Event Organiser - en to cs translation catalogue (392 entries)

en:  <span class="meta-nav">&larr;</span> Newer events
cs: <span class="meta-nav">←</span> Novější události

en: %d categories were created
cs: %d kategorií vytvořeno

en: %d events were successfully imported
cs: %d událostí bylo úspěšně importováno

en: %d venues were created
cs: %d míst bylo vytvořeno

en: %s has only been tested up to %s %s
cs: %s byl pouze s vyžadovaným pluginem %s až do verze %s

en: %s requires %s version %s or higher
cs: %s vyžaduje %s verze %s nebo vyšší

en: &mdash; No Change &mdash;
cs: — Beze změny —

en: 'No events' message
cs: zpráva 'Žádné události'

en: 1 category was created
cs: 1 kategorie byla vytvořena

en: 1 event was successfully imported
cs: 1 událost byla úspěšně importována

en: 1 venue was created
cs: 1 místo bylo vytvořeno

en: 24 hour time
cs: 24 hodinový čas

en: <h4>City & State Fields Added</h4>City and state / province fields for venues have now been added. </br> If you'd like, Event Organiser can <a href='%s'>attempt to auto-fill them</a>. You can always manually change the details aftewards.
cs: <h4>Pole město a stát byly přidány</h4>Pole město a stát / provincie u míst byly nyní přidány. </br> Pokud chcete, Event Organiser <a href='%s'>se může pokusit je automaticky doplnit</a>. Detaily můžete vždy následně manuálně změnit.

en: <h4>The Default Templates Have Changed</h4>Don't panic! If you've set up your own templates in your theme you won't notice any change. </br> If you haven't and want the old templates back, <a href='http://wp-event-organiser.com/blog/new-default-templates-in-1-7'>see this post<a/>.
cs: <h4>Výchozí šablona byla změněna</h4>Nepanikařte! Pokud jste nastavili vlastní šablonu ve vaší šabloně vzhledu, nepoznáte žádnou změnu. </br> Popkud jste tak neudělali, a chcete starou šablonu zpět, <a href='http://wp-event-organiser.com/blog/new-default-templates-in-1-7'>navštivte tuto stránku<a/>.

en: A list or dropdown of event categories
cs: Seznam nebo rozbalovací menu kategorií událostí

en: A list or dropdown of event venues
cs: Seznam nebo výběr míst událostí.

en: ASC
cs: vzest.

en: Add Event
cs: Přidat událost

en: Add New Category
cs: Přidat novou kategorii

en: Add New Event
cs: Přidat novou událost

en: Add New Tag
cs: Přidat nový štítek

en: Add New Venue
cs: Přidat nové místo

en: Add To Google Calendar
cs: Přidat do Google kalendáře

en: Add an 'events' link to the navigation menu:
cs: Přidat link 'události' do navigační ho menu:

en: Add information on your venue pages with venue custom fields, or give your venues more attentioned with their own 'featured image'
cs: Přidat informaci na stránku místa pomocí vlastní polí místa, nebo zvýraznit vaše místo s pomocí jejich vlastního 'featured image'

en: Add or remove tags
cs: Přidat/odebrat štítky

en: Add or remove venues
cs: Přidat/odebrat místa

en: Add-on Licence keys
cs: Licenční klíče rozšíření

en: Additional shortcodes & improved UI
cs: Další shortcody a vylepšené UI

en: Address
cs: Adresa

en: All Categories
cs: Všechny kategorie

en: All Day
cs: Celodenní

en: All Tags
cs: Všechny štítky

en: All Venues
cs: Všechna místa

en: All dates and times must be entered in the specified format. This format can changed in the settings page.
cs: Všechna data a časy musí být vloženy v daném formátu. Tento formát může být změněn na stránce nastavení.

en: All day
cs: Celý den

en: All events
cs: Všechny události

en: Apologies, but no events were found for the requested category.
cs: Omlouváme se, ale pro tuto kategorii nebyla nalezena žádná událost.

en: Apologies, but no events were found for the requested tag.
cs: Omlouváme se, ale pro tento štítek nebyly nalezeny žádné záznamy

en: Apologies, but no events were found for the requested venue.
cs: Omlouváme se, ale žádné události nebyly nalezeny pro požadované místo.

en: Apologies, but no results were found for the requested archive.
cs: Omlouváme se, ale pro tento archiv nebyly nalezeny žádné záznamy

en: Are current events past?
cs: Brát právě probíhající události jako minulé?

en: Assign the category a colour.
cs: Přířadit barvu kategorii.

en: Author
cs: Autor

en: Below any <strong>known</strong> plug-in and theme conflicts are highlighted in red.
cs: Níže jsou všechny <strong>známe</strong> konfilkty plug-inů a šablon vzhledu zvýrazněné červeně.

en: Break this series
cs: Zrušit tuto serií

en: But that's not all &hellip;
cs: Ale to není vše...

en: By clicking the relevant tab, you can view events in Month, Week or Day mode. You can also filter the events by events by category and venue. The 'go to date' button allows you to quickly jump to a specific date.
cs: Kliknutím na danou záložku, můžete vidět události v měsíčním, týdením nebo denním zobrazení. Můžete také filtrovat události podle kategorie a místa. Tlačítko 'jít na datum' umožňuje rychle přejít na speficikované datum.

en: Calendar View
cs: Zobrazení kalendáře

en: Calendar options
cs: Vlastnosti kalendáře

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Categories
cs: Kategorie

en: Check this option to prevent any stylesheets from Event Organiser being loaded on the front-end
cs: Zaškrtněte tuto možnost pro zabránění nahrání jakéhokoliv stylesheetu z Event organizeru do front-endu

en: Check to edit this event and its reoccurrences
cs: Zaškrtněte pro editaci této události a jejích dalších výskytů.

en: Choose a custom permalink structure for events, venues, event categories and event tags.
cs: Vyberte vlastní strukturu trvalých odkazů pro události, místa, kategorie událostí nebo tagy událostí.

en: Choose from the most used tags
cs: Vyberte z nejpoužívanějších štítků

en: Choose the reoccurrence end date. No further occurrences are added after this date, but an occurrence that starts before may finish after this date.
cs: Vyberte konečné datum pro opakování výskytu. Žádné další výskyty nebudou po tomto datu přidány, ale výskyty, které před ním začali, mohou dle nastavení skončit až po něm.

en: City
cs: Město

en: Color
cs: Barva

en: Comments
cs: Komentáře

en: Country
cs: Země

en: Create an event
cs: Vytvořit událost

en: Creating events
cs: Tvorba událostí

en: Creating events:
cs: Tvorba událostí:

en: Current date/time
cs: Aktuální datum/čas

en: Custom Fields
cs: Uživatelská pole

en: Custom field deleted.
cs: Vlastní pole smazáno

en: Custom field updated.
cs: Uživatelské pole upraveno.

en: DESC
cs: sest.

en: Date Format:
cs: Formát data:

en: Day
cs: Den

en: Day archive
cs: Denní archiv

en: Debugging Event Organiser
cs: Debug Event Organiseru

en: Delete
cs: Smazat

en: Delete Events
cs: Smazat událost

en: Delete Other's Events
cs: Smazat cizí události

en: Delete expired events:
cs: Smazat prošlé události:

en: Delete this occurrence
cs: Smazat toto opakování

en: Delete will permanently remove the venue
cs: Smazání natrvalo odstraní místo

en: Disable CSS:
cs: Zakázat CSS:

en: Dismiss
cs: Zrušit

en: Dismiss this notice
cs: Zrušit toto oznámení.

en: Display as dropdown
cs: Zobrazit jako výběr

en: Display past events on calendars, event lists and archives (this can be over-ridden by shortcode attributes and widget options).
cs: Zobrazit minulé události v kalendáři, seznamu událostí a archivu (toto je možné změnit parametry shortcodu a nastaveném widgetu).

en: Displays a calendar of your events
cs: Zobrazí kalendář vašich události

en: Displays a list of events
cs: Zobrazit seznam událostí

en: Displays a list of events, grouped by date
cs: Zobrazí seznam událostí seskupených podle data

en: Do not add to menu
cs: Nepřidávat do menu

en: Download Export File
cs: Stažení exportovaného souboru

en: Download system information file
cs: Stáhnout soubor se systémovými informacemi

en: Draft
cs: Koncept

en: Edit
cs: Upravit

en: Edit Category
cs: Upravit kategorii

en: Edit Event
cs: Upravit událost

en: Edit Events
cs: Upravit událost

en: Edit Others' Events
cs: Upravit cizí události

en: Edit Tag
cs: Upravit štítek

en: Edit Venue
cs: Upravit místa

en: Edit takes you to the editing screen for that venue. You can also reach that screen by clicking on the venue title.
cs: Editace vás vezme na editační obrazovku pro dané místo. Té můžete také dosáhnout kliknutím na název místa.

en: Enable event pretty permalinks:
cs: Zapnout pěkné trvalé odkazy pro události:

en: Enable events ICAL feed:
cs: Zapnout ICAL feed událostí:

en: Enable templates:
cs: Zapnout šablony:

en: End
cs: Konec

en: End Date/Time
cs: Datum/čas ukončení

en: Error:
cs: Chyba:

en: Event
cs: Událost

en: Event (single)
cs: Událost (příspěvek)

en: Event Categories
cs: Kategorie události

en: Event Category Archives: %s
cs: Archiv událostí pro kategorii: %s

en: Event Detail
cs: Detail události

en: Event Details
cs: Detaily události

en: Event Organiser
cs: Event Organizer

en: Event Organiser Extensions
cs: Rozšíření Event Organiseru

en: Event Organiser Pro is a premium add-on bringing advanced booking management to Event Organiser.
cs: Event Organiser Pro je premiové rozšíření, které přínáší vylepšenou správu rezervací do Event Organiseru.

en: Event Organiser Settings
cs: Nastavení Event Organizeru

en: Event Organiser offers a range of extension which add additional features to the plug-in.
cs: Event Organiser nabízí řadu rozšíření, která přinášejí další vlastnosti tomuto plug-inu.

en: Event Tag Archives: %s
cs: Archiv pro štítky událostí: %s

en: Event Tags
cs: Štítky události

en: Event Title
cs: Název události

en: Event Venues
cs: Místa události

en: Event categories
cs: Kategorie události

en: Event date/time format
cs: Formát data/času události

en: Event dates were not saved.
cs: Data události nebyla uložena

en: Event does not contain any dates.
cs: Událost neobsahuje žádná data

en: Event draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview event</a>
cs: Koncept události aktualizován. <a target="_blank" href="%s">Náhled události</a>

en: Event list widget placeholders
cs: Zástupné symboly pro widgety seznamu události

en: Event management permissions
cs: Povolení managmentu událostí

en: Event page:
cs: Stránka události:

en: Event published. <a href="%s">View event</a>
cs: Událost publikována. <a href="%s">Zobrazit</a>

en: Event restored to revision from %s
cs: Událost upravena do verze z %s

en: Event saved.
cs: Událost uložena.

en: Event scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview event</a>
cs: Událost naplánována na: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Zobrazit náhled</a>

en: Event submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview event</a>
cs: Událost odeslána. <a target="_blank" href="%s">Zobrazit náhled</a>

en: Event updated.
cs: Událost upravena.

en: Event updated. <a href="%s">View event</a>
cs: Událost upravena. <a href="%s">Zobrazit</a>

en: Event venue
cs: Místo události

en: Events
cs: Události

en: Events Agenda
cs: Agenda událostí

en: Events Calendar
cs: Kalendář událostí

en: Events Category page:
cs: Stránka kategorie místa:

en: Events archives:
cs: Archiv událostí:

en: Events at: %s
cs: Události v místě: %s

en: Events within %d months
cs: Události v následujících %d měsících

en: Events within %d weeks
cs: Události v následujících %d týdnech

en: Events within 1 month
cs: Události v následujícím měsíci

en: Events within 1 week
cs: Události v následujícím týdnu

en: Events within 1 year
cs: Události během 1 roku

en: Events within 24 hours
cs: Události v následujících 24 hodinách

en: Events:
cs: Události:

en: Excerpt
cs: Zkrácený popis

en: Exclude events from searches:
cs: Vyloučit události z vyhledávání:

en: Expired events
cs: Expirované události

en: Export Events
cs: Exportovat události

en: Extensions
cs: Rozšíření

en: Feed not found
cs: Feed nenalezen

en: File size: %s. File type: %s
cs: Velikost souboru: %s. Typ souboru: %s

en: Find out more &hellip;
cs: Zjistit více...

en: Flexible Booking Options
cs: Flexibilní možnosti rezervací

en: For each of the pages, the corresponding template is used. To use your own template simply give it the same name and store in your theme folder. By default, if Event Organiser cannot find a template in your theme directory, it will use its own default template. To prevent this, uncheck this option. WordPress will then decide which template from your theme's folder to use.
cs: Pro každou ze stránek je použita odpovídající šablona. Pro použití vlastní šablony jí jednoduše dejte stejné jméno a uložte ve složce vaší šablohy vzhledu. Ve výchozím stavu, pokud nemůže Event Organiser najít šablonu ve složce vaší šablony vzhledu, použije šablonu výchozí. Pokud tomu chcete zabránit, odškrtněte tuto volbu. WordPress poté rozhodne, kterou šablonu ze složky šablony vzhledu použije.

en: For more information
cs: Pro více informací

en: For more information see documentation <a href='%s'>on editing the templates</a>
cs: Pro více informací navštivte dokumentaci o <a href='%s'> editování šablon</a>

en: Future events
cs: Budoucí události

en: General
cs: Obecné

en: Get Event Organiser Pro
cs: Získat Event Organiser Pro

en: Get Event Organiser Pro Add-On
cs: Získat rozšíření Event Organiser Pro

en: Get Link
cs: Získat odkaz

en: Give your users the ability to search and filter through your events with the event search shortcode. Event Organiser Pro also adds a text editor button to make inserting and configuring your shortcodes that bit easier.
cs: Dát vašim uživatelům možnost vyhledávat a filtrovat události s pomocí shortcodu pro vyhledávání. Event Organiser Pro také přidává tlačítko textového editoru pro zlehčení vkládání a konfigurace shortcodů.

en: Go Pro
cs: Jít Pro

en: Go Pro!
cs: Jít Pro!

en: Go to Event Organiser settings
cs: Jít na nastavení Event Organiseru

en: Group by
cs: Seskupit podle

en: Group date format
cs: Formát data skupiny.

en: Group occurrences
cs: Seskupit podle výskytu

en: Hide dates
cs: Skrýt data

en: Hour
cs: Hodina

en: Hovering over a row in the venues list will display action links that allow you to manage that venue. You can perform the following actions:
cs: Přejetí přes řádek v seznamu míst zobrazí seznam akcí, které dovolují spravovat dané místo. Můžete provést následující akce:

en: If 'no' is selected, an occurrence of an event is only past when it has finished. Otherwise, an occurrence is considered 'past' as soon as it starts.
cs: Pokud je vybráno 'ne', výskyt události je minulý pouze v případě, že již skončil. Jinak je výskyt události považován za 'minulost' v okamřiku, kdy událost začla.

en: If monthly reoccurrence is selected, select whether this should repeat on that date of the month (e.g. on the 24th) or on the day of the month (e.g. on the third Tuesday)
cs: Pokud je vybráno měsíční opakování události, vyberte, zda se má událost opakovat v dané datum (např. 24) nebo v daný den měsíce (např. třetí čtvrtek)

en: If selected only one occurrence of an event will be displayed on event lists and archives (this can be over-ridden by shortcode attributes and widget options.
cs: Pokud vybráno, bude v seznamu událostí a archivu zobrazen pouze jeden výskyt/opakování událostiv (toto je možné změnit parametry shortcodu a nastavením widgetu).

en: If selected the event will be automatically trashed 24 hours after the last occurrence finishes.
cs: Pokud zvoleno, události budou automaticky umístěny do koše 24 po ukončení jejich posledního výskytu/opakování.

en: If selected, visitors can subscribe to your events with the url: %s
cs: Pokud zvoleno, návštěvníci se mohou přihlásit k odběru vašich událostí pomocí url: %s

en: If weekly reoccurrence is selected, select which days of the week the event should be repeated. If no days are selected, the day of the start date is used
cs: Pokud je zvoleno týdení opakování, vyberte, které dny v týdnu by se měla událost opakovat. Pokud nejsou žádné dny vybrány, bude vybrán den, kdy událost začala.

en: If you have pretty permalinks enabled, select to have pretty premalinks for events.
cs: Pokud máte zanuty pěkné trvalé odkazy, zaškrtněte, abyste měli pěkné trvalé odkazy pro události.

en: Import Events
cs: Importovat události.

en: Import an ICS file.
cs: Importova ICS soubor.

en: Import categories
cs: Import kategorií

en: Import venues
cs: Import míst

en: Include 'Add To Google' link
cs: Zahrnout odkaz 'Přidat do Googlu'

en: Include past events
cs: Včetně minulých událostí

en: Include/Exclude occurrences
cs: Přidat/Ubrat opakování

en: Invalid date "%s". Date expected in YYYYMMDD format.
cs: Neplatné datum "%s". Datum očekáváno v YYYYMMDD formátu.

en: Invalid datetime "%s". Date expected in YYYYMMDDTHHiissZ or YYYYMMDDTHHiiss format.
cs: Neplatný časový údaj "%s". Datum očekáváno v YYYYMMDDTHHiissZ nebo YYYYMMDDTHHiiss formátu.

en: Invalid file uploaded. The file must be a ics calendar file of type 'text/calendar', no larger than 2MB.
cs: Nahrán neplatný soubor. Soubor musí být kalendářový soubor ics typu 'text/calendar', ne větší než 2MB.

en: Invalid monthly schedule (invalid ordinal)
cs: Neplatný měsíční rozvrh (neplatná pořadová číslovka)

en: Known plug-in & theme conflicts, highlighted in red, may be minor or have a simple resolution. Please contact support.
cs: Známé konflikty plug-inu a šablon vzhledu, zvýrazněné červeně, mohou být malého významu nebo mohou mít jednoduché řešení. Kontaktujte prosím podporu.

en: Later events <span class="meta-nav">&rarr;</span>
cs: Pozdější události <span class="meta-nav">→</span>

en: Link directly to event for days with only one event
cs: Odkazovat přímo na událost u dní s pouze jednou událostí

en: List category slug(s), seperate by comma. Leave blank for all
cs: Seznam slugů, oddělený čárkou. Nechte prázdné pro (zobrazení) všech.

en: Loading&#8230;
cs: Načítám...

en: Manage Event Categories & Tags
cs: Spravovat kategorie a štítky událostí

en: Manage Venues
cs: Spravovat Místa

en: Minute
cs: Minuta

en: Month
cs: Měsíc

en: Month archive
cs: Měsíční archiv

en: Most bugs arise from theme or plug-in conflicts. You can check this by disabling all other plug-ins and switching to TwentyTweleve.
cs: Většina chyb vzniká konflikty s šablonami vzhledu nebo plug-iny. Toto můžete ověřit deaktivací ostatních plug-inů a přepnutím na šablonu TwentyTwelve

en: New Category Name
cs: Název nové kategorie

en: New Event
cs: Nová událost

en: New Tag Name
cs: Název nového štítku

en: New Venue Name
cs: Název nového místa

en: Next month
cs: Následující měsíc

en: No
cs: Ne

en: No Venue
cs: Žádné místo

en: No categories found
cs: Kategorie nenalezeny

en: No events found
cs: Událost nenalezena

en: No events found in Trash
cs: V koši není žádná událost

en: No events were imported.
cs: Nebyla importována žádná místa.

en: No file detected.
cs: Nezjištěn žádný soubor

en: No tags found
cs: Štítky nenalezeny

en: No venues found
cs: Nenalezena žádná místa

en: None
cs: Žádná

en: Nothing Found
cs: Nenalezeno

en: Number of events
cs: Počet událostí

en: Occurrence deleted.
cs: Opakování smazáno.

en: Occurrence not deleted. Occurrence not found.
cs: Výskyt nesmazán. Výskyt nenalezen.

en: Only pre-existing venues can be selected. To add a venue, go to the venues page.
cs: Lze vybrat pouze již existující místa. Pro přidání místa jděte na stránku míst.

en: Order by
cs: Seřadit podle

en: Organiser
cs: Plánovač

en: Overview
cs: Přehled

en: Page list (fallback)
cs: Seznam stránek (fallback)

en: Parent Category
cs: Nadřízená kategorie

en: Permalink:
cs: Trvalý odkaz:

en: Permalinks
cs: Trvalé odkazy

en: Permissions
cs: Oprávnění

en: Please note to enable these structures you must first have pretty permalinks enabled on WordPress in Settings > Permalinks.
cs: Pro zapnutí těchto struktur musíte mít nejdříve povoleny pěkné trvalé odkazy ve Wordpress v nastavení > Trvalé odkazy

en: Popular Tags
cs: Populární štítky

en: Post Code
cs: PSČ

en: Previous month
cs: Předcházející měsíc

en: Private
cs: Privátní

en: Protected
cs: Chráněno

en: Publish Event
cs: Publikovat

en: Publish Events
cs: Publikovat událost

en: Publish date
cs: Datum publikování

en: Read Private Events
cs: Číst soukromé události

en: Reoccurence:
cs: Opakování

en: Reoccurrence
cs: Opakování

en: Repeat every
cs: Opakovat každých

en: Repeating events
cs: Opakující se události.

en: Revisions
cs: Revize

en: Save
cs: Uložit

en: Save Draft
cs: Uložit koncept

en: Schedule end date is before is before the start date.
cs: Naplánované datum konce události je před jeho počátečním datem.

en: Schedule not recognised.
cs: Naplánování nerozpoznáno.

en: Search Categories
cs: Prohledat kategorie

en: Search Tags
cs: Prohledávat tagy

en: Search Venues
cs: Prohledávat místa

en: Search events
cs: Prohledat události

en: Search results for &#8220;%s&#8221;
cs: Výsledky hledání pro “%s”

en: See the <a %s> documentation</a>
cs: otevřít <a %s> dokumentaci</a>

en: Select Category
cs: Výběr kategorie

en: Select Venue
cs: Vybrat místo

en: Select a venue
cs: Vybrat místo

en: Select which features events should support
cs: Vyberte, které funkce by měli události podporovat

en: Selecting a venue
cs: Vybrání místa

en: Sell tickets for specific dates or sell tickets for all dates of an event - such as booking places on a course. You can offer multiple tickets, and customise the booking form to suit your needs.
cs: Prodávat lístky pro specifická data nebo prodávat lístky pro všechna data dané události - např. zamluvení místa na kurzech. Můžete nabídnout rozličné lístky a upravit rezervovací formulář, aby vyhovoval vašim požadavkům

en: Separate tags with commas
cs: Štítky od sebe oddělte čáskou

en: Separate venues with commas
cs: Místa od sebe oddělte čárkou

en: Set permissions for events and venue management
cs: Nastavit oprávnění pro správu událostí a míst

en: Settings
cs: Nastavení

en: Show Less
cs: Ukázat méně

en: Show More
cs: Ukázat více

en: Show dates
cs: Ukázat data

en: Show hierarchy
cs: Ukázat hierarchii

en: Show long events
cs: Ukázat dlouhé události

en: Show past events:
cs: Ukázat i minulé události

en: Specify how regularly the event should repeat (default 1)
cs: Specifikujte, jak často se má událost opakovat (výchozí - 1)

en: Start Date/Time
cs: Datum/čas zahájení

en: Start date
cs: Datum začátku

en: Start date not provided.
cs: Počáteční datum nestanoveno

en: Start date occurs after end date.
cs: Počáteční datum je po datu konce.

en: State / Province
cs: Stát / kraj

en: Submit for Review
cs: Poslat k revizi

en: System Info
cs: Systémové informace

en: Tags
cs: Štítky

en: Template (leave blank for default)
cs: Šablona (ponechejte prázdné pro výchozí)

en: Templates
cs: Šablony

en: The 'system info' link in under the Events admin tab is only visible to admins and only when <code>WP_DEBUG</code> is set to <code>true</code>.
cs: Odkaz 'systémové info' pod administrátorskou záložkou Event Organiseru je viditelné pouze adminům a pouze když je <code>WP_DEBUG</code> nastaven na <code>true</code>.

en: The end date is the date the event finishes. If the event is a reoccuring event, this is the end date of the first occurrence.
cs: Datum konce je datum, kdy událost končí. Pokud se jedná o opakující se událost, je toto konec prvního výskytu.

en: The export button below generates an ICS file of your events that can be imported in to other calendar applications such as Google Calendar.
cs: Tlačítko export generuje ICS soubor vašich událostí, který může být importován do jiných aplikací, jako je Google Calendar.

en: The start date is the date the event starts. If the event is a reoccuring event, this is the start date of the first occurrence.
cs: Datum začátku je datum, kdy událost začíná. Pokud se jedná o opakující se událost, je toto začátek prvního výskytu.

en: There is no excerpt because this is a protected post.
cs: Není zde žádný výstřižek, jelikož se jedná o chráněný post.

en: There was an error detecting iCal source.
cs: Nastala chyba při detekci iCal zdroje.

en: There was an error fetching the feed. Response code: %s.
cs: Nastala chyba při záskávání feedu. Kód odpovědi: %s.

en: There was an error opening the ICAL file.
cs: Nastala chyba při otevírání ICAL souboru.

en: This alters the default format for inputting dates.
cs: Toto změní výchozí formát pro vkládání časových dat.

en: This event finished on %s
cs: Tato událost skončila %s

en: This event has been broken from a recurring event.
cs: Tato událost byla oddělena od opakující se události.

en: This event is running from %1$s until %2$s. It is next occurring on %3$s
cs: Tato událost probíhá od %1$s do %2$s. Další výskyt je %3$s

en: This event reoccurs
cs: Tato událost se opakuje

en: This event was posted by <a href="%5$s">%4$s</a>. Bookmark the <a href="%2$s" title="Permalink to %3$s" rel="bookmark">permalink</a>.
cs: Tuto událost publikoval <a href="%5$s">%4$s</a>. Uložit <a href="%2$s" title="Permalink to %3$s" rel="bookmark">trvalý odkaz</a>.

en: This event was posted in %1$s by <a href="%5$s">%4$s</a>. Bookmark the <a href="%2$s" title="Permalink to %3$s" rel="bookmark">permalink</a>.
cs: Tuto událost publikoval <a href="%5$s">%4$s</a> v %1$s 
    . Uložit<a href="%2$s" title="Permalink to %3$s" rel="bookmark">Trvalý odkaz</a>.

en: This event will repeat
cs: Tato událost se bude opakovat

en: This is a reoccurring event
cs: Tato událost se opakuje

en: This is the list of all saved events. Note that <strong> reoccurring events appear as a single row </strong> in the table and the start and end date refers to the first occurrence of that event.
cs: Toto je seznam všech uložených událostí. Berte na vědomí, že <strong> opakující se události se ukazují jako jeden řádek </strong> v tabulce a že datum začátku a konce odpovídá prvnímu výskytu dané události.

en: This page highlights useful information for debugging. If you're reporting a bug, please include this information.
cs: Tato stránka shrnuje užitečné informace pro debugging. Pokud chcete ohlásit chybu, zahrňte prosím tuto informaci.

en: This page shows all (occurrances of) events. You can view the summary of an event by clicking on it. If you have the necessary permissions, a link to the event's edit page will appear also.
cs: Tato stránka ukazuje všechny (výskyty) událostí. Můžete vidět souhrn události, pokud na ní kliknete. Pokud máte potřebná oprávnění, zobrazí se i odkaz na editační stránku události.

en: Thumbnail
cs: Náhled

en: Title
cs: Název

en: Title:
cs: Název:

en: To help speed things along, if you report a bug please indicate if you have done so. Once the plug-in or theme has been identified it is often easy to resolve the issue.
cs: Pro zrychlení věcí, pokud nahlašujete nějaké problém, naznačte, zda jste tak učinili, Jakmile byl plug-in nebo šablona vzhledu identifikován, je často jednoduché vyřešit daný problém.

en: To repeat an event according to some regular pattern, use the reoccurrence dropdown menu to select how the event is to repeat. Further options then appear,
cs: Pro opakování události podle nějakého pravidelného vzoru, použijte vyskakovací menu opakování pro výběr, jak se bude událost opakovat. Další možnosti se pak objeví,

en: Unable to read iCal file
cs: Nebylo možné přečít iCal soubor.

en: Upcoming Dates
cs: Nadcházející události

en: Update Category
cs: Uložit kategorii

en: Update Tag
cs: Uložit štítek

en: Update Venue
cs: Upravit místo

en: Upload ICS file
cs: Nahrát ICS soubor

en: Use the venues input field to search for existing venues
cs: Použijte vstupní pole míst pro vyhledávání existujících míst

en: Venue
cs: Místo

en: Venue <strong>created</strong>
cs: Místo <strong>vytvořeno</strong>

en: Venue <strong>updated</strong>
cs: Místo <strong>upraveno</strong>

en: Venue <strong>was not</strong> created
cs: Místo <strong>nebylo</strong> vytvořeno

en: Venue <strong>was not</strong> updated
cs: Místo <strong>nebylo</strong> aktualizováno

en: Venue Location
cs: Adresa místa

en: Venue Name
cs: Název místa

en: Venue custom fields & thumbnails
cs: Vlastní pole a náhledy míst

en: Venue name
cs: Název místa

en: Venue page:
cs: Stránka místa:

en: Venue(s) <strong>deleted</strong>
cs: Místo <strong>smazáno</strong>

en: Venue(s) <strong>were not </strong> deleted
cs: Místo

en: Venues
cs: Místa

en: View
cs: Ukázat

en: View Event
cs: Zobrazit událost

en: View Venue
cs: Ukázat místo

en: View all categories
cs: Ukázat všechny kategorie

en: View all events
cs: Ukázat všechny události

en: View all venues
cs: Ukázat všechna místa

en: View will take you to the venue's page
cs: 'Zobrazit' vás přenese na stránku místa.

en: Warning:
cs: Varování:

en: Week
cs: Týden

en: When
cs: Kdy

en: Where
cs: Kde

en: Year archive
cs: Roční archiv

en: Yes
cs: Ano

en: You can create an event on this Calendar, by clicking on day or dragging over multiple days (in Month view) or multiple times (in Week and Day view). You can give the event a title, specify a venue and provide a descripton. The event can be immediately published or saved as a draft. In any case, the event is created and you are forwarded to that event's edit page.
cs: Můžete vytvořit událost v tomto kalendáři kliknutím na den nebo tažením přes více dní (v měsíčním zobrazení) nebo před více časů (v týdenním a dením zobrazení). Můžete zadat název události, specifikovat místo a zadat popis. Událost bude okamžitě publikována nebo uložena jako koncept. V každém případě, událost je uložena a by budete přesměrováni na editační stránku události.

en: You can use specified tags as placeholders for event information which you want to appear in the widget. <a href="%s" target="_blank"> Find out more</a>.
cs: Můžete použít určité tagy jako zástupný symbol pro informace událostí, které chcete, aby se zobrazily ve widgetu. <a href="%s" target="_blank"> Zjistit více</a>.

en: You do not have permission to delete this venue
cs: Nemáte oprávnění smazat toto místo.

en: You do not have permission to edit this venue.
cs: Nemáte oprávnění upravit toto místo.

en: You do not have permission to manage venues
cs: Nemáte oprávnění spravovat místa

en: You do not have sufficient permissions to create events.
cs: Pro vytvoření události nemáte dostatečná proprávnění

en: You do not have sufficient permissions to delete this event.
cs: Pro smazání události nemáte dostatečná proprávnění

en: You do not have sufficient permissions to edit this event.
cs: Pro upravení události nemáte dostatečná proprávnění

en: You do not have sufficient permissions to import events.
cs: Nemáte dostatečné oprávnění k importování událostí.

en: You may also need to go to WordPress Settings > Permalinks and click 'Save Changes' before any changes will take effect.
cs: Možná budete muset také jít do Nastavení WordPressu > Trvalé odkazy a kliknout na 'Uložit změny' než se změny projeví

en: custom
cs: ručně

en: custom reoccurrence
cs: ručně nastavené opakování

en: daily
cs: denně

en: day
cs: den

en: day of month
cs: den v měsíci

en: day of week
cs: den v týdnu

en: days
cs: dny

en: dd-mm-yyyy
cs: dd.mm.yyyy

en: every %d days
cs: každých %d dní

en: every %d months on the
cs: každých %d měsíců v

en: every %d weeks on
cs: každých %d týdnů v

en: every %d years
cs: každých %d let

en: every %d years on the
cs: každých %d let v

en: every day
cs: každý den

en: every month on the
cs: každý měsíc v

en: every week on
cs: každý týden v

en: every year
cs: každý rok

en: every year on the
cs: každý rok v

en: first
cs: první

en: fourth
cs: čtvrtý

en: go to date
cs: jít na datum

en: last
cs: poslední

en: month
cs: měsíc

en: monthly
cs: měsíčně

en: months
cs: měsíce

en: on
cs: v

en: one time only
cs: jen jednou

en: second
cs: druhý

en: third
cs: třetí

en: today
cs: dnes

en: unknown
cs: neznámý

en: until
cs: dokud

en: week
cs: týden

en: weekly
cs: týdně

en: weeks
cs: týdny

en: year
cs: rok

en: yearly
cs: ročně

en: years
cs: roky

en: yyyy-mm-dd
cs: rrrr-mm-dd
