Event Organiser - en to fi translation catalogue (352 entries)

en:  <span class="meta-nav">&larr;</span> Newer events
fi:  <span class="meta-nav">&larr;</span> Uudemmat tapahtumat

en: %d categories were created
fi: %d kategoriaa luotiin

en: %d events were successfully imported
fi: %d tapahtumaa tuotiin onnistuneesti

en: %d venues were created
fi: %d tapahtumapaikkaa luotiin

en: &mdash; No Change &mdash;
fi: &mdash; Ei muutosta &mdash;

en: 'No events' message
fi: 'Ei tapahtumia' viesti

en: 1 category was created
fi: 1 kategoria luotiin

en: 1 event was successfully imported
fi: 1 tapahtuma tuotiin onnistuneesti

en: 1 venue was created
fi: 1 tapahtumapaikka luotiin

en: 24 hour time
fi: 24 tunnin aika

en: <h4>City & State Fields Added</h4>City and state / province fields for venues have now been added. </br> If you'd like, Event Organiser can <a href='%s'>attempt to auto-fill them</a>. You can always manually change the details aftewards.
fi: <h4>Kaupunki & osavaltio kentät lisätty</ h4>Kaupunki ja osavaltio / lääni kentät tapahtumapaikoille on nyt lisätty. </ br> Jos haluat, Event Organizer voi <a href='%s'> yrittää täyttää automaattisesti ne </ a>. Voit aina muuttaa manuaalisesti yksityiskohtia jälkikäteen.

en: <h4>The Default Templates Have Changed</h4>Don't panic! If you've set up your own templates in your theme you won't notice any change. </br> If you haven't and want the old templates back, <a href='http://wp-event-organiser.com/blog/new-default-templates-in-1-7'>see this post<a/>.
fi: <h4> Oletuspohjat ovat muuttuneet</ h4> Ei paniikkia! Jos olet asettanut omia malleja omaan teemaan et huomaa mitään muutosta. </ br> Jos et ole ja haluat vanhat mallit takaisin, <a href='http://wp-event-organiser.com/blog/new-default-templates-in-1-7'> katso tämä posti <a/>.

en: A list or dropdown of event categories
fi: Lista tai alasvetovalikko tapahtumakategorioista

en: A list or dropdown of event venues
fi: Lista tai alasvetovalikko tapahtumapaikoista

en: Add Event
fi: Lisää tapahtuma

en: Add New Category
fi: Lisää uusi kategoria

en: Add New Event
fi: Lisää uusi tapahtuma

en: Add New Tag
fi: Lisää uusi avainsana

en: Add New Venue
fi: Lisää uusi tapahtumapaikka

en: Add To Google Calendar
fi: Lisää Google kalenteriin

en: Add an 'events' link to the navigation menu:
fi: Lisää tapahtumat -linkki navigointivalikkoon:

en: Add or remove tags
fi: Lisää tai poista avainsanoja

en: Add or remove venues
fi: Lisää tai poista tapahtumapaikka

en: Address
fi: Osoite

en: All Categories
fi: Kaikki kategoriat

en: All Day
fi: Koko päivä

en: All Tags
fi: Kaikki avainsanat

en: All Venues
fi: Kaikki tapahtumapaikat

en: All dates and times must be entered in the specified format. This format can changed in the settings page.
fi: Kaikki päivämäärät ja ajat on syötettävä määrätyssä muodossa. Tätä muotoa voi muuttaa asetukset sivulta.

en: All day
fi: Koko päivä

en: All events
fi: Kaikki tapahtumat

en: Apologies, but no events were found for the requested category.
fi: Pahoittelut, mutta tapahtumia ei löytynyt valitulle katgorialle.

en: Apologies, but no events were found for the requested tag.
fi: Pahoittelut, mutta tapahtumia ei löytynyt valitulle avainsanalle.

en: Apologies, but no events were found for the requested venue.
fi: Pahoittelut, mutta tapahtumia ei löytynyt valitulle tapahtumapaikalle.

en: Apologies, but no results were found for the requested archive.
fi: Pahoittelut, mutta tapahtumia ei löytynyt valitulle arkistolle

en: Are current events past?
fi: Ovatko meneillään olevat tapahtumat menneitä?

en: Assign the category a colour.
fi: Liitää värin kategoriaan.

en: Author
fi: Tekijä

en: Break this series
fi: Riko sarja

en: By clicking the relevant tab, you can view events in Month, Week or Day mode. You can also filter the events by events by category and venue. The 'go to date' button allows you to quickly jump to a specific date.
fi: Klikkaamalla välilehtiä, voit tarkastella tapahtumia Kuukausi, Viikko tai Päivä tilassa. Voit myös suodattaa tapahtumia kategorian ja tapahtumapaikan perusteella.'Valitse päivämäärä' painikkeen avulla voit nopeasti siirtyä tiettyyn päivämäärään.

en: Calendar View
fi: Kalenterinäkymä

en: Calendar options
fi: Kalenteriasetukset

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Categories
fi: Kategoriat

en: Check to edit this event and its reoccurrences
fi: Valitse muokataksesi tapahtumaa ja sen toistuvuutta

en: Choose a custom permalink structure for events, venues, event categories and event tags.
fi: Valitse muokattujen kestolinkkien rakenne tapahtumille, tapahtumapaikoille, tapahtumakategorioille ja -avainsanoille.

en: Choose from the most used tags
fi: Valitse eniten käytetyistä avainsanoista

en: Choose the reoccurrence end date. No further occurrences are added after this date, but an occurrence that starts before may finish after this date.
fi: Valitse toistumisen päättymispäivä. Esiintymisiä ei lisätä tämän päivämäärän jälkeen, mutta esiintymä, joka alkaa ennen voi loppua tämän päivämäärän jälkeen.

en: City
fi: Kaupunki

en: Color
fi: Väri

en: Comments
fi: Kommentit

en: Country
fi: Maa

en: Create an event
fi: Luo tapahtuma

en: Creating events
fi: Luomassa tapahtumia

en: Creating events:
fi: Luomassa tapahtumia:

en: Current date/time
fi: Nykyinen päivä/aika

en: Custom Fields
fi: Mukautetut kentät

en: Custom field deleted.
fi: Mukautettu kenttä poistettu.

en: Custom field updated.
fi: Mukautettu kenttä päivitetty.

en: Date Format:
fi: Päivämäärän muoto:

en: Day
fi: Päivä

en: Day archive
fi: Päivittäinen arkisto

en: Delete
fi: Poista

en: Delete Events
fi: Poista tapahtumia

en: Delete Other's Events
fi: Poista muiden tapahtumia

en: Delete expired events:
fi: Poista vanhentuneet tapahtumat:

en: Delete this occurrence
fi: Poista tämä esiintymä

en: Delete will permanently remove the venue
fi: Poistaminen poistaa tapahtumapaikan pysyvästi

en: Disable CSS:
fi: Kytke CSS pois:

en: Dismiss
fi: Ohita

en: Dismiss this notice
fi: Ohita virheilmoitus

en: Display as dropdown
fi: Näytä alasvetolaatikkona

en: Display past events on calendars, event lists and archives (this can be over-ridden by shortcode attributes and widget options).
fi: Näyttää menneet tapahtumat kalenterissa, tapahtumaluetteloossa ja arkistoissa (tämä voidaan ylikirjoitta lyhytkoodin attribuutteilla ja widgetin asetuksilla).

en: Displays a calendar of your events
fi: Näyttää tapahtumakalenterin

en: Displays a list of events
fi: Näyttää tapahtumalistan

en: Displays a list of events, grouped by date
fi: Näyttää listan tapahtumista, ryhmitetty päivämäärän mukaan

en: Do not add to menu
fi: Älä lisää valikkoon

en: Download Export File
fi: Lataa vientitiedosto

en: Draft
fi: Luonnos

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Edit Category
fi: Muokkaa kategoriaa

en: Edit Event
fi: Muokkaa tapahtumaa

en: Edit Events
fi: Muokkaa tapahtumia

en: Edit Others' Events
fi: Muokkaa muiden tapahtumia

en: Edit Tag
fi: Muokkaa avainsanaa

en: Edit Venue
fi: Muokkaa tapahtumapaikkaa

en: Edit takes you to the editing screen for that venue. You can also reach that screen by clicking on the venue title.
fi: Muokkaa vie tapahtumapaikan muokkausnäyttöön. Pääset samaan näkymään myös klikkaamalla paikan otsikkoa.

en: Enable event pretty permalinks:
fi: Ota käyttöön sievennetty kestolinkki:

en: Enable events ICAL feed:
fi: Ota käyttöön tapahtumien ICAL syöte:

en: Enable templates:
fi: Ota käyttöön pohjat:

en: End
fi: Loppuu

en: End Date/Time
fi: Päättyy päivä/aika

en: Error:
fi: Virhe:

en: Event
fi: Tapahtuma

en: Event (single)
fi: Tapahtuma (yksittäinen)

en: Event Categories
fi: Tapahtumakategoriat

en: Event Category Archives: %s
fi: Tapahtumakategoria arkistot: %s

en: Event Detail
fi: Tapahtuman tiedot

en: Event Details
fi: Tapahtuman tiedot

en: Event Organiser Settings
fi: Event Organiser asetukset

en: Event Tag Archives: %s
fi: Tapahtuma avainsana arkisto: %s

en: Event Tags
fi: Tapahtumatagit

en: Event Title
fi: Tapahtuman otsikko

en: Event Venues
fi: Tapahtumapaikat

en: Event categories
fi: Tapahtuma kategoriat

en: Event date/time format
fi: Tapahtuman päivämäärän/ajan muoto

en: Event dates were not saved.
fi: Tapahtuman päiviä ei tallennettu.

en: Event draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview event</a>
fi: Tapahtuman luonnos päivitetty. <a target="_blank" href="%s">Esikatsele tapahtuma</a>

en: Event list widget placeholders
fi: Tapahtumalista vimpaimen paikkamerkit

en: Event page:
fi: Tapahtuman sivu:

en: Event published. <a href="%s">View event</a>
fi: Tapahtuma julkaistu. <a href="%s">Näytä tapahtuma</a>

en: Event restored to revision from %s
fi: Tapahtuma palautettu versioon %s

en: Event saved.
fi: Tapahtuma tallennettu.

en: Event scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview event</a>
fi: Tapahtuma aikataulutettu: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Esikatsele tapahtuma</a>

en: Event submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview event</a>
fi: Tapahtuma lähetetty. <a target="_blank" href="%s">Esikatsele tapahtuma </a>

en: Event updated.
fi: Tapahtuma päivitetty.

en: Event updated. <a href="%s">View event</a>
fi: Tapahtuma päivitetty. <a href="%s">Näytä tapahtuma</a>

en: Event venue
fi: Tapahtumapaikka

en: Events
fi: Tapahtumat

en: Events Agenda
fi: Tapahtuman asialista

en: Events Calendar
fi: Tapahtumakalenteri

en: Events Category page:
fi: Tapahtumakategorian sivu:

en: Events archives:
fi: Tapahtumarkisto:

en: Events at: %s
fi: Tapahtumat: %s

en: Events within %d months
fi: Tapahtumat %d kuukauden sisällä

en: Events within %d weeks
fi: Tapahtumat %d viikon sisällä

en: Events within 1 month
fi: Tapahtumat kuukauden sisällä

en: Events within 1 week
fi: Tapahtumat viikon sisällä

en: Events within 1 year
fi: Tapahtumat vuoden sisällä

en: Events within 24 hours
fi: Tapahtumat vuorokauden sisällä

en: Events:
fi: Tapahtumat:

en: Excerpt
fi: Poiminto

en: Exclude events from searches:
fi: Hauista pois suljettavat tapahtumat:

en: Expired events
fi: Vanhentuneet tapahtumat

en: Export
fi: Vie

en: Export Events
fi: Vie tapahtumat

en: Feed not found
fi: Syötettä ei löytynyt

en: File Error encountered: %d
fi: Tiedostovirhe tapahtui: %d

en: File size: %s. File type: %s
fi: Tiedoston koko: %s. Tiedoston tyyppi: %s

en: For each of the pages, the corresponding template is used. To use your own template simply give it the same name and store in your theme folder. By default, if Event Organiser cannot find a template in your theme directory, it will use its own default template. To prevent this, uncheck this option. WordPress will then decide which template from your theme's folder to use.
fi: Kullekin sivulle käytetään vastaavaa pohjaa. Voit käyttää omaa pohjaa yksinkertaisesti antamalla sille saman nimen ja tallentamalla sen teeman kansioon. Oletuksena jos Event Organiser  ei löydä pohjaa teeman hakemistoon, se käyttää omaa oletuspohjaa. Tämän estämiseksi poista tämä vaihtoehto. WordPress sitten päättää, mitä pohjaa teeman kansiosta käytetään.

en: For more information
fi: Lisätietoa

en: Future events
fi: Tulevat tapahtumat

en: General
fi: Yleinen

en: Get Link
fi: Ota linkki

en: Go to Event Organiser settings
fi: Mene Event Organiserin asetuksiin

en: Group by
fi: Järjestä

en: Group date format
fi: Ryhmän päivämäärän muoto

en: Group occurrences
fi: Ryhmä esiintymät

en: Hide dates
fi: Piilota päivämäärät

en: Hour
fi: Tunti

en: Hovering over a row in the venues list will display action links that allow you to manage that venue. You can perform the following actions:
fi: Viemällä kursorin rivin päälle tapahtumapaikat luettelossa näet toimintalinkkejä, joiden avulla voit hallita paikkaa. Voit tehdä seuraavat toimet:

en: If 'no' is selected, an occurrence of an event is only past when it has finished. Otherwise, an occurrence is considered 'past' as soon as it starts.
fi: Jos 'ei' on valittuna, tapahtuman esiintymä on mennyt, kun se on valmis. Muuten esiintymä pidetään "menneenä" niin pian kuin se alkaa.

en: If monthly reoccurrence is selected, select whether this should repeat on that date of the month (e.g. on the 24th) or on the day of the month (e.g. on the third Tuesday)
fi: Jos kuukausittainen uusiutumisen on valittu, valitse tulisiko se toistaa kyseisenä päivämääränä kuukaudessa (esim. 24.) tai päivänä (esim. kolmantena tiistaina)

en: If selected only one occurrence of an event will be displayed on event lists and archives (this can be over-ridden by shortcode attributes and widget options.
fi: Jos valittuna, vain yksi esiintymä tapahtumasta näytetään tapahtumalistoissa ja arkistoissa (tämä voi olla ohittaa lyhytkoodin määrityksissä ja vimpaimen asetuksissa).

en: If selected the event will be automatically trashed 24 hours after the last occurrence finishes.
fi: Jos valittu tapahtuma siirretään automaattisesti roskakoriin 24 tunnin kuluttua viimeisen esiintymisen päättymisestä.

en: If selected, visitors can subscribe to your events with the url: %s
fi: Jos valittu, vierailijat voivat tilata tapahtumasi osoitteella:% s

en: If weekly reoccurrence is selected, select which days of the week the event should be repeated. If no days are selected, the day of the start date is used
fi: Jos viikoittainen uusiutumisen on valittu, valitse viikonpäivät joilla tapahtuma tulee toistaa. Jos yhtään päivää ei valita, niin käytetään aloituspäivää

en: If you have pretty permalinks enabled, select to have pretty premalinks for events.
fi: Jos sinulla on kaunistellut kestolinkit käytössä, valitse käyttääksesi kaunisteltuja kestolinkkejä tapahtumille.

en: Import
fi: Tuo

en: Import Events
fi: Tuo tapahtumat

en: Import an ICS file.
fi: Tuo ICS-tiedosto.

en: Import categories
fi: Tuo katgoriat

en: Import venues
fi: Tuo tapahtumapaikat

en: Include 'Add To Google' link
fi: Sisällytä 'Lisää Googleen' -linkki

en: Include past events
fi: Sisällytä menneet tapahtumat

en: Include/Exclude occurrences
fi: Lisää/poista esiintymisiä:

en: Invalid file uploaded. The file must be a ics calendar file of type 'text/calendar', no larger than 2MB.
fi: Virheellinen tiedosto siirretty. Tiedoston on oltava ICS-kalenteri tyyppinen 'text/calendar', eikä se saa olla suurempi kuin 2 Mt.

en: Invalid monthly schedule (invalid ordinal)
fi: Virheellinen kuukausittainen aikataulu (virheellinen järjestysluku)

en: Later events <span class="meta-nav">&rarr;</span>
fi: Myöhemmät tapahtumat <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: List category slug(s), seperate by comma. Leave blank for all
fi: Listaa kategorioiden polkutunnukset, eroteltuna pilkulla. Jätä tyhjäksi kaikille

en: Loading&#8230;
fi: Lataa&#8230;

en: Manage Event Categories & Tags
fi: Hallitse tapahtuman kategorioita & tageja

en: Manage Venues
fi: Hallitse tapahtumapaikkoja

en: Minute
fi: Minuutti

en: Month
fi: Kuukausi

en: Month archive
fi: Kuukausittainen arkisto

en: New Category Name
fi: Uusi kategorian nimi

en: New Event
fi: Uusi tapahtuma

en: New Tag Name
fi: Uusi avainsanan nimi

en: New Venue Name
fi: Uusi tapahtumapaikan nimi

en: Next month
fi: Seuraava kuukausi

en: No
fi: Ei

en: No Venue
fi: Ei tapahtumapaikkaa

en: No categories found
fi: Kategorioita ei löytynyt

en: No events found
fi: Tapahtumia ei löytynyt

en: No events found in Trash
fi: Tapahtumia ei löytynyt roskakorista

en: No events were imported.
fi: Tapahtumia ei tuotu.

en: No file detected.
fi: Tiedostoa ei havaittu.

en: No tags found
fi: Avainsanoja ei löytynyt

en: No venues found
fi: Tapahtumapaikkoja ei löytynyt

en: None
fi: Ei yhtään

en: Nothing Found
fi: Ei löytynyt

en: Number of events
fi: Tapahtumien määrä

en: Occurrence deleted.
fi: Esiintymä poistettu.

en: Only pre-existing venues can be selected. To add a venue, go to the venues page.
fi: Vain olemassa olevia tapahtumapaikkoja voidaan valita. Lisätäksesi paikan, mene tapahtumapaikat sivulle.

en: Order by
fi: Järjestä

en: Organiser
fi: Järjestäjä

en: Overview
fi: Yleiskatsaus

en: Page list (fallback)
fi: Sivulista (varmistus)

en: Parent Category
fi: Yläkategoria

en: Permalink:
fi: Kestolinkki:

en: Permalinks
fi: Kestolinkki

en: Permissions
fi: Käyttöoikeudet

en: Please note to enable these structures you must first have pretty permalinks enabled on WordPress in Settings > Permalinks.
fi: Huomaathan jotta kyseiset rakenteet ovat käytössä sinun on ensin valittava kaunistellut  kestolinkit käyttöön WordPress Asetukset> Kestolinkit.

en: Popular Tags
fi: Suositut avainsanat

en: Post Code
fi: Postinumero

en: Previous month
fi: Edellinen kuukausi

en: Private
fi: Yksityinen

en: Protected
fi: Suojattu

en: Publish Event
fi: Julkaise tapahtuma

en: Publish Events
fi: Julkaise tapahtumia

en: Read Private Events
fi: Lue yksityinen tapahtuma

en: Reoccurence:
fi: Toistuva:

en: Reoccurrence
fi: Toistuminen

en: Repeat every
fi: Toista joka

en: Repeating events
fi: Toistuvat tapahtumat

en: Revisions
fi: Versiot

en: Role
fi: Rooli

en: Save
fi: Tallenna

en: Save Draft
fi: Tallenna luonnos

en: Schedule end date is before is before the start date.
fi: Aikataulutettu päättymispäivä on ennen alkamispäivää.

en: Schedule not recognised.
fi: Aikataulua ei tunnistettu.

en: Search Categories
fi: Etsi kategorioita

en: Search Tags
fi: Etsi avainsanoista

en: Search Venues
fi: Hae tapahtumapaikkoja

en: Search events
fi: Hae tapahtumia

en: Search results for &#8220;%s&#8221;
fi: Hakutulokset &#8220;%s&#8221;

en: See the <a %s> documentation</a>
fi: Katso <a %s> ohjeistus</a>

en: Select Category
fi: Valitse kategoria

en: Select a venue
fi: Valitse tapahtumapaikka

en: Select which features events should support
fi: Valitse mitä ominaisuuksia tapahtumien tulee tukea

en: Selecting a venue
fi: Valitsee tapahtumapaikkaa

en: Separate tags with commas
fi: Erottele avainsanat pilkulla

en: Separate venues with commas
fi: Erottele tapahtumapaikat pilkulla

en: Set permissions for events and venue management
fi: Aseta käyttöoikeudet tapahtumien ja tapahtumapaikkojen hallinnalle

en: Settings
fi: Asetukset

en: Show Less
fi: Näytä vähemmän

en: Show More
fi: Näytä enemmän

en: Show dates
fi: Näytä päivämäärät

en: Show hierarchy
fi: Näytä hierarkia

en: Show past events:
fi: Näytä menneet tapahtumat:

en: Slug
fi: Polkutunnus

en: Specify how regularly the event should repeat (default 1)
fi: Määritä, miten säännöllisesti tapahtumaa toistetaan (oletus 1)

en: Start
fi: Alkaa

en: Start Date/Time
fi: Alkaa päivä/aika

en: Start date
fi: Aloituspäivämäärä

en: Start date not provided.
fi: Aloituspäivämäärää ei annettu.

en: Start date occurs after end date.
fi: Aloituspäivämäärä on päättymispäivän jälkeen.

en: State / Province
fi: Osavaltio / lääni

en: Submit for Review
fi: Jätä katselmointiin

en: Tags
fi: Avainsanat

en: Template (leave blank for default)
fi: Pohja (jätä tyhjäksi oletuspohjalle)

en: Templates
fi: Pohjat

en: The end date is the date the event finishes. If the event is a reoccuring event, this is the end date of the first occurrence.
fi: Päättymispäivä on päivämäärä jolloin tapahtuma päättyy. Jos tapahtuma on toistuvia tapahtuma, tämä on viimeisen esiintymän päättymispäivä.

en: The export button below generates an ICS file of your events that can be imported in to other calendar applications such as Google Calendar.
fi: Vienti nappia luo ICS-tiedoston tapahtumista, jotka voidaan tuoda muihin kalenteriin sovelluksia, kuten Google Kalenteri.

en: The start date is the date the event starts. If the event is a reoccuring event, this is the start date of the first occurrence.
fi: Aloituspäivä on se päivä jolloin tapahtuma alkaa. Jos tapahtuma on toistuvia tapahtuma, tämä on ensimmäisen esiintymän alkamispäivämäärä.

en: There is no excerpt because this is a protected post.
fi: Otetta ei näytetä, koska artikkeli on suojattu.

en: There was an error opening the ICAL file.
fi: Virhe ICAL-tiedoston avaamisessa

en: This alters the default format for inputting dates.
fi: Tämä muuttaa päivämäärän syöttämisen oletusomuotoa.

en: This event finished on %s
fi: Tämä tapahtuma päättyi %s

en: This event is running from %1$s until %2$s. It is next occurring on %3$s
fi: Tämä tapahtuma on käynnissä alkaen %1$s kunnes %2$s. Sen seuraava esiintymä on %3$s

en: This event reoccurs
fi: Tämä tapahtuma toistuu

en: This event was posted by <a href="%5$s">%4$s</a>. Bookmark the <a href="%2$s" title="Permalink to %3$s" rel="bookmark">permalink</a>.
fi: Tämän tapahtuman lähetti <a href="%5$s">%4$s</a>. Tallenna kirjanmerkiksi <a href="%2$s" title="Kestolinkki %3$s" rel="kirjanmerkki">kestolinkki</a>.

en: This event was posted in %1$s by <a href="%5$s">%4$s</a>. Bookmark the <a href="%2$s" title="Permalink to %3$s" rel="bookmark">permalink</a>.
fi: Tämä tapahtuma on lähetetty %1$s <a href="%5$s">%4$s</a>. Tallenna kirjanmerkiksi <a href="%2$s" title="Kestolinkki %3$s" rel="kirjanmerkki">kestolinkki</a>.

en: This event will repeat
fi: Tämä tapahtuma toistuu

en: This is a reoccurring event
fi: Tämä on toistuva tapahtuma.

en: This is the list of all saved events. Note that <strong> reoccurring events appear as a single row </strong> in the table and the start and end date refers to the first occurrence of that event.
fi: Tämä on lista kaikista tallennetuista tapahtumista. Huomaa, että <strong> toistuvat tapahtumat näkyvät yhdellä rivillä </strong> taulukossa ja sekä alkamis- että päättymispäivä viittaa tapahtuman ensimmäiseen esiintymään.

en: This page shows all (occurrances of) events. You can view the summary of an event by clicking on it. If you have the necessary permissions, a link to the event's edit page will appear also.
fi: Tällä sivulla näkyvät kaikki tapahtuman esiintymät. Voit tarkastella yhteenvetoa tapahtumasta klikkaamalla sitä. Jos sinulla on tarvittavat oikeudet, linkki tapahtuman muokkaussivulle on myös näkyvissä.

en: Thumbnail
fi: Esikatselukuva

en: Title
fi: Otsikko

en: Title:
fi: Otsikko:

en: To repeat an event according to some regular pattern, use the reoccurrence dropdown menu to select how the event is to repeat. Further options then appear,
fi: Voit toistaa tapahtuman säännöllisin väliajoin, käytä esiintyminen-pudotusvalikkoa valitaksesi miten tapahtuma toistuu. Lisävaihtoehtoja tulee näkyviin,

en: Upcoming Dates
fi: Tulevat päivämäärät

en: Update Category
fi: Päivitä kategoria

en: Update Tag
fi: Päivitä avainsana

en: Update Venue
fi: Päivitä tapahtumapaikkaa

en: Upload ICS file
fi: Siirrä ICS -tiedosto

en: Use the venues input field to search for existing venues
fi: Käytä tapahtumapaikat syöttökenttää etsiäksesi olemassa olevia tapahtumapaikkoja

en: Venue
fi: Tapahtumapaikka

en: Venue <strong>created</strong>
fi: Tapahtumapaikka <strong>luotu</strong>

en: Venue <strong>updated</strong>
fi: Tapahtumapaikka <strong>päivitetty</strong>

en: Venue <strong>was not</strong> created
fi: Tapahtumapaikkaa <strong>ei</strong> luotu

en: Venue <strong>was not</strong> updated
fi: Tapahtumapaikkaa <strong>ei</strong> päivitetty

en: Venue Location
fi: Tapahtumapaikan sijainti

en: Venue Name
fi: Tapahtumapaikan nimi

en: Venue name
fi: Tapahtumapaikan nimi

en: Venue page:
fi: Tapahtumapaikan sivu:

en: Venue(s) <strong>deleted</strong>
fi: Tapahtumapaikka <strong>poistettu</strong>

en: Venue(s) <strong>were not </strong> deleted
fi: Tapahtumapaikkaa <strong>ei</strong> poistettu

en: Venues
fi: Tapahtumapaikat

en: View
fi: Katso

en: View Event
fi: Näytä tapahtuma

en: View Venue
fi: Katso tapahtumapaikka

en: View all categories
fi: Näytä kaikki kategoriat

en: View all events
fi: Näytä kaikki tapahtumat

en: View all venues
fi: Näytä kaikki paikat

en: View will take you to the venue's page
fi: Näkymä vie sinut tapahtumapaikan sivulle

en: Warning:
fi: Varoitus:

en: Week
fi: Viikko

en: When
fi: Milloin

en: Where
fi: Missä

en: Year archive
fi: Vuosiarkisto

en: Yes
fi: Kyllä

en: You can create an event on this Calendar, by clicking on day or dragging over multiple days (in Month view) or multiple times (in Week and Day view). You can give the event a title, specify a venue and provide a descripton. The event can be immediately published or saved as a draft. In any case, the event is created and you are forwarded to that event's edit page.
fi: Voit luoda tapahtuman kalenteriin, klikkaamalla päivää tai vetämällä usean päivän yli (kuukausinäkymässä) tai useita kertoja (viikko ja päivä näkymässä). Voit antaa tapahtumalle otsikon, määrittää tapahtumapaikan ja tarjota kuvauksen. Tapahtuma voidaan välittömästi julkaista tai tallentaa luonnoksena. Joka tapauksessa, tapahtuma on luotu ja siirryt automaattisesti tapahtuman muokkaussivulle.

en: You can use specified tags as placeholders for event information which you want to appear in the widget. <a href="%s" target="_blank"> Find out more</a>.
fi: Voit käyttää määritettyjä avainsanoja paikkamerkkeinä tapahtuman tiedoille, jotka haluat näkyvän vimpaimessa. <a href="%s" target="_blank"> Lisätietoja </ a>.

en: You do not have permission to delete this venue
fi: Sinulla ei ole oikeutta poistaa tätä tapahtumapaikkaa

en: You do not have permission to edit this venue.
fi: Sinulla ei ole oikeutta muokata tätä tapahtumapaikkaa.

en: You do not have permission to manage venues
fi: Sinulla ei ole oikeutta hallita tapahtumapaikkoja

en: You do not have sufficient permissions to create events.
fi: Sinulla ei ole oikeuksia luoda tapahtumia

en: You do not have sufficient permissions to delete this event.
fi: Sinulla ei ole oikeuksia poistaa tätä tapahtumaa

en: You do not have sufficient permissions to edit this event.
fi: Sinulla ei ole oikeuksia muokata tätä tapahtumaa

en: You do not have sufficient permissions to import events.
fi: Sinulla ei ole oikeuksia tuoda tapahtumia.

en: You may also need to go to WordPress Settings > Permalinks and click 'Save Changes' before any changes will take effect.
fi: Sinun pitää myös mennä WordPress Asetukset> Kestolinkit ja klikkaa 'Tallenna muutokset' ennen muutokset astuvat voimaan.

en: custom
fi: muokattu

en: custom reoccurrence
fi: muokattu toistuvuus

en: daily
fi: päivittäin

en: day
fi: päivä

en: day of month
fi: päivänä kuukaudessa

en: day of week
fi: päivänä viikossa

en: days
fi: päivät

en: dd-mm-yyyy
fi: pp-kk-vvvv

en: every %d days
fi: joka %d päivä

en: every %d months on the
fi: joka %d kuukausi

en: every %d weeks on
fi: joka %d viikko

en: every %d years
fi: joka %d vuosi

en: every %d years on the
fi: joka %d vuosi

en: every day
fi: joka päivä

en: every month on the
fi: joka kuukausi

en: every week on
fi: joka viikko

en: every year
fi: joka vuosi

en: every year on the
fi: joka vuosi

en: first
fi: ensimmäinen

en: fourth
fi: neljäs

en: go to date
fi: mene päivämäärään

en: last
fi: viimeinen

en: mm-dd-yyyy
fi: kk-pp-vvvv

en: month
fi: kuukausi

en: monthly
fi: kuukausittain

en: months
fi: kuukaudet

en: one time only
fi: vain kerran

en: second
fi: toinen

en: third
fi: kolmas

en: today
fi: Tänään

en: unknown
fi: tuntematon

en: until
fi: kunnes

en: week
fi: viikko

en: weekly
fi: viikottain

en: weeks
fi: viikot

en: year
fi: vuosi

en: yearly
fi: vuosittain

en: years
fi: vuodet

en: yyyy-mm-dd
fi: vvvv-kk-pp
