WP Document Revisions - en to fr translation catalogue (97 entries)

[ctx: document]
en: Add Document
fr: Ajouter Document

en: Add New Document
fr: Ajouter Nouveau Document

en: Edit Document
fr: Modifier Document

en: New Document
fr: Nouveau Document

en: View Document
fr: Visualiser Document

en: Search Documents
fr: Rechercher Documents

en: No documents found
fr: Aucun document trouvé

en: No documents found in Trash
fr: Aucun document trouvé dans la corbeille

en: All Documents
fr: Tous les Documents

[ctx: taxonomy general name]
en: Workflow States
fr: Etats d'Avancement

[ctx: taxonomy singular name]
en: Workflow State
fr: Etat d'Avancement

en: Search Workflow States
fr: Rechercher Etats d'Avancement

en: All Workflow States
fr: Tous Etats d'Avancement

en: Parent Workflow State
fr: Etat d'Avancement Parent

en: Parent Workflow State:
fr: Etat d'Avancement Parent:

en: Edit Workflow State
fr: Modifier Etat d'Avancement

en: Update Workflow State
fr: Mettre à jour Etat d'Avancement

en: Add New Workflow State
fr: Ajouter Nouveau Etat d'Avancement

en: New Workflow State Name
fr: Nouveau Nom d'Etat d'Avancement

en: Workflow States
fr: Etats d'Avancement

en: In Progress
fr: En Cours

en: Document is in the process of being written
fr: Le document est en cours d'écriture

en: Initial Draft
fr: Brouillon Initial

en: Document is being edited and refined
fr: Le document est en cours de modification et d'amélioration

en: Under Review
fr: En Cours de Révision

en: Document is pending final review
fr: Document en Attente de Relecture Finale

en: Document is in its final form
fr: Document dans sa forme finale

en: Somebody
fr: Quelqu'un

en: revision
fr: version

en: -revision-
fr: -version-

en: You are not authorized to access that file.
fr: Vous n'êtes pas l'accès à ce fichier.

en: Sorry, this is a private feed.
fr: Désolé, c'est in fil privé.

en: Not authorized
fr: Non autorisé

en: %1$s: %2$s has overridden your lock on %3$s
fr: %1$s: %2$s a outrepassé votre verrou à %3$s

en: Dear %s:
fr: Cher %s:

en: %1$s (%2$s), has overridden your lock on the document %3$s (%4$s).
fr: %1$s (%2$s), a outrepassé votre verrou sur le document %3$s (%4$s).

en: Any changes you have made will be lost.
fr: Toute modification effectuée sera perdue.

en: - The %s Team
fr: - L'équipe %s

en: %s - Latest Revision
fr: %s - Dernière Version

en: %s - Revision %d
fr: %s - Version %d

en: Recently Revised Documents
fr: Documents récemment modifiés

en: %1$s ago by %2$s
fr: il y a %1$s par %2$s

en: %1$s ago
fr: il y a %1$s

en: Title:
fr: Titre:

en: Number of Posts:
fr: Nombre d'articles:

en: Posts to Show:
fr: Articles à montrer:

en: Display Document Author:
fr: Afficher l'auteur du document:

en: Yes
fr: Oui

en: Document updated. <a href="%s">Download document</a>
fr: Document mis à jour. <a href="%s">Télécharger le document</a>

en: Custom field updated.
fr: Champ personnalisé mis à jour.

en: Custom field deleted.
fr: Champ personnalisé effacé.

en: Document updated.
fr: Document mis à jour.

en: Document restored to revision from %s
fr: Document restauré à la version %s

en: Document published. <a href="%s">Download document</a>
fr: Document publié.  <a href="%s">Télécharger le document</a>

en: Document saved.
fr: Document enregistré.

en: Document submitted. <a target="_blank" href="%s">Download document</a>
fr: Document soumis.  <a target="_blank" href="%s">Télécharger le document</a>

en: Document scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview document</a>
fr: Document prévu pour: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Prévisualiser le document</a>

en: Document draft updated. <a target="_blank" href="%s">Download document</a>
fr: Brouillon du document mis à jour. <a target="_blank" href="%s">Télécharger le document</a>

en: Basic Usage
fr: Utilisation Basique

en: Revision Log
fr: Log des versions

en: Workflow State
fr: Etat d'avancement

en: Publishing Documents
fr: Publier les Documents

en: Revision Summary
fr: Historique des Versions

en: Owner
fr: Auteur

en: %s has prevented other users from making changes.
fr: %s a bloqué la possibilité que d'autres utilisateurs puissent faire des modifications.

en: <br />If you believe this is in error you can <a href="#" id="override_link">override the lock</a>, but their changes will be lost.
fr: <br />Si vous pensez que c'est une erreur vous pouvez <a href="#" id="override_link">passer outre le verrou</a>, mais les modifications seront perdues.

en: Upload New Version
fr: Téléverser Nouvelle Version

en: Latest Version of the Document
fr: Dernière Version du Document

en: Download
fr: Télécharger

en: Checked in <abbr class="timestamp" title="%1$s" id="%2$s">%3$s</abbr> ago by %4$s
fr: En consultation <abbr class="timestamp" title="%1$s" id="%2$s">%3$s</abbr> par %4$s

en: Revision summaries are optional notes to store along with this revision that allow other users to quickly and easily see what changes you made without needing to open the actual file.
fr: Les commentaires de versions sont optionnels et liés à cette version pour aider d'autres utilisateurs à voir ce qui a été modifié sans avoir à consulter le fichier.

en: Modified
fr: Modifié

en: User
fr: Utilisateur

en: Summary
fr: Résumé

en: Restore
fr: Restaurer

en: RSS Feed
fr: Fil RSS

en: Document upload directory changed, but existing uploads may need to be moved to the new folder to ensure they remain accessible.
fr: Répertoire de téléversement changé, mais les documents précédents auront besoin d'être déplacés pour rester accessibles.

en: Document Settings
fr: Paramètres du Document

en: Document Upload Directory
fr: Répertoire de Téléversement des Documents

en: You currently have this file checked out. No other user can edit this document so long as you remain on this page.
fr: Vous êtes en train d'éditer ce fichier. Aucun autre utilisateur ne peut modifier ce document tant que vous restez sur cette page.

en: Feed Privacy
fr: Niveau de Sécurité du Fil

en: Secret Feed Key
fr: Clé Secrète de Fil

en: To protect your privacy, you need to append a key to feeds for use in feed readers.
fr: Pour protéger votre vie privée, vous devez ajouter une clé aux fils à utiliser dans les lecteurs de fils.

en: Generate New Key
fr: Générer une nouvelle clé

en: Currently Editing
fr: En cours de modification

en: Current State
fr: Etat d'Avancement Courant

en: Document Owner
fr: Propriétaire du Document

en: Are you sure you want to restore this revision?
    
    If you do, no history will be lost. This revision will be copied and become the most recent revision.
fr: Etes vous sûr de vouloir restaurer cette version?
    
    Si vous le faites, aucun historique ne sera perdu. Cette version sera copiée et deviendra la plus récente.

en: is currently editing this
fr: est en train de modifier ceci

en: <div id="message" class="updated" style="display:none"><p>File uploaded successfully. Add a revision summary below (optional) or press <em>Update</em> to save your changes.</p></div>
fr: <div id="message" class="updated" style="display:none"><p>Fichier téléversé avec succès. Ajoutez un commentaire de version (optionel) ou cliquez sur <em>Update</em> pour enregistrer vos modifications.</p></div>

en: Your lock on the document %s has been overridden. Any changes will be lost.
fr: Votre verrou sur le document %s a été outrepassé. Toutes les modifications seront perdues.

en: An error has occurred, please try reloading the page.
fr: Un erreur est survenue. Essayez de recharger la page.

en: Lost Document Lock
fr: Verrou de Document Perdu

en: %d hour
fr: %d heure

en: %d hours
fr: %d heures

en: %d day
fr: %d jour

en: %d days
fr: %d jours
