WP Document Revisions - en to sv translation catalogue (123 entries)

[ctx: %1$s: date; %2$s: time]
en: %1$s @ %2$s
sv: %1$s kl. %2$s

en: This screen allows users to collaboratively edit documents and track their revision history. To begin, enter a title for the document, click <code>Upload New Version</code> and select the file from your computer.
sv: Denna function tillåter användare att samarbeta med dokument och organisera versioner. För att börja, skriv in en benämning på dokumentet, klicka på <code>Ladda upp ny version</code> och välj den fil du vill ladda upp ifrån din dator.

en: Once successfully uploaded, you can enter a revision log message, assign the document an author, and describe its current workflow state.
sv: När du har laddat upp en fil kan du skriva ett meddelande i loggboken och tillägna dokumentet till en författare och beskriva status för dokumentet.

en: When done, simply click <code>Update</code> to save your changes
sv: När du är klar, klicka på <code>Uppdatera</code> för att spara dina ändringar

en: The revision log provides a short summary of the changes reflected in a particular revision. Used widely in the open-source community, it provides a comprehensive history of the document at a glance.
sv: I versionsloggen kan du se en kort översikt över de versioner och ändringar som tillhör varje dokument. Denna visar en mycket omfattande översikt över dokumentets historia (används mycket inom Open-source utveckling).

en: You can download and view previous versions of the document by clicking the timestamp in the revision log. You can also restore revisions by clicking the <code>restore</code> button beside the revision.
sv: Du kan ladda ner och se tidigare versioner av dokumentet genom att klicka på tidpunkten på samma rad som versionen. Du kan också återställa en tidigare version genom att klicka på knappen "Återställ" på samma rad som versionen.

en: The workflow state field can be used to help team members understand at what stage a document sits within a particular organization&quot;s workflow. The field is optional, and can be customized or queried by clicking <code>Workflow States</code> on the left-hand side.
sv: Dokumentet historia kan användas till ökad förståelse av arbetsteamet för att få en klarare bild av vad som ska göras inom varje del av dokumentet statusflöde. Detta fält är frivilligt och kan ändras genom att klicka på <code>Dokumentet historia</code>.

en: By default, uploaded documents are only accessible to logged in users. Documents can be published, thus making them accessible to the world, by toggling their visibility in the "Publish" box in the top right corner. Any document marked as published will be accessible to anyone with the proper URL.
sv: Standardval för uppladdade dokument är bara nödvändigt för inloggade användare. Dokument kan publiceras, då visas de publikt genom att ändra synbarhet. <code>Obs! Alla dokument som publiseras kan vem som helst som har länken ladda ner!</code>

en: Below is a list of all documents to which you have access. Click the document title to edit the document or download the latest version.
sv: Nedan ser du en lista över alla dokument vilka du har tillgång till. Klicka på dokumentet för att ändra eller ladda ner den senaste versionen.

en: To add a new document, click <strong>Add Document</strong> on the left-hand side.
sv: För att ladda upp ett nytt dokument, klicka på <strong>Lägg till</strong>.

en: To view all documents at a particular workflow state, click <strong>Workflow States</strong> in the menu on the left.
sv: För att visa alla dokument i ett speciellt skede så kan du klicka på <strong>Status</status> i menyn till vänster.

en: Document Slug
sv: Kortnamn för Dokument

en: You may optionally include the string <code>%site_id%</code> within the path to separate files by site.
sv: Du kan lägga till strängen <code>%site_id%</code> i adressen för att separera filerna fördelat på sitenamn.

en: Document slug changed, but some previously published URLs may now be broken.
sv: Kortnamn för Dokumentet är ändrat, detta har ändrat länken för ditt Dokument. Var vänlig och uppdatera eventuella länkar på din site.

en: Directory in which to store uploaded documents. The default is in your <code>wp_content/uploads</code> folder (or another default uploads folder defined elsewhere), but it may be moved to a folder outside of the <code>htdocs</code> or <code>public_html</code> folder for added security.
sv: Sökväg till mappen där ni kommer att förvara era dokument. Standard är <code>Sidans plats/wp_content/uploads</code> men denna sökväg kan ändras till valfri. Du kan även flytta denna mapp till en plats som ej är publikt så som under htdocs eller public_html för ökad säkerhet.

en: example-document-title
sv: exempel-dokument-namn

en: "Slug" with which to prefix all URLs for documents (and the document archive). Default is "documents."
sv: "Slug" som agerar som prefix för alla sökvägar till dokumenten. Standard är "documents"

[ctx: post type general name]
en: Documents
sv: Dokument

[ctx: post type singular name]
en: Document
sv: Dokument

[ctx: document]
en: Add Document
sv: Lägg till dokument

en: Add New Document
sv: Lägg till nytt dokument

en: Edit Document
sv: Redigera dokument

en: New Document
sv: Nytt dokument

en: View Document
sv: Visa dokument

en: Search Documents
sv: Sök efter dokument

en: No documents found
sv: Inget dokument hittat.

en: No documents found in Trash
sv: Hittade 0 dokument i Papperskorgen

en: Documents
sv: Dokument

en: All Documents
sv: Alla dokument

[ctx: taxonomy general name]
en: Workflow States
sv: Dokumentstatus

[ctx: taxonomy singular name]
en: Workflow State
sv: Dokumentstatus

en: Search Workflow States
sv: Sök igenom arbetsstatus

en: All Workflow States
sv: Arbetsstatus

en: Parent Workflow State
sv: Förälder

en: Parent Workflow State:
sv: Förälder:

en: Edit Workflow State
sv: Redigera arbetsstatus

en: Update Workflow State
sv: Uppdatera arbetsstatus

en: Add New Workflow State
sv: Lägg till arbetsstatus

en: New Workflow State Name
sv: Ny arbetsstatus

en: Workflow States
sv: Arbetsstatus

en: In Progress
sv: Pågår

en: Document is in the process of being written
sv: Dokumentat uppdateras

en: Initial Draft
sv: Första utkast

en: Document is being edited and refined
sv: Dokumentet är uppdateras eller ändras

en: Under Review
sv: Under granskning

en: Document is pending final review
sv: Dokumentet väntar slutgranskning

en: Final
sv: Slutversion

en: Document is in its final form
sv: Dokumentet är i sin slutversion

en: Somebody
sv: Någon

en: revision
sv: Version

en: -revision-
sv: -version-

en: You are not authorized to access that file.
sv: Du har inte rättigheter att öppna denna fil.

en: Sorry, this is a private feed.
sv: Ursäkta men denna filen är en privat fil.

en: Not authorized
sv: Du har inte tillräcklig behörighet

en: %1$s: %2$s has overridden your lock on %3$s
sv: %1$s: %2$s har öppnat ditt dokument %3$s

en: Dear %s:
sv: Kära %s:

en: %1$s (%2$s), has overridden your lock on the document %3$s (%4$s).
sv: %1$s (%2$s), har låst upp ditt dokument %3$s (%4$s).

en: Any changes you have made will be lost.
sv: Din ändringar blir förlorade!

en: - The %s Team
sv: - %s arbetslag

en: %s - Latest Revision
sv: %s - Senaste versionen

en: %s - Revision %d
sv: %s - Version %d

en: <a href="%1$s" title="%2$s" id="%3$s" class="timestamp">%4$s</a> <span class="agoby">ago by</a> <span class="author">%5$s</a>
sv: <a href="%1$s" title="%2$s" id="%3$s" class="timestamp">%4$s</a> <span class="agoby">sida av </a> <span class="author">%5$s</a>

en: Recently Revised Documents
sv: Nyligen ändrade dokument

en: %1$s ago by %2$s
sv: %1$s sida av %2$s

en: %1$s ago
sv: %1$s sedan

en: Title:
sv: Tittel:

en: Number of Posts:
sv: Antal poster:

en: Posts to Show:
sv: Uppdatera och visa:

en: Display Document Author:
sv: Visa dokumentets författare:

en: Yes
sv: Ja

en: Document updated. <a href="%s">Download document</a>
sv: Dokumentet uppdaterat. <a href="%s">Ladda ner dokumentet</a>

en: Custom field updated.
sv: Specialfält uppdaterat!

en: Custom field deleted.
sv: Specialfält borttaget!

en: Document updated.
sv: Dokument uppdaterat.

en: Document restored to revision from %s
sv: Dokumentet återskapades ifrån version %s

en: Document published. <a href="%s">Download document</a>
sv: Dokument publicerat  <a href="%s">ladda ner dokumentet</a>

en: Document saved.
sv: Dokumentet sparat.

en: Document submitted. <a target="_blank" href="%s">Download document</a>
sv: Dokument skapat. <a target="_blank" href="%s">Ladda ner dokumentet</a>

en: Document scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview document</a>
sv: Dokumentet släpps <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Förhandsgranska dokument</a>

en: Document draft updated. <a target="_blank" href="%s">Download document</a>
sv: Dokumentets utkast uppdaterat. <a target="_blank" href="%s">Ladda ner dokumentet</a>

en: Basic Usage
sv: Användningsområde

en: Revision Log
sv: Versionslogg

en: Workflow State
sv: Arbetsstatus

en: Publishing Documents
sv: Publisera dokument

en: Revision Summary
sv: Versionssammandrag

en: Document
sv: Dokument

en: Owner
sv: Ägare

en: %s has prevented other users from making changes.
sv: %s har förhindrat andra användare från att kunna ändra i dokumentet.

en: <br />If you believe this is in error you can <a href="#" id="override_link">override the lock</a>, but their changes will be lost.
sv: < br / > Ifall du tror att det har blivit fel kan du <a href="#" id="override_link"> låsa upp </a>, observera att ändringarna går förlorade.

en: Upload New Version
sv: Ladda upp ny version

en: Latest Version of the Document
sv: Senaste versionen av Dokumentet

en: Download
sv: Ladda ner

en: Checked in <abbr class="timestamp" title="%1$s" id="%2$s">%3$s</abbr> ago by %4$s
sv: Utcheckat <abbr class="timestamp" title="%1$s" id="%2$s"> %3$ s</abbr>, %4$ s sedan

en: Revision summaries are optional notes to store along with this revision that allow other users to quickly and easily see what changes you made without needing to open the actual file.
sv: Versionsnoteringar är helt frivilliga noteringar som skrives in när varje version skapas för att användare ska få en bra överblick om Dokumentets historia.

en: Modified
sv: Ändrat

en: User
sv: Användare

en: Summary
sv: Sammanfattning

en: Actions
sv: Handlingar

en: Restore
sv: Återskapa

en: Document upload directory changed, but existing uploads may need to be moved to the new folder to ensure they remain accessible.
sv: Dokumentets uppladdningsmapp är ändrad, alla befintliga uppladdningar behöver flyttas till den nya mappen för att säkerhetsställa nåbarhet.

en: Document Settings
sv: Dokumentinställningar

en: Document Upload Directory
sv: Uppladdningsmapp

en: You currently have this file checked out. No other user can edit this document so long as you remain on this page.
sv: Du har checkat ut detta dokument. Ingen annan användare kan ändra i detta dokument så länge du har denna sida uppe.

en: Feed Privacy
sv: Feed Sekretess

en: Secret Feed Key
sv: Feed med Sekretessnyckel

en: To protect your privacy, you need to append a key to feeds for use in feed readers.
sv: För att skydda dig som användare så behöver du skriva in en nyckel som skyddar ditt dokument ifrån feedläsare.

en: Generate New Key
sv: Skapa ny nyckel

en: Currently Editing
sv: Ändras just nu

en: Current State
sv: Nuvarande arbetsstatus

en: Document Owner
sv: Dokuments ägare

en: Are you sure you want to restore this revision?
    
    If you do, no history will be lost. This revision will be copied and become the most recent revision.
sv: Är du säker på att du vill återskapa denna version? 
    
    Ifall du gör detta kommer ingen version att försvinna. Denna version kopieras och läggs som senaste version.

en: is currently editing this
sv: redigerar för närvarande detta

en: <div id="message" class="updated" style="display:none"><p>File uploaded successfully. Add a revision summary below (optional) or press <em>Update</em> to save your changes.</p></div>
sv: <div id="message" class="updated" style="display:none"><p>Filuppladdningen lyckades. <em>Uppdatera</em> för att spara dina ändringar.</p></div>

en: Your lock on the document %s has been overridden. Any changes will be lost.
sv: Ditt lås för dokumentet %s har överskridits. Alla ändringar kommer att förloras.

en: An error has occurred, please try reloading the page.
sv: Ett fel har uppstått. Läs in sidan igen genom att använda webbläsarens "Uppdatera" knapp.

en: Lost Document Lock
sv: Dokumentets lås är uppbrutet

en: %d mins
sv: %d min

en: %d hour
sv: %d timme

en: %d hours
sv: %d timmar

en: %d day
sv: %d dag

en: %d days
sv: %d dagar

en: WP Document Revisions
sv: WP Dokument Versioner

en: A document management and version control plugin for WordPress that allows teams of any size to collaboratively edit files and manage their workflow.
sv: En dokumenthanteringsmodul för Wordpress som tillåter arbetsgrupper av valfri storlek att dela och versionhantera sina filer och arbetsstatus.
