Event Organiser - en to da translation catalogue (388 entries)

en: Displays a list of events, grouped by date
da: Viser en liste af begivenheder, grupperet efter dato

en: Events Agenda
da: Begivenhedsdagsorden

en: Title
da: Titel

en: Group by
da: Sorter efter

en: Day
da: Dag

en: Week
da: Uge

en: Month
da: Måned

en: Group date format
da: Sorter dato-format

en: Event date/time format
da: Begivenhed dato/tidspunkt-format

en: Include 'Add To Google' link
da: Inkluder 'Add To Google' link

en: Displays a calendar of your events
da: Viser en kalender af dine begivenheder

en: Events Calendar
da: Begivenhedskalender

en: Include past events
da: Inkluder overståede begivenheder

en: Show long events
da: Vis lange events

en: Link directly to event for days with only one event
da: Link direkte til begivenged for dage med kun et event

en: Event categories
da: Begivenhedskategorier

en: List category slug(s), seperate by comma. Leave blank for all
da: Angiv korttitel af kategori(er), separeret med komma. Efterlad tom for alle.

en: Event venue
da: Begivenhedens afholdelsested

en: All Venues
da: Alle steder

en: Previous month
da: Forrige måned

en: Next month
da: Næste måned

en: Displays a list of events
da: Viser en liste af begivenheder

en: Events
da: Begivenheder

en: Number of events
da: Antal begivenheder

en: Venue
da: Sted

en: Order by
da: Sorter efter

en: Start date
da: Startdato

en: Publish date
da: Publiseringsdato

en: Group occurrences
da: Gruppér gentagelser

en: Template (leave blank for default)
da: Skabelon (efterlad tom for standard)

en: Event list widget placeholders
da: Event liste widget placeholders

en: You can use specified tags as placeholders for event information which you want to appear in the widget. <a href="%s" target="_blank"> Find out more</a>.
da: Du kan bruge specifikke tags som placeholders for information som du gerne vil have til at optræde i widget'et. <a href="%s" target="_blank"> Læs mere</a>.

en: 'No events' message
da: "Ingen begivenheder"-besked

en: Edit
da: Rediger

en: Delete
da: Slet

en: View
da: Vis

en: A list or dropdown of event categories
da: En liste eller drop-down memnu af begivenhedskategorier

en: Event Categories
da: Begivenhedskategorier

en: Categories
da: Kategorier

en: Select Category
da: Vælg en kategori

en: Title:
da: Titel:

en: Display as dropdown
da: Vis som drop-down

en: Show hierarchy
da: Vis hierarki

en: A list or dropdown of event venues
da: En liste eller drop-down af begivenhedssteder

en: Event Venues
da: Begivenhedssteder

en: Venues
da: Steder

en: Select Venue
da: Vælg venue

en: There is no excerpt because this is a protected post.
da: Der er ikke nogle kort udgave, fordi dette er en beskyttet post.

en: Event Organiser Extensions
da: Event Organiser udvidelser

en: Extensions
da: Udvidelser

en: Event Organiser offers a range of extension which add additional features to the plug-in.
da: Event Organiser tilbyder en række af udvidelser, hvilket tilføjer flere features til plug-in'et.

en: Find out more &hellip;
da: Find mere

en: Calendar View
da: Kalendervisning

en: today
da: i dag

en: day
da: dag

en: week
da: uge

en: month
da: måned

en: go to date
da: gå til dato

en: You do not have sufficient permissions to create events.
da: Du har ikke rettigheder til at oprette begivenheder

en: You do not have sufficient permissions to edit this event.
da: Du har ikke rettigheder til at redigere denne begivenhed

en: You do not have sufficient permissions to delete this event.
da: Du har ikke rettigheder til at slette denne begivenhed

en: Occurrence deleted.
da: Gentagelse slettet.

en: Calendar options
da: Kalender valgmuligheder

en: 24 hour time
da: 24 timers klokkeslæt

en: Loading&#8230;
da: Indlæser&#8230;

en: Current date/time
da: Nuværende dato/tidspunkt

en: Create an event
da: Opret en event

en: When
da: Hvornår

en: Event Title
da: Begivenhedens titel

en: Where
da: Hvor

en: Save Draft
da: Gem kladde

en: Cancel
da: Annuller

en: Publish Event
da: Udgiv begivenhed

en: Submit for Review
da: Indsend til gennemgang

en: Event Details
da: Begivenhedsdetaljer

en: Event Detail
da: Event detaljer

en: System Info
da: System info

en: This page highlights useful information for debugging. If you're reporting a bug, please include this information.
da: Denne side fremhæver brugbar information til fejlsøgning. Hvis du reporterer en fejl, inkluder venligst denne information.

en: The 'system info' link in under the Events admin tab is only visible to admins and only when <code>WP_DEBUG</code> is set to <code>true</code>.
da: 'Systeminformation' linket under Event admin tab'en er kun synlig for administratorer og kun når <code>WP_DEBUG</code> er sat til <code>true</code>.

en: Most bugs arise from theme or plug-in conflicts. You can check this by disabling all other plug-ins and switching to TwentyTweleve.
da: De fleste fejl opstår pågrund af konflikter med temaer. Du kan undersøge dette ved at deaktivere alle plug-ins og skifte tema til TwentyTwelve

en: To help speed things along, if you report a bug please indicate if you have done so. Once the plug-in or theme has been identified it is often easy to resolve the issue.
da: For at gøre tingene hurtigere, hvis du reportere en fejl, inddiker venligst at du har gjort det. Så snart pluginet eller temaet er identificeret, er det ofte nemt at løse problemet.

en: Below any <strong>known</strong> plug-in and theme conflicts are highlighted in red.
da: Herunder  er alle <strong>kendte</strong> plug-in og tema konflikter fremhævet med rødt.

en: Download system information file
da: Download system informationsfil

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Known plug-in & theme conflicts, highlighted in red, may be minor or have a simple resolution. Please contact support.
da: Kendte plug-in og tema konflikter, fremhævet med rødt, kan være små og have simple løsninger. Kontakt venligst support.

note: / TRANSLATORS: [this plugin] has only been tested up to [required plugin] [required plugin version]
en: %s has only been tested up to %s %s
da: %s er kun testet op til %s %s

note: / TRANSLATORS: [this plugin] requires [required plugin] version [required plugin version] or higher
en: %s requires %s version %s or higher
da: %s kræver %s version %s eller højere

en: unknown
da: Ukendt

en: Organiser
da: Arrangør

en: This is a reoccurring event
da: Dette er en tilbagevendende begivenhed

en: Check to edit this event and its reoccurrences
da: Marker for at redigere denne begivenhed og dens gentagelser

en: Start Date/Time
da: Startdato/-tid

en: End Date/Time
da: Slutdato/-tid

en: All day
da: Hele dagen

en: Reoccurence:
da: Gentagelse:

en: daily
da: dagligt

en: weekly
da: ugentligt

en: monthly
da: månedligt

en: yearly
da: årligt

en: custom
da: Brugerindstillet

en: Repeat every
da: Gentag hver

en: on
da: d.

en: day of month
da: dag i måneden

en: day of week
da: dag i ugen

en: until
da: indtil

en: Include/Exclude occurrences
da: Inkluder/exkluder begivenheder

en: Show dates
da: Vis datoer

en: Select a venue
da: Vælg et sted

en: Venue Name
da: Venuets Navn

en: Event dates were not saved.
da: Eventdatoer blev ikke gemt

en: Get Event Organiser Pro Add-On
da: Få Event Organiser Pro Add-On

en: Get Event Organiser Pro
da: Køb Event Organiser Pro

en: Event Organiser Pro is a premium add-on bringing advanced booking management to Event Organiser.
da: Event Organiser Pro er et premium add-on som tilføjer advanceret bookingkontrol til Event Organiser

en: But that's not all &hellip;
da: Men det er ikke det hele ...

en: Flexible Booking Options
da: Fleksible booking muligheder

en: Sell tickets for specific dates or sell tickets for all dates of an event - such as booking places on a course. You can offer multiple tickets, and customise the booking form to suit your needs.
da: Sælg billetter til specifikke datoer eller sælg billetter til alle datoer tilhørende et event - såsom bookingpladser på et kursus. Du kan tilbyde flere billetter, og ændre bookingformularen til dine behov.

en: Additional shortcodes & improved UI
da: Flere shortcodes og forbedret UI

en: Give your users the ability to search and filter through your events with the event search shortcode. Event Organiser Pro also adds a text editor button to make inserting and configuring your shortcodes that bit easier.
da: Giv dine brugere mulighed for at søge og filtrere igennem dine events med event søgning shortcode. Event Organiser Pro tilføjer også en tekst editor kanp, hvilket gør indsætning og konfigurering af dine shortcodes en smule nemmere

en: Venue custom fields & thumbnails
da: Venue brugerfelter og thumbnails

en: Add information on your venue pages with venue custom fields, or give your venues more attentioned with their own 'featured image'
da: Tilføj information til venuesider med venue brugerfelter og giv dine venues mere opmærksomhed med deres eget 'featured billede'

en: Go to Event Organiser settings
da: Gå til Event Orginiser instillinger

en: Event
da: Begivenhed

en: Reoccurrence
da: Gentagelse

en: View all events
da: Vis alle begivenheder

en: Future events
da: Fremtidige begivenheder

en: Expired events
da: Overståede begivenheder

en: Events within 24 hours
da: Begivenheder inden for 24 timer

en: Events within 1 week
da: Begivenheder inden for 1 uge

en: Events within %d weeks
da: Begivenheder inden for %d uger

en: Events within 1 month
da: Begivenheder inden for 1 måned

en: Events within %d months
da: Begivenheder inden for %d måneder

en: Events within 1 year
da: Begivenheder inden for 1 år

en: &mdash; No Change &mdash;
da: &mdash; Ingen ændringer &mdash;

en: General
da: Generelt

en: Permissions
da: Rettigheder

en: Permalinks
da: Permanente links

en: Import
da: Importer

en: Export
da: Eksporter

en: Event Organiser Settings
da: Indstillinger for begivenhedsarrangør

en: Edit Events
da: Rediger begivenheder

en: Publish Events
da: Udgiv begivenheder

en: Delete Events
da: Slet begivenheder

en: Edit Others' Events
da: Rediger andres begivenheder

en: Delete Other's Events
da: Slet andres begivenheder

en: Read Private Events
da: Læs private begivenheder

en: Manage Venues
da: Håndter steder

en: Manage Event Categories & Tags
da: Håndter begivenhedskategorier og -tags

en: Add-on Licence keys
da: Add-on Licensnøgle

en: Select which features events should support
da: Vælg hvilke egenskaber begivenheder skal understøtte

en: Author
da: Forfatter

en: Excerpt
da: Uddrag

en: Custom Fields
da: Egne felter

en: Comments
da: Kommentarer

en: Revisions
da: Ændringer

en: Event Tags
da: Begivenhedstags

en: Show past events:
da: Vis tidligere begivenheder:

en: Display past events on calendars, event lists and archives (this can be over-ridden by shortcode attributes and widget options).
da: Vis overståede begivenheder i kalendere, lister og arkiver (dette kan tilsidesættes af shortcode-attributter og widget-indstillinger).

en: Add an 'events' link to the navigation menu:
da: Tilføj et link for 'begivenheder' til menuen:

en: Date Format:
da: Dato-format:

en: This alters the default format for inputting dates.
da: Dette ændrer standardformatet for at indtaste datoer.

en: If selected only one occurrence of an event will be displayed on event lists and archives (this can be over-ridden by shortcode attributes and widget options.
da: Hvis valgt, kun et tilfælde af et event vil blive vist på eventlister of arkiver (dette kan blive overskrevet af shortcode værdier og widget instillinger)

en: Are current events past?
da: Er igangværende begivenheder overståede?

en: If 'no' is selected, an occurrence of an event is only past when it has finished. Otherwise, an occurrence is considered 'past' as soon as it starts.
da: Hvis 'nej' er valgt, er en forekomst af en begivenhed først overstået, når den er slut. Ellers vil en begivenhed betragtes som 'overstået', så snart den starter.

en: Delete expired events:
da: Slet udløbne begivenheder:

en: If selected the event will be automatically trashed 24 hours after the last occurrence finishes.
da: Hvis valgt, vil begivenheden automatisk blive lagt i papirkurven 24 timer efter den sidste gentagelse slutter.

en: Enable events ICAL feed:
da: Aktiver ICAL-feed for begivenheder:

en: If selected, visitors can subscribe to your events with the url: %s
da: Hvis valgt, kan besøgende abonnere på dine begivenheder med url'en: %s

en: Exclude events from searches:
da: Ekskluder begivenheder fra søgninger:

en: Enable templates:
da: Aktiver skabeloner:

en: For each of the pages, the corresponding template is used. To use your own template simply give it the same name and store in your theme folder. By default, if Event Organiser cannot find a template in your theme directory, it will use its own default template. To prevent this, uncheck this option. WordPress will then decide which template from your theme's folder to use.
da: For hver side benyttes den tilsvarende skabelon. For at benytte din egen skabelon, skal du navngive den det samme navn og gemme den i din tema-mappe. Som standard, hvis Event Organiser ikke kan finde en skabelon i dit tema, vil en standardskabelon benyttes i stedet. For at undgå dette skal fluebenet fjernes fra denne indstilling. WordPress vil herefter afgøre hvilken skabelon der skal benyttes fra din tema-mappe.

en: Events archives:
da: Side til begivenhedsarkiver:

en: Event page:
da: Side til begivenhed:

en: Venue page:
da: Side til sted:

en: Events Category page:
da: Side til begivenhedskategori:

en: For more information see documentation <a href='%s'>on editing the templates</a>
da: For mere information, se dokumentationen <a href='%s'>For ændring af skabeloner</a>

en: Disable CSS:
da: Deaktiver CSS:

en: Check this option to prevent any stylesheets from Event Organiser being loaded on the front-end
da: Sæt et flueben her for at deaktivere front-end stylesheets fra Event Organiser.

en: Enable event pretty permalinks:
da: Aktiver pæne permalinks til begivenheder

en: If you have pretty permalinks enabled, select to have pretty premalinks for events.
da: Hvis du har aktiveret pæne permalinks, vælg dette for også at aktivere det til begivenheder.

en: Year archive
da: År arkiv

en: Month archive
da: Måned arkiv

en: Day archive
da: Dag arkiv

en: Event management permissions
da: Event management rettigheder

en: Set permissions for events and venue management
da: Opsæt rettigheder for håndtering af begivenheder og steder

en: Role
da: Rolle

en: None
da: Ingen

en: Choose a custom permalink structure for events, venues, event categories and event tags.
da: Vælg en brugerdefineret struktur til permalinks for begivenheder, steder, begivenhedskategorier og -tags.

en: Please note to enable these structures you must first have pretty permalinks enabled on WordPress in Settings > Permalinks.
da: Bemærk at dette kræver, at du har aktiveret pæne permalinks for WordPress under Indstillinger > Permanente links.

en: You may also need to go to WordPress Settings > Permalinks and click 'Save Changes' before any changes will take effect.
da: Du er måske også nødt til at gå til Wordpress instillinger > Permanente links og trykke 'Gem ændringer' før ændringer virker.

en: Do not add to menu
da: Tilføj ikke til menu

en: Page list (fallback)
da: Sideliste (tilbagefald)

en: You do not have permission to manage venues
da: Du har ikke rettigheder til at håndtere steder

en: You do not have permission to edit this venue.
da: Du har ikke rettigheder til at redigere dette sted.

en: Venue <strong>was not</strong> updated
da: Venue <strong>var ikke</strong> opdateret

en: Venue <strong>was not</strong> created
da: Sted <strong>blev ikke</strong> oprettet

en: You do not have permission to delete this venue
da: Du har ikke rettigheder til at slette dette sted

en: Venue(s) <strong>were not </strong> deleted
da: Sted(er) <strong>blev ikke </strong> slettet

en: Save
da: Gem

en: Venue <strong>created</strong>
da: Sted <strong>oprettet</strong>

en: Venue <strong>updated</strong>
da: Sted <strong>opdateret</strong>

en: Venue(s) <strong>deleted</strong>
da: Sted(er) <strong>slettet</strong>

en: Search results for &#8220;%s&#8221;
da: Søgeresultater for &#8220;%s&#8221;

en: Venue name
da: Stednavn

en: Permalink:
da: Permanent link:

en: Get Link
da: Vis link

en: Slug
da: Kort titel

en: There was an error detecting iCal source.
da: Der var en fejl ved undersøgelse af iCal kilden

en: Unable to read iCal file
da: Det var ikke muligt at læse iCal filen

en: Feed not found
da: Feed blev ikke fundet

en: There was an error fetching the feed. Response code: %s.
da: Der var en fejl ved hentning af feed. Fejlkode: %s.

en: There was an error opening the ICAL file.
da: Der var en fejl ved åbning af ICAL filen

en: [Lines %1$d-%2$d]
da: [Linjer %1$d-%2$d]

en: [Line %1$d]
da: [Linje %1$d]

en: Invalid date "%s". Date expected in YYYYMMDD format.
da: Ugyldig dato "%s". Dato forventes i formatet YYYYMMDD

en: Invalid datetime "%s". Date expected in YYYYMMDDTHHiissZ or YYYYMMDDTHHiiss format.
da: Ugyldig datetime "%s". Dato forventes i formatet YYYYMMDDTHHiissZ eller YYYYMMDDTHHiiss.

en: File Error encountered: %d
da: Fejl i filupload: %d

en: No file detected.
da: Ingen fil registreret.

en: Invalid file uploaded. The file must be a ics calendar file of type 'text/calendar', no larger than 2MB.
da: Ugyldig fil er oploadet. Filen skal være en ics kalender a filtypen 'text/calender', og ikke større end 2MB

en: File size: %s. File type: %s
da: Fil størrelse size: %s. Fil type: %s

en: Export Events
da: Eksporter begivenheder

en: The export button below generates an ICS file of your events that can be imported in to other calendar applications such as Google Calendar.
da: Eksport-knappen nedenfor genererer en ICS-fil af dine begivenheder, som kan importeres af andre kalender-applikationer såsom Google Calendar.

en: Download Export File
da: Download eksportfil

en: Import Events
da: Importer begivenheder

en: Import an ICS file.
da: Importer en ICS-fil.

en: Import venues
da: Importer steder

en: Import categories
da: Importer kategorier

en: Upload ICS file
da: Upload ICS-fil

en: You do not have sufficient permissions to import events.
da: Du har ikke rettigheder til at importere begivenheder.

en: No events were imported.
da: Ingen begivenheder blev importeret.

en: Error:
da: Fejl:

en: Warning:
da: Advarsel:

en: 1 event was successfully imported
da: 1 begivenhed blev importeret

en: %d events were successfully imported
da: %d begivenheder blev importeret

en: 1 venue was created
da: 1 sted blev oprettet

en: %d venues were created
da: %d steder blev oprettet

en: 1 category was created
da: 1 kategori blev oprettet

en: %d categories were created
da: %d kategorier blev oprettet

en: Protected
da: Beskyttet

en: Private
da: Privat

en: Draft
da: Kladde

en: End
da: Slut

en: This event reoccurs
da: Denne begivenhed er tilbagevendende

en: Edit Event
da: Rediger begivenhed

en: Delete this occurrence
da: Slet denne forekomst

en: Break this series
da: Bryd denne serie

en: All Day
da: Hele dagen

en: Add To Google Calendar
da: Tilføj til Google Calendar

en: Search Venues
da: Søg Steder

en: View Venue
da: Vis sted

en: Edit Venue
da: Rediger sted

en: Update Venue
da: Opdater sted

en: Add New Venue
da: Tilføj nyt sted

en: New Venue Name
da: Nyt stednavn

en: No venues found
da: Ingen steder fundet

en: Add or remove venues
da: Tilføj eller fjern steder

en: Separate venues with commas
da: Separer steder med kommaer

en: Venue Location
da: Stedlokation

en: View all venues
da: Vis alle steder

en: No Venue
da: Intet sted

en: Search Categories
da: Søg kategorier

en: All Categories
da: Alle kategorier

en: Parent Category
da: Forælderkategori

en: Edit Category
da: Rediger kategori

en: Update Category
da: Opdater kategori

en: Add New Category
da: Tilføj ny kategori

en: New Category Name
da: Nyt kategorinavn

en: No categories found
da: Ingen kategorier fundet

en: View all categories
da: Vis alle kategorier

en: Search Tags
da: Søg tags

en: All Tags
da: Alle tags

en: Popular Tags
da: Populære tags

en: Edit Tag
da: Rediger tag

en: Update Tag
da: Opdater tag

en: Add New Tag
da: Tilføj nyt tag

en: New Tag Name
da: Nyt tagnavn

en: No tags found
da: Ingen tags fundet

en: Choose from the most used tags
da: Vælg fra de mest brugte tags

en: Add or remove tags
da: Tilføj eller fjern tags

en: Separate tags with commas
da: Separer tags med kommaer

en: Add New Event
da: Tilføj ny begivenhed

en: New Event
da: Ny begivenhed

en: All events
da: Alle begivenheder

en: View Event
da: Vis begivenhed

en: Search events
da: Søg begivenheder

en: No events found
da: Ingen begivenheder fundet

en: No events found in Trash
da: Ingen begivenheder fundet i papirkurven

en: Event updated. <a href="%s">View event</a>
da: Begivenhed opdateret. <a href="%s">Vis begivenhed</a>

en: Custom field updated.
da: Felt opdateret.

en: Custom field deleted.
da: Felt slettet.

en: Event updated.
da: Begivenhed opdateret.

en: Event restored to revision from %s
da: Begivenhed genskabt til revision fra %s

en: Event published. <a href="%s">View event</a>
da: Begivenhed udgivet. <a href="%s">Vis begivenhed</a>

en: Event saved.
da: Begivenhed gemt.

en: Event submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview event</a>
da: Begivenhed indsendt. <a target="_blank" href="%s">Preview begivenhed</a>

en: Event scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview event</a>
da: Begivenhed planlagt til: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview begivenhed</a>

en: M j, Y @ G:i
da: j. M Y H:i

en: Event draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview event</a>
da: Begivenhedskladde opdateret. <a target="_blank" href="%s">Preview begivenhed</a>

en: This event has been broken from a recurring event.
da: Dette event er i stykker pga. et gentagende event

en: Creating events
da: Oprettelse af begivenheder

en: Creating events:
da: Oprettelse af begivenheder:

en: The start date is the date the event starts. If the event is a reoccuring event, this is the start date of the first occurrence.
da: Startdatoen er tidspunktet, hvor begivenheden starter. Hvis begivenheden er tilbagevendende, er dette startdatoen for den første begivenhed i serien.

en: The end date is the date the event finishes. If the event is a reoccuring event, this is the end date of the first occurrence.
da: Slutdatoen er tidspunktet, hvor begivenheden slutter. Hvis begivenheden gentages, er dette slutdatoen for den første begivenhed i serien.

en: All dates and times must be entered in the specified format. This format can changed in the settings page.
da: Alle datoer og tider skal indtastes i det specificerede format. Dette format kan ændres på indstillingssiden.

en: Repeating events
da: Tilbagevendende begivenheder

en: To repeat an event according to some regular pattern, use the reoccurrence dropdown menu to select how the event is to repeat. Further options then appear,
da: Gentag en begivenhed i et givent mønster ved at vælge et i dropdown-menuen for gentagelser. Flere muligheder vil da vises,

en: Specify how regularly the event should repeat (default 1)
da: Indstil hvor ofte begivenheden skal gentages (standard er 1)

en: Choose the reoccurrence end date. No further occurrences are added after this date, but an occurrence that starts before may finish after this date.
da: Vælg gentagelsens slutdato. Ingen gentagelser bliver tilføjet efter denne dato, men en gentagelse, der starter før, kan slutte efter datoen.

en: If monthly reoccurrence is selected, select whether this should repeat on that date of the month (e.g. on the 24th) or on the day of the month (e.g. on the third Tuesday)
da: Hvis månedlig gentagelse er valgt, vælg da om der skal gentages på datoen i måneden (f.eks. den 24.), eller på dagen i måneden (f.eks. den tredje torsdag)

en: If weekly reoccurrence is selected, select which days of the week the event should be repeated. If no days are selected, the day of the start date is used
da: Hvis ugentlig gentagelse er valgt, vælg da hvilke dage i ugen begivenheden skal gentages på. Hvis ingen dag er valgt, benyttes dagen for startdatoen i stedet.

en: Selecting a venue
da: Valg af sted

en: Use the venues input field to search for existing venues
da: Benyt sted-indtastningsfeltet til at søge efter eksisterende steder

en: Only pre-existing venues can be selected. To add a venue, go to the venues page.
da: Kun allerede eksisterende steder kan vælges. For at tilføje et sted, gå til Steder-vinduet.

en: Overview
da: Overblik

en: This is the list of all saved events. Note that <strong> reoccurring events appear as a single row </strong> in the table and the start and end date refers to the first occurrence of that event.
da: Dette er en liste af alle gemte begivenheder. Bemærk at <strong>gentagende begivenheder vises som en enkelt række </strong> i tabellen, og at start- og slutdatoen refererer til den første begivenhed.

en: Hovering over a row in the venues list will display action links that allow you to manage that venue. You can perform the following actions:
da: Hvis du holder markøren over en række i listen af steder, kan du se links til at håndtere dit sted. Du kan udføre følgende handlinger:

en: Edit takes you to the editing screen for that venue. You can also reach that screen by clicking on the venue title.
da: Rediger tager dig til redigeringsvinduet for stedet. Du kan også komme til det vindue ved at klikke på stedets titel.

en: Delete will permanently remove the venue
da: Slet vil fjerne stedet permanent

en: View will take you to the venue's page
da: Vis vil føre dig til stedets side

en: This page shows all (occurrances of) events. You can view the summary of an event by clicking on it. If you have the necessary permissions, a link to the event's edit page will appear also.
da: Denne side viser alle (forekomster af tilbagevendende) begivenheder. Du kan få et overblik over en begivenhed ved at klikke på den. Hvis du har de påkrævede rettigheder, vil du også få vist et link til begivenhedens redigeringsvindue.

en: By clicking the relevant tab, you can view events in Month, Week or Day mode. You can also filter the events by events by category and venue. The 'go to date' button allows you to quickly jump to a specific date.
da: Ved at klikke på den relevante fane kan du se begivenheder vist i måneder, uger eller dage. Du kan også filtrere begivenhederne efter kategori og sted. 'gå til dato'-knappen giver dig mulighed for hurtigt at hoppe til en specifik dato.

en: Add Event
da: Tilføj begivenhed

en: You can create an event on this Calendar, by clicking on day or dragging over multiple days (in Month view) or multiple times (in Week and Day view). You can give the event a title, specify a venue and provide a descripton. The event can be immediately published or saved as a draft. In any case, the event is created and you are forwarded to that event's edit page.
da: Du kan oprette en begivenhed i denne kalender ved at klikke på en dag eller holde musen nede og trække den over flere dage (i månedsvisning) eller flere timer (i uge- og dagsvisning). Du kan give begivenheden en titel, et sted og en beskrivelse. Begivenheden kan blive udgivet med det samme eller gemt som kladde. Uanset hvad vil begivenheden blive oprettet, og du føres til dens redigeringsvindue.

en: For more information
da: For mere information

en: See the <a %s> documentation</a>
da: Læs <a %s> dokumentationen</a>

en: Color
da: Farve

en: Assign the category a colour.
da: Tilføj farve til denne kategori

en: last
da: sidste

en: first
da: første

en: second
da: anden

en: third
da: tredje

en: fourth
da: fjerde

en: one time only
da: kun en gang

en: custom reoccurrence
da: Brugerindstillet gentagelse

en: every day
da: hver dag

en: every %d days
da: hver %d. dag

en: every week on
da: hver uge på en

en: every %d weeks on
da: hver %d. uge på en

en: every month on the
da: hver måned på den

en: every %d months on the
da: hver %d. måned på den

en: every year
da: hvert år

en: every %d years
da: hvert %d. år

en: Show More
da: Vis mere

en: Show Less
da: Vis mindre

en: Hide dates
da: Gem datoer

en: Hour
da: Time

en: Minute
da: Minut

en: days
da: dage

en: weeks
da: uger

en: months
da: måneder

en: year
da: år

en: years
da: år

en: every year on the
da: hvert år på den

en: every %d years on the
da: hvert %d. år på den

en: This event will repeat
da: Denne begivenhed gentages

en: Settings
da: Indstillinger

en: <h4>City & State Fields Added</h4>City and state / province fields for venues have now been added. </br> If you'd like, Event Organiser can <a href='%s'>attempt to auto-fill them</a>. You can always manually change the details aftewards.
da: <h4>By & Stat Felter Tilføjet</h4>By og stat / provins felter for venues er nu tilføjet. </br> Hvis du symes, kan Event Organiser <a href='%s'>forsøge at udfylde dem automatisk</a>. Du kan altid ændre detaljerne efterfølgende

en: <h4>The Default Templates Have Changed</h4>Don't panic! If you've set up your own templates in your theme you won't notice any change. </br> If you haven't and want the old templates back, <a href='http://wp-event-organiser.com/blog/new-default-templates-in-1-7'>see this post<a/>.
da: <h4>Standartskabelonen er ændret</h4>Ingen panik! Hvis du har sat din egen skabelon op i dit tema vil du ikke se nogen ændring. </br> Hvis du ikke har, og gerne vil have skabelonen tilbage,  <a href='http://wp-event-organiser.com/blog/new-default-templates-in-1-7'>se der her post<a/>.

en: Dismiss this notice
da: Afvis denne besked

en: Dismiss
da: Afvis

en: Address
da: Adresse

en: City
da: By

en: State / Province
da: Stat / Provins

en: Post Code
da: Postnummer

en: Country
da: Land

en: Schedule not recognised.
da: Dato er ikke genkendt

en: Start date not provided.
da: Start dato er ikke sat.

en: Start date occurs after end date.
da: Start dato er efter slut dato.

en: Schedule end date is before is before the start date.
da: Slutdato er sat til før startdato

en: Invalid monthly schedule (invalid ordinal)
da: Ugyldig månedlig indtastning (ugyldig ordinal)

en: Event does not contain any dates.
da: Eventet har ikke nogle datoer

en: Occurrence not deleted. Occurrence not found.
da: Begivenhed blev ikke slettet. Begivenhed blev ikke fundet.

en: Events:
da: Events;

en: Later events <span class="meta-nav">&rarr;</span>
da: Senere begivenheder <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en:  <span class="meta-nav">&larr;</span> Newer events
da:  <span class="meta-nav">&larr;</span> Nyere begivenheder

en: Nothing Found
da: Intet fundet

en: Apologies, but no results were found for the requested archive.
da: Beklager, men ingen resultater blev fundet for det forespurgte arkiv.

en: This event is running from %1$s until %2$s. It is next occurring on %3$s
da: Denne begivenhed varer fra %1$s indtil %2$s. Det optræder næste gang den %3$s

en: This event finished on %s
da: Denne begivenhed sluttede den %s

en: Upcoming Dates
da: Kommende datoer

en: This event was posted in %1$s by <a href="%5$s">%4$s</a>. Bookmark the <a href="%2$s" title="Permalink to %3$s" rel="bookmark">permalink</a>.
da: Denne begivenhed blev udgivet i %1$s af <a href="%5$s">%4$s</a>. Bogmærk <a href="%2$s" title="Permalink til %3$s" rel="bookmark">permalinket</a>.

en: This event was posted by <a href="%5$s">%4$s</a>. Bookmark the <a href="%2$s" title="Permalink to %3$s" rel="bookmark">permalink</a>.
da: Denne begivenhed blev udgivet af <a href="%5$s">%4$s</a>. Bogmærk <a href="%2$s" title="Permalink til %3$s" rel="bookmark">permalinket</a>.

en: Event Category Archives: %s
da: Arkiver for begivenhedskategori: %s

en: Apologies, but no events were found for the requested category.
da: Beklager, men ingen begivenheder blev fundet for den forespurgte kategori.

en: Event Tag Archives: %s
da: Arkiver for begivenhedstag: %s

en: Apologies, but no events were found for the requested tag.
da: Beklager, men ingen begivenheder blev fundet for det forespurgte tag.

en: Events at: %s
da: Begivenheder den: %s

en: Apologies, but no events were found for the requested venue.
da: Beklager, men ingen begivenheder blev fundet på det forespurgte sted.
