Event Organiser - en to fa translation catalogue (212 entries)

en: Title
fa: عنوان

en: Group by
fa: گروه‌بندی براساس

en: Day
fa: روز

en: Week
fa: هفته

en: Month
fa: ماه

en: Group date format
fa: فرمت تاریخ گروه

en: Event date/time format
fa: فرمت تاریخ/زمان رویداد

en: Include 'Add To Google' link
fa: شامل پیوند «افزودن به گوگل»

en: Events Calendar
fa: رویدادهای تقویم

en: Event categories
fa: دسته‌بندی‌های رویداد

en: Event venue
fa: مکان رویداد

en: All Venues
fa: تمامی مکان‌ها

en: Previous month
fa: ماه قبل

en: Next month
fa: ماه بعد

en: Events
fa: رویدادها

en: Number of events
fa: تعداد رویدادها

en: Venue
fa: مکان

en: Order by
fa: ترتیب براساس

en: Start date
fa: تاریخ شروع

en: ASC
fa: صعودی

en: DESC
fa: نزولی

en: Edit
fa: ویرایش

en: Delete
fa: حذف

en: View
fa: نمایش

en: Categories
fa: دسته‌بندی‌ها

en: Select Category
fa: انتخاب دسته‌بندی

en: Title:
fa: عنوان:

en: Show hierarchy
fa: نمایش سلسله مراتبی

en: Event Venues
fa: مکان‌های رویداد

en: Calendar View
fa: نمایش تقویم

en: today
fa: امروز

en: day
fa: روز

en: week
fa: هفته

en: month
fa: ماه

en: go to date
fa: رفتن به تاریخ

en: Occurrence deleted.
fa: تکرار حذف شد

en: Calendar options
fa: تنظیمات تقویم

en: 24 hour time
fa: ساعت برمبنای 24

en: Loading&#8230;
fa: درحال بارگذاری...

en: Current date/time
fa: تاریخ/زمان جاری

en: Create an event
fa: ایجاد رویداد

en: When
fa: چه زمانی

en: Event Title
fa: عنوان رویداد

en: Where
fa: کجا

en: Save Draft
fa: ذخیره پیش‌نویس

en: Cancel
fa: انصراف

en: Publish Event
fa: انتشار رویداد

en: Submit for Review
fa: ثبت برای پیش‌نمایش

en: Event Details
fa: جزییات رویداد

en: Event Detail
fa: جزییات رویداد

en: System Info
fa: اطلاعات سیستم

en: Yes
fa: بله

en: No
fa: خیر

en: Organiser
fa: مدیریت

en: Start Date/Time
fa: تاریخ/زمان شروع

en: End Date/Time
fa: تاریخ /زمان پایان

en: All day
fa: تمام روز

en: Reoccurence:
fa: تکرار

en: daily
fa: روزانه

en: weekly
fa: هفتگی

en: monthly
fa: ماهانه

en: yearly
fa: سالانه

en: custom
fa: سفارشی

en: Repeat every
fa: تکرار هر

en: on
fa: در

en: day of month
fa: روز ماه

en: day of week
fa: روز هفته

en: until
fa: تا

en: Show dates
fa: نمایش تاریخ‌ها

en: Select a venue
fa: انتخاب مکان

en: Venue Name
fa: نام مکان

en: Event dates were not saved.
fa: تاریخ‌های رویداد ذخیره نگردید

en: Event
fa: رویداد

en: Reoccurrence
fa: تکرار

en: View all events
fa: نمایش تمامی رویدادها

en: Future events
fa: رویدادهای آتی

en: Expired events
fa: رویدادهای تاریخ گذشته

en: Events within 24 hours
fa: رویدادها در 24 ساعت

en: Events within 1 week
fa: رویدادهای یک هفته

en: Events within %d weeks
fa: رویدادها در %d هفته

en: Events within 1 month
fa: رویدادهای یکماه

en: Events within %d months
fa: رویدادها در %d ماه

en: Events within 1 year
fa: رویدادهای یکسال

en: General
fa: کلی

en: Permissions
fa: مجوزهای دسترسی

en: Permalinks
fa: پیوندهای ثابت

en: Import
fa: درون‌ریزی

en: Export
fa: برون‌ریزی

en: Event Organiser Settings
fa: تنظیمات مدیریت رویدادها

en: Event Organiser
fa: مدیریت رویدادها

en: Edit Events
fa: ویرایش رویداد

en: Publish Events
fa: انتشار رویداد

en: Delete Events
fa: حذف رویداد

en: Edit Others' Events
fa: ویرایش رویداد دیگران

en: Delete Other's Events
fa: حذف رویداد دیگران

en: Read Private Events
fa: خواندن رویدادهای خصوصی

en: Manage Venues
fa: مدیریت مکان‌ها

en: Templates
fa: قالب‌ها

en: Author
fa: نویسنده

en: Thumbnail
fa: بندانگشتی

en: Excerpt
fa: استثنا

en: Custom Fields
fa: فیلد سفارشی

en: Comments
fa: نظرات

en: Revisions
fa: نسخه

en: Event Tags
fa: برچسب‌های رویداد

en: Show past events:
fa: نمایش رویدادهای قبلی:

en: Date Format:
fa: فرمت تاریخ

en: Events archives:
fa: بایگانی رویدادها:

en: Event page:
fa: صفحه رویداد

en: Venue page:
fa: صفحه مکان:

en: Events Category page:
fa: صفحه دسته‌بندی رویدادها

en: Year archive
fa: بایگانی سالانه

en: Month archive
fa: بایگانی ماهانه

en: Day archive
fa: بایگانی روزانه

en: None
fa: هیچ

en: Do not add to menu
fa: به منو افزوده نشود

en: Save
fa: ذخیره

en: Venue name
fa: نام مکان

en: Permalink:
fa: پیوند ثابت

en: Get Link
fa: دریافت پیوند

en: No file detected.
fa: فایلی یافت نشد

en: Export Events
fa: برون‌ریزی رویدادها

en: Protected
fa: محافظت شده

en: Private
fa: خصوصی

en: Draft
fa: پیش‌نویس

en: Start
fa: شروع

en: End
fa: پایان

en: This event reoccurs
fa: تکرارهای این رویدادا

en: Edit Event
fa: ویرایش رویداد

en: Delete this occurrence
fa: حذف این تکرارها

en: All Day
fa: تمام روز

en: Add To Google Calendar
fa: افزودن به تقویم گوگل

en: Search Venues
fa: جستجوی مکان

en: View Venue
fa: نمایش مکان

en: Edit Venue
fa: ویرایش مکان

en: Update Venue
fa: بروزرسانی مکان

en: Add New Venue
fa: افزودن مکان

en: New Venue Name
fa: نام جدید مکان

en: No venues found
fa: مکانی یافت نشد

en: Add or remove venues
fa: حذف و اضافه مکان

en: Venue Location
fa: آدرس مکان

en: View all venues
fa: نمایش همه مکان‌ها

en: No Venue
fa: بدون مکان

en: Search Categories
fa: جستجوی دسته‌بندی

en: All Categories
fa: تمامی دسته‌بندی‌ها

en: Parent Category
fa: دسته‌بندی اصلی

en: Edit Category
fa: ویرایش دسته‌بندی

en: Update Category
fa: بروزرسانی دسته‌بندی

en: Add New Category
fa: افزودن دسته‌بندی جدید

en: New Category Name
fa: نام جدید دسته‌بندی

en: No categories found
fa: دسته‌بندی‌ای یافت نشد

en: View all categories
fa: نمایش تمامی دسته‌بندی‌ها

en: Search Tags
fa: جستجوی برچسب‌ها

en: All Tags
fa: تمامی برچسب‌ها

en: Popular Tags
fa: برچسب‌های محبوب

en: Edit Tag
fa: ویرایش برچسب

en: Update Tag
fa: بروزرسانی برچسب

en: Add New Tag
fa: افزودن برچسب جدید

en: New Tag Name
fa: نام برچسب جدید

en: No tags found
fa: برچسبی یافت نشد

en: Choose from the most used tags
fa: از میان برچسبهایی که بیشتر استفاده شده اند ، انتخاب کنید

en: Tags
fa: برچسب‌ها

en: Add or remove tags
fa:  افزودن یا حذف کردن برچسب

en: Separate tags with commas
fa: برچسب ها را با کاما جدا کنید

en: Add New Event
fa: افزودن رویداد جدید

en: New Event
fa: رویداد جدید

en: All events
fa: تمامی رویدادها

en: View Event
fa: نمایش رویداد

en: Search events
fa: جستجوی رویدادها

en: No events found
fa: رویدادی یافت نشد

en: No events found in Trash
fa: رویدادی در سطل زباله یافت نشد

en: Event updated. <a href="%s">View event</a>
fa: رویداد بروز شد. <a href="%s">مشاهده صفحه رویداد</a>

en: Custom field updated.
fa: فیلد سفارشی بروز شد

en: Custom field deleted.
fa: فیلد سفارشی حذف شد

en: Event updated.
fa: رویداد به روز شد

en: Event saved.
fa: رویداد ذخیره شد

en: Creating events
fa: ایجاد رویدادها

en: Creating events:
fa: ایجاد رویدادها:

en: Repeating events
fa: تکرار رویدادها

en: Selecting a venue
fa: انتخاب مکان

en: Overview
fa: نمایش کلی

en: Add Event
fa: افزودن رویداد

en: Color
fa: رنگ

en: last
fa: آخرین

en: first
fa: اولین

en: second
fa: دومین

en: third
fa: سومین

en: fourth
fa: چهارمین

en: every day
fa: هر روز

en: every year
fa: هرسال

en: Show More
fa: نمایش بیشتر

en: Show Less
fa: نمایش کمتر

en: Hide dates
fa: پنهان کردن تاریخ

en: Hour
fa: ساعت

en: Minute
fa: دقیقه

en: days
fa: روزها

en: weeks
fa: هفته‌ها

en: months
fa: ماه‌ها

en: year
fa: سال

en: years
fa: سال‌ها

en: This event will repeat
fa: این رویداد تکرار خواهد شد

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Address
fa: آدرس

en: City
fa: شهر

en: State / Province
fa: استان

en: Post Code
fa: کدپستی

en: Country
fa: کشور

en: Start date not provided.
fa: تاریخ شروع مشخص نشده است

en: Events:
fa: رویدادها:

en: Nothing Found
fa: موردی یافت نشد

en: Upcoming Dates
fa: تاریخ‌های پیش‌رو

en: Events at: %s
fa: رویدادها در: %s
