Event Organiser - en to hu translation catalogue (320 entries)

en: Displays a list of events, grouped by date
hu: Események listája, dátum szerint csoportosítva

en: Events Agenda
hu: Eseménylista

en: Title
hu: Cím

en: Group by
hu: Csoportosítás

en: Day
hu: Nap

en: Week
hu: Hét

en: Month
hu: Hónap

en: Group date format
hu: Csoport dátumformátum

en: Event date/time format
hu: Dátum/idő formátum

en: Displays a calendar of your events
hu: Eseménynaptár megjelenítése

en: Events Calendar
hu: Eseménynaptár

en: Include past events
hu: Elmúlt események megjelenítése

en: Event categories
hu: Esemény kategóriák

en: List category slug(s), seperate by comma. Leave blank for all
hu: Kategória slug lista, vesszővel elválasztva. Üres: minden kategória

en: Event venue
hu: Esemény helyszínek

en: All Venues
hu: Minden helyszín

en: Previous month
hu: Előző hónap

en: Next month
hu: Következő hónap

en: Displays a list of events
hu: Eseménylista megjelenítése

en: Events
hu: Események

en: Number of events
hu: Események száma

en: Venue
hu: Helyszín

en: Order by
hu: Rendezés

en: Start date
hu: Kezdő dátum

en: ASC
hu: növekvő

en: DESC
hu: csökkenő

en: Group occurrences
hu: Ismétlődések csoportosítása

en: Template (leave blank for default)
hu: Sablon (üres: alapértelmezett)

en: 'No events' message
hu: "Nincsenek események" üzenet szövege

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Delete
hu: Törlés

en: View
hu: Előnézet

en: Event Categories
hu: Esemény kategóriák

en: Categories
hu: Kategóriák

en: Event Venues
hu: Esemény helyszínek

en: Venues
hu: Helyszínek

en: There is no excerpt because this is a protected post.
hu: Nincs kivonat, mert ez egy védett tartalmú bejegyzés.

en: Calendar View
hu: Naptár nézet

en: today
hu: ma

en: day
hu: naponta

en: week
hu: hét

en: month
hu: hónap

en: go to date
hu: ugrás dátumra

en: You do not have sufficient permissions to create events.
hu: Nincs jogosultság esemény létrehozásához

en: You do not have sufficient permissions to edit this event.
hu: Nincs jogosultság esemény szerkesztéséhez

en: You do not have sufficient permissions to delete this event.
hu: Nincs jogosultság esemény törléséhez

en: Occurrence deleted.
hu: Ismétlődés törölve.

en: Calendar options
hu: Naptár beállítások

en: 24 hour time
hu: 24 órás időformátum

en: Loading&#8230;
hu: Betöltés&#8230;

en: Current date/time
hu: Dátum/idő

en: Create an event
hu: Esemény létrehozása

en: When
hu: Időpont

en: Event Title
hu: Esemény címe

en: Where
hu: Helyszín

en: Save Draft
hu: Vázlat mentése

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Publish Event
hu: Esemény közzététele

en: Submit for Review
hu: Elküld megtekintésre

en: Event Details
hu: Esemény részletek

en: Yes
hu: kezdő időpont után lejárt

en: No
hu: befejező időpont után lejárt

en: Organiser
hu: Szerző

en: This is a reoccurring event
hu: Ez egy ismétlődő esemény

en: Check to edit this event and its reoccurrences
hu: Esemény és ismétlődéseinek szerkesztése

en: Start Date/Time
hu: Esemény kezdete

en: End Date/Time
hu: Esemény vége

en: All day
hu: Egész napos esemény

en: Reoccurence:
hu: Ismétlődés:

en: daily
hu: naponta

en: weekly
hu: hetente

en: monthly
hu: havonta

en: yearly
hu: évente

en: custom
hu: egyedi

en: on
hu: ezeken a napokon:

en: day of month
hu: hónap napján

en: day of week
hu: adott hét napján

en: until
hu: eddig:

en: Include/Exclude occurrences
hu: Ismétlődések ki-/bekapcsolása

en: Select a venue
hu: Helyszín kiválasztása

en: Venue Name
hu: Helyszín megnevezése

en: Event dates were not saved.
hu: Esemény dátumok nem lettek elmentve.

en: Event
hu: Esemény

en: Reoccurrence
hu: Ismétlődés

en: View all events
hu: Összes esemény

en: Future events
hu: Leendő események

en: Expired events
hu: Elmúlt események

en: Events within 24 hours
hu: Események 24 órán belül

en: Events within 1 week
hu: Események 1 héten belül

en: Events within %d weeks
hu: Események %d héten belül

en: Events within 1 month
hu: Események 1 hónapon belül

en: Events within %d months
hu: Események %d hónapon belül

en: Events within 1 year
hu: Események 1 éven belül

en: &mdash; No Change &mdash;
hu: &mdash; Nincs változás &mdash;

en: General
hu: Általános

en: Permissions
hu: Jogosultságok

en: Permalinks
hu: Közvetlen linkek

en: Import
hu: Importálás

en: Export
hu: Exportálás

en: Event Organiser Settings
hu: Event Organiser Beállítások

en: Event Organiser
hu: Események

en: Edit Events
hu: Események szerkesztése

en: Publish Events
hu: Események közzététele

en: Delete Events
hu: Események törlése

en: Edit Others' Events
hu: Más szerző eseményének szerkesztése

en: Delete Other's Events
hu: Más szerző eseményének törlése

en: Read Private Events
hu: Privát események olvasása

en: Manage Venues
hu: Helyszínek kezelése

en: Manage Event Categories & Tags
hu: Esemény kategóriák és -címkék kezelése

en: Templates
hu: Sablonok

en: Select which features events should support
hu: Esemény információk használata

en: Author
hu: Szerző

en: Thumbnail
hu:  Bélyegkép

en: Excerpt
hu:  Kivonat

en: Custom Fields
hu:  Egyedi mezők

en: Comments
hu:  Hozzászólások

en: Revisions
hu:  Változatok

en: Event Tags
hu: Esemény címkék

en: Show past events:
hu: Elmúlt események:

en: Display past events on calendars, event lists and archives (this can be over-ridden by shortcode attributes and widget options).
hu: Elmúlt események mutatása a naptárban, eseménylistában és archívumban (rövid kód és widget beállítások felülbírálhatják).

en: Add an 'events' link to the navigation menu:
hu: "Események" hivatkozás hozzáadása a navigációs menühöz:

en: Date Format:
hu: Dátum formátum:

en: dd-mm-yyyy
hu: éééé.hh.nn.

en: mm-dd-yyyy
hu: éééé.nn.hh.

en: This alters the default format for inputting dates.
hu: Dátumokat ilyen formátumban lehet megadni.

en: If selected only one occurrence of an event will be displayed on event lists and archives (this can be over-ridden by shortcode attributes and widget options.
hu: Csak egy esemény ismétlődés megjelenítése az eseménylistában és archívumban (rövid kód és widget beállítások felülbírálhatják).

en: Are current events past?
hu: Aktuális esemény már lejárt?

en: If 'no' is selected, an occurrence of an event is only past when it has finished. Otherwise, an occurrence is considered 'past' as soon as it starts.
hu: Igen: az esemény (ismétlődés) már a kezdő időpontja után lejár, Nem: esemény (ismétlődés) csak a befejező időpontja után jár le.

en: Delete expired events:
hu: Lejárt események kezelése:

en: If selected the event will be automatically trashed 24 hours after the last occurrence finishes.
hu: Esemény áthelyzezése a lomtárba 24 órával az utolsó befejező időpontja után.

en: Enable events ICAL feed:
hu: ICAL hírfolyam engedélyezése:

en: If selected, visitors can subscribe to your events with the url: %s
hu: Látogatók feliratkozhatnak az esemény hírfolyamra ezen a címen: %s

en: Exclude events from searches:
hu: Esemény keresés tiltása:

en: Enable templates:
hu: Sablonok engedélyezése:

en: For each of the pages, the corresponding template is used. To use your own template simply give it the same name and store in your theme folder. By default, if Event Organiser cannot find a template in your theme directory, it will use its own default template. To prevent this, uncheck this option. WordPress will then decide which template from your theme's folder to use.
hu: Saját sablonok használata esemény oldalakhoz<br/>Esemény oldalakhoz tartozik egy-egy sablon, saját sablonokhoz az alábbi fájlneveket kell használni az aktuális WordPress sablon mappában.<br/>Bekapcsolva: ha a sablonfájl nem található meg a mappában, akkor a bővítmény a saját sablonját fogja használni<br/>Kikapcsolva: a WordPress fogja eldönteni, hogy melyik sablonfájlt forgja az oldalhoz használni.

en: Events archives:
hu: Esemény archívum:

en: Event page:
hu: Esemény oldal:

en: Venue page:
hu: Helyszín oldal:

en: Events Category page:
hu: Esemény kategória oldal:

en: Enable event pretty permalinks:
hu: Esemény közvetlen linkek engedélyezése:

en: If you have pretty permalinks enabled, select to have pretty premalinks for events.
hu: Esemény közvetlen linkek használata (WordPress közvetlen linkek is be van kapcsolva)

en: Event (single)
hu: Esemény oldal

en: Set permissions for events and venue management
hu: Jogosultságok beállítása szerepkörönként az események és helyszínek kezeléséhez.

en: Role
hu: Szerepkör

en: None
hu: Nincs

en: Choose a custom permalink structure for events, venues, event categories and event tags.
hu: Közvetlen link beállítások az esemény, helyszín, kategória és címke oldalakhoz.

en: Please note to enable these structures you must first have pretty permalinks enabled on WordPress in Settings > Permalinks.
hu: Megjegyzés: közvetlen linkek használatát először engedélyezni kell a "Beállítások" > "Közvetlen linkek" oldalon.

en: You may also need to go to WordPress Settings > Permalinks and click 'Save Changes' before any changes will take effect.
hu: Megjegyzés: hogy az itt elmentett módosítások érvénybe lépjenek, a "Beállítások" > "Közvetlen linkek" oldalon is meg kell nyomni a "Módosítások mentése" gombot.

en: Do not add to menu
hu: Ne legyen menühöz hozzáadva

en: Page list (fallback)
hu: Oldal lista

en: You do not have permission to manage venues
hu: Nincs elég jogosultság a helyszín kezeléséhez.

en: You do not have permission to edit this venue.
hu: Nincs elég jogosultság a helyszín módosításához.

en: Venue <strong>was not</strong> updated
hu: Helyszín <strong>nem lett frissítve</strong>

en: Venue <strong>was not</strong> created
hu: Helyszín <strong>nem lett létrehozva</strong>

en: You do not have permission to delete this venue
hu: Nincs elég jogosultság a helyszín törléséhez.

en: Venue(s) <strong>were not </strong> deleted
hu: Helyszín(ek) <strong>nem lett(ek) törölve</strong>

en: Save
hu: Mentés

en: Venue <strong>created</strong>
hu: Helyszín <strong>létrehozva</strong>

en: Venue <strong>updated</strong>
hu: Helyszín <strong>frissítve</strong>

en: Venue(s) <strong>deleted</strong>
hu: Helyszín(ek) <strong>törölve</strong>

en: Search results for &#8220;%s&#8221;
hu: Keresés eredménye &#8220;%s&#8221;

en: Venue name
hu: Helyszín megnevezése

en: Permalink:
hu: Közvetlen link:

en: Get Link
hu: Link elkészítése

en: Slug
hu: Közvetlen link (Slug)

en: File Error encountered: %d
hu: Fájl hiba: %d

en: No file detected.
hu: Nincs fájl.

en: Invalid file uploaded. The file must be a ics calendar file of type 'text/calendar', no larger than 2MB.
hu: Hibás feltöltés. ICS fájlt lehet feltölteni "text/calendar" formátumban, legfeljebb 2MB méretben.

en: Export Events
hu: Események exportálása

en: The export button below generates an ICS file of your events that can be imported in to other calendar applications such as Google Calendar.
hu: Az alábbi gombbal létrehozható és letölthető az ICS fájl, amellyel importálható az összes esemény más naptár alkalmazásba (pl. Google Naptár).

en: Download Export File
hu: Export fájl letöltése

en: Import Events
hu: Események importálása

en: Import an ICS file.
hu: ICS fájl importálása.

en: Import venues
hu: Helyszínek importálása

en: Import categories
hu: Kategóriák importálása

en: Upload ICS file
hu: ICS fájl felöltése

en: You do not have sufficient permissions to import events.
hu: Nincs jogosultság események importálásához.

en: No events were imported.
hu: Nem lettek események importálva.

en: 1 event was successfully imported
hu: 1 esemény sikeresen importálva

en: %d events were successfully imported
hu: %d esemény sikeresen importálva

en: 1 venue was created
hu: 1 helyszín létrehozva

en: %d venues were created
hu: %d helyszín létrehozva

en: 1 category was created
hu: 1 kategória létrehozva

en: %d categories were created
hu: %d kategória létrehozva

en: Protected
hu: Védett

en: Private
hu: Privát

en: Draft
hu: Vázlat

en: Start
hu: Kezdete

en: End
hu: Vége

en: This event reoccurs
hu: Ismétlődő esemény

en: Edit Event
hu: Szerkesztés

en: Delete this occurrence
hu: Törlés (csak 1 esemény)

en: Break this series
hu: Ismétlődések kikapcsolása

en: All Day
hu: Egész napos

en: Add To Google Calendar
hu: Google Naptár-hoz hozzáadni

en: Search Venues
hu: Helyszín keresése

en: View Venue
hu: Helyszín előnézet

en: Edit Venue
hu: Helyszín szerkesztése

en: Update Venue
hu: Helyszín frissítése

en: Add New Venue
hu: Új helyszín hozzáadása

en: New Venue Name
hu: Új helyszín neve

en: No venues found
hu: Nincsenek helyszínek

en: Add or remove venues
hu: Helyszín hozzáadása vagy törlése

en: Separate venues with commas
hu: Helyszínek vesszővel elválasztva

en: Venue Location
hu: Helyszín címe

en: View all venues
hu: Összes helyszín

en: No Venue
hu: Nincs helyszín

en: Search Categories
hu: Kategória keresése

en: All Categories
hu: Összes kategória

en: Parent Category
hu: Szülő kategória

en: Edit Category
hu: Kategória szerkesztése

en: Update Category
hu: Kategória frissítése

en: Add New Category
hu: Új hozzáadása

en: New Category Name
hu: Kategória neve

en: No categories found
hu: Nincsenek kategóriák

en: View all categories
hu: Összes kategória

en: Search Tags
hu: Címkék keresése

en: All Tags
hu: Összes címke

en: Popular Tags
hu: Népszerű címkék

en: Edit Tag
hu: Címke szerkesztése

en: Update Tag
hu: Címke frissítése

en: Add New Tag
hu: Új címke hozzáadása

en: New Tag Name
hu: Új címke neve

en: No tags found
hu: Nincsenek címkék

en: Choose from the most used tags
hu: Választás a leggyakrabban előforduló címkék közül

en: Tags
hu: Címkék

en: Add or remove tags
hu: Címke hozzáadása vagy törlése

en: Separate tags with commas
hu: Címkék listája, vesszővel elválasztva

en: Add New Event
hu: Új esemény hozzáadása

en: New Event
hu: Új esemény

en: All events
hu: Összes esemény

en: View Event
hu: Esemény előnézet

en: Search events
hu: Esemény keresése

en: No events found
hu: Nincsenek események

en: No events found in Trash
hu: Nem található esemény a lomtárban.

en: Event updated. <a href="%s">View event</a>
hu: Esemény frissítve. <a href="%s">Esemény megtekintése</a>

en: Custom field updated.
hu: Egyedi mező firssítve.

en: Custom field deleted.
hu: Egyedi mező törölve.

en: Event updated.
hu: Esemény frissítve.

en: Event restored to revision from %s
hu: Esemény visszaállítva a következő változatból: %s

en: Event published. <a href="%s">View event</a>
hu: Esemény közzétéve. <a href="%s">Esemény megtekintése</a>

en: Event saved.
hu: Esemény elementve.

en: Event submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview event</a>
hu: Esemény beküldve. <a target="_blank" href="%s">Esemény előnézet</a>

en: Event scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview event</a>
hu: Esemény időzített megjelenése: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Esemény előnézete</a>

en: M j, Y @ G:i
hu: Y.m.d. H:i

en: Event draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview event</a>
hu: Esemény vázlata frissítve <a target="_blank" href="%s">Esemény előnézete</a>

en: Creating events
hu: Esemény létrehozása

en: Creating events:
hu: Esemény létrehozása:

en: The start date is the date the event starts. If the event is a reoccuring event, this is the start date of the first occurrence.
hu: Esemény kezdete: az esemény kezdő időpontja. Ismétlődő esemény esetén az első esemény kezdete.

en: The end date is the date the event finishes. If the event is a reoccuring event, this is the end date of the first occurrence.
hu: Esemény vége: az esemény végének időpontja. Ismétlődő esemény esetén az első esemény vége.

en: All dates and times must be entered in the specified format. This format can changed in the settings page.
hu: Minden dátumot és időpontot a megadott formátumban kell megadni. Ez a formátum a "Beállítások" > "Események" oldalon állítható be.

en: Repeating events
hu: Ismétlődő események

en: To repeat an event according to some regular pattern, use the reoccurrence dropdown menu to select how the event is to repeat. Further options then appear,
hu: Hogy az esemény valamilyen szabály szerint ismétlődjön, először ki kell választani az ismétlődés típusát (naponta, hetente...), és utánna jelennek meg a további beállítások:

en: Specify how regularly the event should repeat (default 1)
hu: Milyen rendszerességgel ismétlődjön, pl. 1 vagy 2 hetente (alapértelmezett: 1)

en: Choose the reoccurrence end date. No further occurrences are added after this date, but an occurrence that starts before may finish after this date.
hu: Milyen dátumig ismétlődjön. A dátum után kezdődő további ismétlődések már nem lesznek, de ha dátum előtt kezdődik és utána fejeződik be, akkor még lesz ismétlődés.

en: If monthly reoccurrence is selected, select whether this should repeat on that date of the month (e.g. on the 24th) or on the day of the month (e.g. on the third Tuesday)
hu: Havi ismétlődés esetén, az esemény kezdete alapján beállítható az időpontok megjelenítése: hónap hanyadik napján (pl. 24.-én) vagy adott hét hanyadik napján (pl. 3. hét péntek)

en: If weekly reoccurrence is selected, select which days of the week the event should be repeated. If no days are selected, the day of the start date is used
hu: Heti ismétlődés esetén ki lehet választani, hogy a hét mely napján/napjain legyen ismétlődés. Ha nincs beállítva, akkor az esemény kezdetének napja lesz használva.

en: Selecting a venue
hu: Helyszín kiválasztása

en: Use the venues input field to search for existing venues
hu: Helyszín mező kitöltésével lehet a felvett helyszínek között keresni, majd kiválasztani.

en: Only pre-existing venues can be selected. To add a venue, go to the venues page.
hu: Csak már felvett helyszín választható ki. Új helyszínt az "Események" > "Helyszínek" oldalon lehet felvenni.

en: Overview
hu: Áttekintés

en: This is the list of all saved events. Note that <strong> reoccurring events appear as a single row </strong> in the table and the start and end date refers to the first occurrence of that event.
hu: Ezen a képernyőn lehet kezelni valamennyi eseményünket. Megjegyzés: <strong>ismétlődő események csak egyszer jelennek meg</strong> a listában, a kezdete és vége pedig az első eseményre vonatkozik.

en: Hovering over a row in the venues list will display action links that allow you to manage that venue. You can perform the following actions:
hu: Ha a sor fölé mozgatjuk az egeret, megjelennek a helyszínek kezeléséhez elérhető műveletek hivatkozásai. A következő műveleteket lehet elvégezni:

en: Edit takes you to the editing screen for that venue. You can also reach that screen by clicking on the venue title.
hu: A <strong>Szerkesztés</strong> link a helyszín szerkesztő képernyőjére visz bennünket. Ez a képernyő a helyszín címére kattintással is elérhető.

en: Delete will permanently remove the venue
hu: A <strong>Törlés</strong> link végleg eltávolítja a helyszínt

en: View will take you to the venue's page
hu: A <strong>Megtekintés</strong> használatával megnézhetjük helyszínünk oldalát.

en: This page shows all (occurrances of) events. You can view the summary of an event by clicking on it. If you have the necessary permissions, a link to the event's edit page will appear also.
hu: Ezen az oldalon megjelenik minden esemény (ismétlődés). Az esemény nevére kattintva megjelennek annak részletei, és megfelelő jogosultság esetén a szerkesztés link is.

en: By clicking the relevant tab, you can view events in Month, Week or Day mode. You can also filter the events by events by category and venue. The 'go to date' button allows you to quickly jump to a specific date.
hu: A fülekre kattintva Hónap, Hét vagy Nap nézet is választható. Az eseményeket lehet szűrni kategória és helyszín szerint is.

en: Add Event
hu: Esemény hozzáadása

en: You can create an event on this Calendar, by clicking on day or dragging over multiple days (in Month view) or multiple times (in Week and Day view). You can give the event a title, specify a venue and provide a descripton. The event can be immediately published or saved as a draft. In any case, the event is created and you are forwarded to that event's edit page.
hu: Itt is könnyen lehet új eseményt felvenni, csak kattintani kell egy naptár mezőbe, vagy az egérgombot lenyomva tartva húzni az esemény kezdete mezőtől a vége mezőig. Hónap nézetben napokat jelölnek a mezők. hét és nap nézetben pedig időpontokan az adott napon belül. Ez után a felbukkanó ablakban megadható az esemény címe, helyszíne és leírása, illetve lehet menteni vázlatként vagy közzéteni. Mentés után megjelenik az esemény szerkesztése oldal.

en: For more information
hu: További információ:

en: See the <a %s> documentation</a>
hu: <a %s> Dokumentáció</a>

en: Color
hu: Szín

en: Assign the category a colour.
hu: Kategóriához rendelt szín.

en: last
hu: utolsó

en: first
hu: első

en: second
hu: második

en: third
hu: harmadik

en: fourth
hu: negyedik

en: one time only
hu: nincs

en: custom reoccurrence
hu: egyedi ismétlődés

en: every day
hu: naponta

en: every %d days
hu: %d naponta

en: every week on
hu: hetente minden

en: every %d weeks on
hu: %d hetente minden

en: every month on the
hu: havonta

en: every %d months on the
hu: %d havonta

en: every year
hu: évente

en: every %d years
hu: %d évente

en: Hour
hu: Óra

en: Minute
hu: Perc

en: days
hu: naponta

en: weeks
hu: hetente

en: months
hu: hónaponta

en: year
hu: évente

en: years
hu: évente

en: every year on the
hu: évente

en: every %d years on the
hu: %d évente

en: This event will repeat
hu: Esemény ismétlése:

en: Settings
hu: Beállítások

en: Address
hu: Cím

en: Post Code
hu: Irányítószám

en: Country
hu: Város

en: Schedule not recognised.
hu: Ismeretlen esemény ismétlődés típus.

en: Start date not provided.
hu: Nincs kezdő dátum.

en: Start date occurs after end date.
hu: Kezdő dátum későbbi, mint a befejező.

en: Schedule end date is before is before the start date.
hu: Ismétlődés vége az esemény kezdete előtt van.

en: Invalid monthly schedule (invalid ordinal)
hu: Hibás havi ismétlődés (hét ismeretlen)

en: Later events <span class="meta-nav">&rarr;</span>
hu: Későbbi események <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en:  <span class="meta-nav">&larr;</span> Newer events
hu:  <span class="meta-nav">&larr;</span> Újabb események

en: Nothing Found
hu: Nincs találat

en: Apologies, but no results were found for the requested archive.
hu: Sajnáljuk, de a kért archívum nem tartalmaz eseményeket.

en: This event finished on %s
hu: Esemény vége: %s

en: This event was posted in %1$s by <a href="%5$s">%4$s</a>. Bookmark the <a href="%2$s" title="Permalink to %3$s" rel="bookmark">permalink</a>.
hu: Kategória: %1$s | Szerző: <a href="%5$s">%4$s</a> |  <a href="%2$s" title="Közvetlen link a(z) %3$s bejegyzéshez" rel="bookmark">Közvetlen link </a> a könyvjelzőbe.

en: This event was posted by <a href="%5$s">%4$s</a>. Bookmark the <a href="%2$s" title="Permalink to %3$s" rel="bookmark">permalink</a>.
hu: Szerző: <a href="%5$s">%4$s</a> |  <a href="%2$s" title="Közvetlen link a(z) %3$s bejegyzéshez" rel="bookmark">Közvetlen link </a> a könyvjelzőbe.

en: Event Category Archives: %s
hu: Esemény kategória archívum: %s

en: Event Tag Archives: %s
hu: Esemény címke archívum: %s

en: Apologies, but no events were found for the requested tag.
hu: Sajnáljuk, de nem tartozik esemény a címkéhez.

en: Events at: %s
hu: Események ezen a helyszínen: %s

en: Apologies, but no events were found for the requested venue.
hu: Sajnáljuk, de nem tartozik esemény a helyszínhez.
