Event Organiser - en to it translation catalogue (380 entries)

en: Displays a list of events, grouped by date
it: Mostra una lista degli eventi, raggruppati per data

en: Events Agenda
it: Agenda eventi

en: Title
it: Titolo

en: Group by
it: Raggruppa per

en: Day
it: Giorno

en: Week
it: Settimana

en: Month
it: Mese

en: Event date/time format
it: Formato data/ora dell'evento

en: Include 'Add To Google' link
it: Includi il lik 'Add To Google'

en: Displays a calendar of your events
it: Mostra un calendario per gli eventi

en: Events Calendar
it: Calendario eventi

en: Include past events
it: Includi eventi passati

en: Show long events
it: Mostra eventi lunghi

en: Link directly to event for days with only one event
it: Link diretto all'evento per i giorni con un solo evento

en: Event categories
it: Categorie degli eventi

en: List category slug(s), seperate by comma. Leave blank for all
it: Lista delle categorie slug, separate da virgola. Lasciare bianco per 'tutte'

en: Event venue
it: Luogo evento

en: All Venues
it: Tutti i luoghi

en: Previous month
it: Mese precedente

en: Next month
it: Prossimo mese

en: Displays a list of events
it: Mostra la lista degli eventi

en: Events
it: Eventi

en: Number of events
it: Numero di eventi

en: Venue
it: Luogo

en: Order by
it: Ordina per

en: Start date
it: Data inizio

en: Publish date
it: Data di pubblicazione

en: Group occurrences
it: Occorrenze del gruppo

en: Template (leave blank for default)
it: Template (lascia vuoto per il tema di default)

en: 'No events' message
it: Messaggio 'Nessun evento'

en: Edit
it: Modifica

en: Delete
it: Elimina

en: View
it: Visualizza

en: A list or dropdown of event categories
it: Una lista o men&ugrave; a discesa delle categorie di eventi

en: Event Categories
it: Categorie degli eventi

en: Categories
it: Categorie

en: Select Category
it: Seleziona una categoria

en: Title:
it: Titolo:

en: Display as dropdown
it: Mostra come menu a tendina

en: Show hierarchy
it: Mostra gerarchia

en: A list or dropdown of event venues
it: Una lista o menu a cascata dei luoghi degli eventi

en: Event Venues
it: Luoghi Evento

en: Venues
it: Luoghi

en: Select Venue
it: Seleziona il luogo

en: There is no excerpt because this is a protected post.
it: Errore, il post selezionato e protetto

en: Event Organiser Extensions
it: Estensioni di Event Organiser

en: Extensions
it: Estensioni

en: Event Organiser offers a range of extension which add additional features to the plug-in.
it: Event Organiser offre una gamma di estensioni che aggiungono delle features al plug-in.

en: Find out more &hellip;
it: Scopri di più …

en: Calendar View
it: Vista calendario

en: today
it: oggi

en: day
it: giorno

en: week
it: settimana

en: month
it: mese

en: go to date
it: vai alla data

en: You do not have sufficient permissions to create events.
it: Non hai permessi sufficienti per creare gli eventi.

en: You do not have sufficient permissions to edit this event.
it: Non hai permessi sufficienti per modificare questo evento.

en: You do not have sufficient permissions to delete this event.
it: Non hai permessi sufficienti per cancellare questo evento.

en: Occurrence deleted.
it: Occorrenza eliminata.

en: Calendar options
it: Opzioni calendario

en: 24 hour time
it: 24 ore

en: Loading&#8230;
it: Caricamento&#8230;

en: Current date/time
it: Data/ora attuale

en: Create an event
it: Crea un nuovo evento

en: When
it: Quando

en: Event Title
it: Titolo evento

en: Where
it: Dove

en: Save Draft
it: Salva bozza

en: Cancel
it: Cancella

en: Publish Event
it: Pubblica evento

en: Submit for Review
it: Sottoponi per revisione

en: Event Details
it: Dettaglio eventi

en: Event Detail
it: Dettaglio evento

en: System Info
it: Informazioni di sistema

en: This page highlights useful information for debugging. If you're reporting a bug, please include this information.
it: Questa pagina mostra infromazioni utili per il debugging. Se tu stai segnalando un bug, per favore includi queste informazioni.

en: The 'system info' link in under the Events admin tab is only visible to admins and only when <code>WP_DEBUG</code> is set to <code>true</code>.
it: Il link 'informazioni di sistema' nella scheda Amministrazione eventi &egrave; visibile solo agli amministratori e solo quando <code>WP_DEBUG</code> è impostato su <code>true</code>.

en: Download system information file
it: Scarica il file con le informazioni di sistema

en: Yes
it: Si

note: / TRANSLATORS: [this plugin] has only been tested up to [required plugin] [required plugin version]
en: %s has only been tested up to %s %s
it: %s &egrave; stato testato solamente fino alla versione %s %s

note: / TRANSLATORS: [this plugin] requires [required plugin] version [required plugin version] or higher
en: %s requires %s version %s or higher
it: %s richiede %s in versione %s o superiore

en: unknown
it: sconosciuto

en: Organiser
it: Agenda

en: This is a reoccurring event
it: Questo &egrave; un evento ricorrente

en: Check to edit this event and its reoccurrences
it: Seleziona per modificare l'evento e riprogrammarlo

en: Start Date/Time
it: Data/Ora inizio

en: End Date/Time
it: Data/Ora fine

en: All day
it: Giornata intera

en: Reoccurence:
it: Ricorrenza:

en: daily
it: giornaliera

en: weekly
it: settimanale

en: monthly
it: mensile

en: yearly
it: annuale

en: custom
it: personalizzato

en: Repeat every
it: Ripeti evento

en: on
it: il

en: day of month
it: giorno del mese

en: day of week
it: giorno della settimana

en: until
it: fino a

en: Include/Exclude occurrences
it: Includi/Escludi eventi

en: Show dates
it: Mostra date

en: Select a venue
it: Seleziona un luogo

en: Venue Name
it: Nome del luogo

en: Event dates were not saved.
it: Le date dell'evento non sono state salvate

en: Get Event Organiser Pro Add-On
it: Ottieni Event Organiser Pro Add-On

en: Go Pro
it: Diventa Pro

en: Get Event Organiser Pro
it: Ottieni Event Organiser Pro

en: But that's not all &hellip;
it: Ma non è tutto ...

en: Flexible Booking Options
it: Flessibili Opzioni di Prenotazione

en: Additional shortcodes & improved UI
it: Shortcode addizionali & interfaccia utente migliorata

en: Give your users the ability to search and filter through your events with the event search shortcode. Event Organiser Pro also adds a text editor button to make inserting and configuring your shortcodes that bit easier.
it: Dai ai tuoi utenti la possibilit&agrave; di cercare e filtrare i tuoi eventi con lo shortcode di ricerca degli eventi. Event Organiser Pro aggiunge anche un pulsante dell'editor di testo per rendere l'inserimento e configurazione degli shortcode un po' pi&ugrave; facile.

en: Venue custom fields & thumbnails
it: Campi personalizzati & thumbnails dei luoghi

en: Add information on your venue pages with venue custom fields, or give your venues more attentioned with their own 'featured image'
it: Aggiungi informazioni alle tue pagine dei luoghi con i campi personalizzati, o dai pià rilevanza ai luoghi con una loro 'featured image'

en: Go to Event Organiser settings
it: Vai alle impostazioni di Event Organiser

en: Event
it: Evento

en: Reoccurrence
it: Ricorrenza

en: View all events
it: Visualizza tutti gli eventi

en: Future events
it: Eventi futuri

en: Expired events
it: Eventi passati

en: Events within 24 hours
it: Eventi entro 24 ore

en: Events within 1 week
it: Eventi entro una settimana

en: Events within %d weeks
it: Eventi entro %d settimane

en: Events within 1 month
it: Eventi entro un mese

en: Events within %d months
it: Eventi entro %d mesi

en: Events within 1 year
it: Eventi nell'anno

en: &mdash; No Change &mdash;
it: &mdash; Nessun Cambio &mdash;

en: General
it: Generale

en: Permissions
it: Permessi

en: Import
it: Importa

en: Export
it: Esporta

en: Event Organiser Settings
it: Impostazioni del calendario eventi

en: Edit Events
it: Modifica eventi

en: Publish Events
it: Pubblica eventi

en: Delete Events
it: Cancella eventi

en: Edit Others' Events
it: Modifica gli eventi di altri

en: Delete Other's Events
it: Cancella gli eventi di altri

en: Read Private Events
it: Leggi eventi privati

en: Manage Venues
it: Modifica luogo

en: Manage Event Categories & Tags
it: Modifica le categorie e i tag degli eventi

en: Add-on Licence keys
it: Chiavi di licenza dell'add-on

en: Templates
it: Template

en: Select which features events should support
it: Seleziona le caratteristiche che gli eventi dovrebbero avere

en: Author
it: Autore

en: Excerpt
it: Riassunto

en: Custom Fields
it: Campi personalizzati

en: Comments
it: Commenti

en: Revisions
it: Revisioni

en: Event Tags
it: Tag degli eventi

en: Show past events:
it: Visualizza eventi passati:

en: Display past events on calendars, event lists and archives (this can be over-ridden by shortcode attributes and widget options).
it: Visualizza eventi passati nei calendari, nelle liste degli eventi e negli archivi (pu&ograve; essere sovrascritto con gli attributi dello shortcode o le opzioni del widget).

en: Add an 'events' link to the navigation menu:
it: Aggiungi un link 'eventi' al menu di navigazione:

en: Date Format:
it: Formato data:

en: dd-mm-yyyy
it: gg-mm-anno

en: mm-dd-yyyy
it: mm-gg-anno

en: yyyy-mm-dd
it: aaaa-mm-gg

en: This alters the default format for inputting dates.
it: Altera il formato standard delle date.

en: Are current events past?
it: Sono passati gli eventi correnti?

en: If 'no' is selected, an occurrence of an event is only past when it has finished. Otherwise, an occurrence is considered 'past' as soon as it starts.
it: Se &egrave; selezionato 'no', una occorrenza di un evento &egrave; passata solo se l'evento &egrave; 'terminato'. Altrimenti, una occorrenza &egrave; considerata 'passata' dall'inizio.

en: Delete expired events:
it: Elimina eventi terminati:

en: If selected the event will be automatically trashed 24 hours after the last occurrence finishes.
it: Se selezionato l'evento sar&agrave; automaticamente cestinato 24 ore dopo la fine dell'ultima occorrenza.

en: Enable events ICAL feed:
it: Attiva il feed ICAL degli eventi:

en: If selected, visitors can subscribe to your events with the url: %s
it: Se selezionato, il visitatore pu&ograve; sottoscrivere l'evento con l'url: %s

en: Exclude events from searches:
it: Escludi l'evento dalla ricerca

en: Enable templates:
it: Abilita templates

en: For each of the pages, the corresponding template is used. To use your own template simply give it the same name and store in your theme folder. By default, if Event Organiser cannot find a template in your theme directory, it will use its own default template. To prevent this, uncheck this option. WordPress will then decide which template from your theme's folder to use.
it: Per ogni pagina viene usato un template. Per usare un template personalizzato basta usare lo stesso nome e inserirlo nella cartella del tema. Il default, se Event Organiser non trova un template nella directory del tema, &egrave; usare il template rilasciato con il plugin. Per evitarlo deselezionare questa opzione. Sar&agrave; Wordpress a decidere quale template del tema usare.

en: Events archives:
it: Archivio eventi:

en: Event page:
it: Pagina eventi:

en: Venue page:
it: Pagina luoghi:

en: Events Category page:
it: Pagine della categoria degli eventi:

en: For more information see documentation <a href='%s'>on editing the templates</a>
it: Per maggiori informazioni consulta la documentazione sulla <a href='%s'>modifica dei template</a>.

en: Disable CSS:
it: Disabilita CSS:

en: Check this option to prevent any stylesheets from Event Organiser being loaded on the front-end
it: Abilita questa opzione per impedire il caricamento nell'interfaccia utente di qualsiasi foglio di stile di Event Organiser.

en: Enable event pretty permalinks:
it: Attiva eventi permalink:

en: If you have pretty permalinks enabled, select to have pretty premalinks for events.
it: Se hai attivato i permalink, selezionali per gli eventi.

en: Event (single)
it: Evento (singolo)

en: Year archive
it: Archivio annuale

en: Month archive
it: Archivio mensile

en: Day archive
it: Archivio giornaliero

en: Event management permissions
it: Permessi gestione eventi

en: Set permissions for events and venue management
it: Imposta i permessi per la gestione degli eventi e dei luoghi

en: Role
it: Ruolo

en: None
it: Nessuno

en: Choose a custom permalink structure for events, venues, event categories and event tags.
it: Scegli una struttura permalink personalizzata per eventi, luoghi, categorie e tag degli eventi.

en: You may also need to go to WordPress Settings > Permalinks and click 'Save Changes' before any changes will take effect.
it: Potresti anche avere bisogno di andare in Impostazioni > Permalink e cliccare 'Salva le modifiche' prima che le modifiche abbiano effetto.

en: Do not add to menu
it: Non aggiunger al menu

en: Page list (fallback)
it: Pagina lista (fallback)

en: You do not have permission to manage venues
it: Non hai i permessi per gestire i luoghi

en: You do not have permission to edit this venue.
it: Non hai i permessi per modificare questo luogo.

en: Venue <strong>was not</strong> updated
it: Il luogo <strong>non </strong> &egrave; stato aggiornato

en: Venue <strong>was not</strong> created
it: Il luogo <strong>non &egrave;</strong> stato creato

en: You do not have permission to delete this venue
it: Non hai i permessi per cancellare questo luogo

en: Venue(s) <strong>were not </strong> deleted
it: Il luogo <strong>non &egrave;</strong> stato cancellato

en: Save
it: Salva

en: Venue <strong>created</strong>
it: Il luogo <strong>&egrave; stato creato</strong>

en: Venue <strong>updated</strong>
it: Il luogo <strong>&egrave; stato aggiornato</strong>

en: Venue(s) <strong>deleted</strong>
it: Il luogo <strong>&egrave; stato cancellato</strong>

en: Search results for &#8220;%s&#8221;
it: Risultati della ricerca per &#8220;%s&#8221;

en: Venue name
it: Nome luogo

en: Get Link
it: Apri il link

en: There was an error detecting iCal source.
it: Si è verificato un errore nell'individuare la sorgente iCal.

en: Unable to read iCal file
it: Impossibile leggere il file ICAL

en: Feed not found
it: Feed non trovato

en: There was an error fetching the feed. Response code: %s.
it: Si &grave; verificato un errore nel recupero del feed. Codice di risposta: %s.

en: There was an error opening the ICAL file.
it: Si è verificato un errore nell'apertura del file ICAL

en: [Lines %1$d-%2$d]
it: [Righe %1$d-%2$d]

en: [Line %1$d]
it: [Riga %1$d]

en: Invalid datetime "%s". Date expected in YYYYMMDDTHHiissZ or YYYYMMDDTHHiiss format.
it: La data "%s" non è valida. &Egrave; richiesto il formato YYYYMMDDTHHiissZ oppure YYYYMMDDTHHiiss.

en: File Error encountered: %d
it: File con errore: %d

en: No file detected.
it: Nessun file.

en: File size: %s. File type: %s
it: Grandezza File: %s. Tipo File: %s

en: Export Events
it: Esporta eventi

en: The export button below generates an ICS file of your events that can be imported in to other calendar applications such as Google Calendar.
it: Il pulsante 'esporta' genera un file ICS degli eventi che pu&ograve; essere importato in un altra applicazione calendario come Google Calendario.

en: Download Export File
it: Scarica il file di esportazione

en: Import Events
it: Importa eventi

en: Import an ICS file.
it: Importazione file ICS

en: Import venues
it: Importa luogo

en: Import categories
it: Importa categorie

en: Upload ICS file
it: Carica file ICS

en: You do not have sufficient permissions to import events.
it: Non hai permessi sufficienti per importare eventi.

en: No events were imported.
it: Nessun evento importato.

en: Error:
it: Errore:

en: Warning:
it: Attenzione:

en: 1 event was successfully imported
it: 1 evento &egrave; stato importato con successo

en: %d events were successfully imported
it: %d eventi sono stati importati con successo

en: 1 venue was created
it: è stata creato 1 luogo

en: %d venues were created
it: sono state create %d luoghi

en: 1 category was created
it: è stata creata 1 categoria

en: %d categories were created
it: sono state create %d categorie

en: Protected
it: Protetto

en: Private
it: Privato

en: Draft
it: Bozza

en: Start
it: Inizio

en: End
it: Fine

en: This event reoccurs
it: Questo evento si ripete

en: Edit Event
it: Modifica evento

en: Delete this occurrence
it: Cancella questa ricorrenza

en: Break this series
it: Spezza questa serie

en: All Day
it: Tutta la giornata

en: Add To Google Calendar
it: Aggiungi a Google Calendar

en: Search Venues
it: Cerca luoghi

en: View Venue
it: Visualizza luogo

en: Edit Venue
it: Modifica luogo

en: Update Venue
it: Aggiorna Luogo

en: Add New Venue
it: Aggiungi un nuovo luogo

en: New Venue Name
it: Nome luogo

en: No venues found
it: Nessun luogo

en: Add or remove venues
it: Aggiungere o rimuovere luoghi

en: Separate venues with commas
it: Separa i luoghi con virgole

en: Venue Location
it: Posizione del luogo

en: View all venues
it: Visualizza tutti i luoghi

en: No Venue
it: Nessun luogo

en: Search Categories
it: Categorie di ricerca

en: All Categories
it: Tutte le categorie

en: Parent Category
it: Categoria padre

en: Edit Category
it: Modifica categoria

en: Update Category
it: Aggiorna categoria

en: Add New Category
it: Aggiungi una nuova categoria

en: New Category Name
it: Nuova categoria

en: No categories found
it: Nessuna categoria

en: View all categories
it: Visualizza tutte le categorie

en: Search Tags
it: Cerca tag

en: All Tags
it: Tutti i tag

en: Popular Tags
it: Tag pi&ugrave; popolari

en: Edit Tag
it: Modifica tag

en: Update Tag
it: Aggiorna tag

en: Add New Tag
it: Aggiungi un nuovo tag

en: New Tag Name
it: Nuovo tag

en: No tags found
it: Nessun tag

en: Choose from the most used tags
it: Scegli fra i tag pi&ugrave; utilizzati

en: Tags
it: Tag

en: Add or remove tags
it: Aggiungi o rimuovi tag

en: Separate tags with commas
it: Separa i tag con una virgola

en: Add New Event
it: Aggiungi un nuovo evento

en: New Event
it: Nuovo evento

en: All events
it: Tutti gli eventi

en: View Event
it: Visualizza evento

en: Search events
it: Cerca evento

en: No events found
it: Nessun evento

en: No events found in Trash
it: Nessun evento nel cestino

en: Event updated. <a href="%s">View event</a>
it: Evento aggiornato. <a href="%s">Vedi evento</a>

en: Custom field updated.
it: Campo personalizzato aggiornato.

en: Custom field deleted.
it: Campo personalizzato eliminato.

en: Event updated.
it: Evento aggiornato.

en: Event restored to revision from %s
it: Evento ripristinato alla versione %s

en: Event published. <a href="%s">View event</a>
it: Evento pubblicato. <a href="%s">Vedi evento</a>

en: Event saved.
it: Evento salvato.

en: Event submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview event</a>
it: Evento salvato. <a target="_blank" href="%s">Anteprima evento</a>

en: Event scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview event</a>
it: Evento programmato per: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Anteprima evento</a>

en: Event draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview event</a>
it: Bozza evento aggiornata. <a target="_blank" href="%s">Anteprima evento</a>

en: This event has been broken from a recurring event.
it: Questo evento è stato interrotto da un errore ripetuto

en: Creating events
it: Sto creando un evento

en: Creating events:
it: Eventi creati:

en: The start date is the date the event starts. If the event is a reoccuring event, this is the start date of the first occurrence.
it: La data d'inizio corrisponde alla data in cui l'evento inizia. Se l'evento &egrave; un evento ricorrente, la data d'inizio corrisponde alla data della prima ricorrenza.

en: The end date is the date the event finishes. If the event is a reoccuring event, this is the end date of the first occurrence.
it: La data di fine corrisponde alla data in cui l'evento finisce. Se l'evento &egrave; un evento ricorrente, la data di fine corrisponde alla data dell'ultima ricorrenza.

en: All dates and times must be entered in the specified format. This format can changed in the settings page.
it: Tutte le date e gli orari devono essere inseriti nel formato indicato. Puoi cambiare i formati nella pagine delle impostazioni.

en: Repeating events
it: Eventi ripetuti

en: To repeat an event according to some regular pattern, use the reoccurrence dropdown menu to select how the event is to repeat. Further options then appear,
it: Per ripetere un evento secondo un pattern, usa il menu a tendina per selezionare come l'evento deve essere ripetuto. Altre opzioni saranno aggiunte,

en: Specify how regularly the event should repeat (default 1)
it: Specifica quale regola l'evento deve ripetere (default 1)

en: Choose the reoccurrence end date. No further occurrences are added after this date, but an occurrence that starts before may finish after this date.
it: Scegli la data di fine ripetizione. Nessun altra occorrenza saranno aggiunte dopo questa data, ma un occorrenza che inizia prima di questa data potrebbe finire dopo.

en: If monthly reoccurrence is selected, select whether this should repeat on that date of the month (e.g. on the 24th) or on the day of the month (e.g. on the third Tuesday)
it: Se &egrave; selezionata la ricorrenza mensile, seleziona in quale data avviene l'evento (es. il 24) o il giorno del mese (es. il terzo Martedì)

en: If weekly reoccurrence is selected, select which days of the week the event should be repeated. If no days are selected, the day of the start date is used
it: Se &egrave; selezionata la ricorrenza settimanale, seleziona in quale giorno della settimana l'evento deve essere ripetuto. Se non &egrave; selezionato nessun giorno, viene usato il giorno della data d'inizio.

en: Selecting a venue
it: Seleziona un luogo

en: Use the venues input field to search for existing venues
it: Usa il campo per inserire il luogo per cercare luoghi esistenti

en: Only pre-existing venues can be selected. To add a venue, go to the venues page.
it: Pu&ograve; essere selezionato solo un luogo gi&agrave; esistente. Per aggiungere un luogo, vai alla relativa pagina

en: Overview
it: Panoramica

en: This is the list of all saved events. Note that <strong> reoccurring events appear as a single row </strong> in the table and the start and end date refers to the first occurrence of that event.
it: Questa &egrave; la lista di tutti gli eventi salvati. Nota che <strong>gli eventi ripetitivi appaiono come una riga singola</strong> nella tabella e la data d'inizio e fine si riferiscono alla prima occorrenza dell'evento.

en: Hovering over a row in the venues list will display action links that allow you to manage that venue. You can perform the following actions:
it: Passando il mouse su un luogo della lista saranno mostrate le azioni per la gestione del luogo. &Egrave; possibile eseguire le seguenti azioni:

en: Edit takes you to the editing screen for that venue. You can also reach that screen by clicking on the venue title.
it: 'Modifica' va alla schermata di modifica del luogo. Si pu&ograve; anche raggiungere la schermata cliccando sul nome del luogo.

en: Delete will permanently remove the venue
it: 'Elimina' permette di eliminare il luogo definitivamente

en: View will take you to the venue's page
it: 'Mostra' permette di visualizzare la pagina del luogo

en: This page shows all (occurrances of) events. You can view the summary of an event by clicking on it. If you have the necessary permissions, a link to the event's edit page will appear also.
it: Questa pagina mostra tutti gli eventi. &Egrave; possibile vedere il riassunto dell'evento cliccandoci sopra. Se si dispone dei permessi necessari, sar&agrave; mostrato anche un link alla pagina di modifica.

en: By clicking the relevant tab, you can view events in Month, Week or Day mode. You can also filter the events by events by category and venue. The 'go to date' button allows you to quickly jump to a specific date.
it: Cliccando sulla tab relativa, puoi vedere gli eventi mensili, settimanali o giornalieri. Puoi anche filtrare gli eventi per categoria o luogo. Il pulsante 'alla data' permette di vedere gli eventi di una data specifica.

en: Add Event
it: Aggiungi evento

en: You can create an event on this Calendar, by clicking on day or dragging over multiple days (in Month view) or multiple times (in Week and Day view). You can give the event a title, specify a venue and provide a descripton. The event can be immediately published or saved as a draft. In any case, the event is created and you are forwarded to that event's edit page.
it: Puoi creare un evento su questo Calendario, cliccando su un giorno o trascinando su pi&ugrave; giorni (nella vista mese) o pi&ugrave; orari (nella vista settimanale o giornaliera). Puoi fornire il titolo dell'evento, specificare il luogo e inserire una descrizione. L'evento pu&ograve; essere pubblicato subito o salvato come bozza. In ogni caso, l'evento viene creato e verrai reindirizzato alla sua pagina di modifica.

en: For more information
it: Per ulteriori informazioni

en: See the <a %s> documentation</a>
it: Guarda la <a href="%s">documentazione</a>

en: Debugging Event Organiser
it: Debug di Event Organiser

en: Go Pro!
it: Diventa Pro!

en: Color
it: Colore

en: Assign the category a colour.
it: Assegna un colore alla categoria

en: last
it: ultimo

en: first
it: primo

en: second
it: secondo

en: third
it: terzo

en: fourth
it: quarto

en: one time only
it: soltanto una volta

en: custom reoccurrence
it: Ricorrenza personalizzata

en: every day
it: ogni giorno

en: every %d days
it: ogni %d giorni

en: every week on
it: ogni settimana il

en: every %d weeks on
it: ogni %d settimane il

en: every month on the
it: ogni mese il

en: every %d months on the
it: ogni %d mesi il

en: every year
it: ogni anno

en: every %d years
it: ogni %d anni

en: Show More
it: Mostra tutto

en: Show Less
it: Riduci

en: Hide dates
it: Nascondi appuntamento

en: Hour
it: Ora

en: Minute
it: Minuto

en: days
it: giorni

en: weeks
it: settimane

en: months
it: mesi

en: year
it: anno

en: years
it: anni

en: every year on the
it: ogni anno il

en: every %d years on the
it: ogni %d anni il

en: This event will repeat
it: Questo evento si ripeter&agrave;

en: Settings
it: Impostazioni

en: <h4>City & State Fields Added</h4>City and state / province fields for venues have now been added. </br> If you'd like, Event Organiser can <a href='%s'>attempt to auto-fill them</a>. You can always manually change the details aftewards.
it: <h4>Aggiunti i campi Città & Stato</h4>I campi Città e Stato / Provincia dei luoghi sono stati ora aggiunti. </br>Se vuoi, Event Organiser può <a href='%s'>cercare di riempirli automaticamente</a>. Puoi sempre cambiare i dettagli manualmente in un secondo momento.

en: <h4>The Default Templates Have Changed</h4>Don't panic! If you've set up your own templates in your theme you won't notice any change. </br> If you haven't and want the old templates back, <a href='http://wp-event-organiser.com/blog/new-default-templates-in-1-7'>see this post<a/>.
it: <h4>I template di default sono cambiati</h4>Tranquillo! Se hai settato i template nel tuo tema non noterai nessun cambiamento. </br> Se non l'hai fatto e vuoi ripristinare i vecchi template, <a href='http://wp-event-organiser.com/blog/new-default-templates-in-1-7'>dai un'occhiata a questo post<a/>.

en: Dismiss this notice
it: Ignora questo avviso.

en: Dismiss
it: Ignora.

en: Address
it: Indirizzo

en: City
it: Citta

en: State / Province
it: Stato

en: Post Code
it: CAP

en: Country
it: Nazione

en: Schedule not recognised.
it: Programma non riconosciuto.

en: Start date not provided.
it: Data di inizio non fornita.

en: Start date occurs after end date.
it: La data di inizio programma è dopo la data di fine.

en: Schedule end date is before is before the start date.
it: La data di fine programma è prima della data di inizio.

en: Invalid monthly schedule (invalid ordinal)
it: Programma mensile non valido (numero non valido)

en: Event does not contain any dates.
it: L'evento non prevede nessuna data.

en: Occurrence not deleted. Occurrence not found.
it: Occorrenza non cancellata. Occorrenza non trovata.

en: Events:
it: Eventi:␣

en: Later events <span class="meta-nav">&rarr;</span>
it: Dopo gli eventi <span class"meta-nav">&rarr;</span>

en:  <span class="meta-nav">&larr;</span> Newer events
it:  <span class="meta-nav">&larr;</span> Eventi nuovi

en: Nothing Found
it: Nessun risultato

en: Apologies, but no results were found for the requested archive.
it: Spiacente, ma nessun risultato &egrave; stato trovato per l'archivio richiesto

en: This event is running from %1$s until %2$s. It is next occurring on %3$s
it: Questo evento si ripete dal %1$s fino al %2$s. Il prossimo appuntamento sarà il %3$s

en: This event finished on %s
it: Evento finito il %s

en: Upcoming Dates
it: Prossime date

en: This event was posted in %1$s by <a href="%5$s">%4$s</a>. Bookmark the <a href="%2$s" title="Permalink to %3$s" rel="bookmark">permalink</a>.
it: Questo evento &egrave; inserito nel %1$s da <a href="%5$s">%4$s</a>. Salva il <a href="%2$s" title="Permalink to %3$s" rel="bookmark">permalink</a> nel bookmark.

en: This event was posted by <a href="%5$s">%4$s</a>. Bookmark the <a href="%2$s" title="Permalink to %3$s" rel="bookmark">permalink</a>.
it: Questo evento &egrave; inserito da <a href="%5$s">%4$s</a>. Salva il <a href="%2$s" title="Permalink to %3$s" rel="bookmark">permalink</a> nel bookmark.

en: Event Category Archives: %s
it: Archivi delle categorie eventi: %s

en: Apologies, but no events were found for the requested category.
it: Non c'&egrave; alcun evento per la categoria selezionata

en: Event Tag Archives: %s
it: Archivi dei Tag Evento: %s

en: Apologies, but no events were found for the requested tag.
it: Non c'&egrave; alcun evento con il tag cercato

en: Events at: %s
it: Eventi al: %s

en: Apologies, but no events were found for the requested venue.
it: Non c'&egrave; alcun evento per il luogo cercato
