Event Organiser - en to ja translation catalogue (356 entries)

en: Displays a list of events, grouped by date
ja: 日ごとにグループしてイベントリストを表示する

en: Events Agenda
ja: イベント日程

en: Title
ja: タイトル

en: Group by
ja: グループ表示

en: Day
ja: 日

en: Week
ja: 週

en: Month
ja: 月

en: Group date format
ja: グループ時の日付形式

en: Event date/time format
ja: イベント日時の形式

en: Include 'Add To Google' link
ja: 'Googleに追加' リンクを入れる

en: Displays a calendar of your events
ja: あなたのイベントカレンダーを表示する

en: Events Calendar
ja: イベントカレンダー

en: Include past events
ja: 過去のイベントを含む

en: Show long events
ja: 長いイベントを表示する

en: Event categories
ja: イベントカテゴリ

en: Event venue
ja: イベント会場

en: All Venues
ja: 全ての会場

en: Previous month
ja: 先月

en: Next month
ja: 翌月

en: Displays a list of events
ja: イベントリストを表示する

en: Events
ja: イベント

en: Number of events
ja: イベント数

en: Venue
ja: 会場

en: Order by
ja: 順に

en: Start date
ja: 開始日

en: Publish date
ja: 公開日

en: ASC
ja: 昇順

en: DESC
ja: 降順

en: Group occurrences
ja: 複数回のイベントをグループ

en: Template (leave blank for default)
ja: テンプレート（標準のテンプレートを使用する場合は空欄にする）

en: Event list widget placeholders
ja: イベントリストウィジェットプレイスホルダー

en: 'No events' message
ja: 「イベントなし」メッセージ

en: Edit
ja: 編集する

en: Delete
ja: 削除する

en: View
ja: 見る

en: A list or dropdown of event categories
ja: イベントカテゴリのリスト／ドロップダウン

en: Event Categories
ja: イベントカテゴリ

en: Categories
ja: カテゴリ

en: Select Category
ja: カテゴリを選択

en: Title:
ja: タイトル:

en: Display as dropdown
ja: ドロップダウン表示

en: Show hierarchy
ja: 席を見る

en: A list or dropdown of event venues
ja: イベント会場のリスト／ドロップダウン

en: Event Venues
ja: イベント会場

en: Venues
ja: 会場

en: Select Venue
ja: 会場を選択

en: There is no excerpt because this is a protected post.
ja: 保護されている投稿なので抜粋はありません。

en: Event Organiser Extensions
ja: Event Organiser 追加機能

en: Extensions
ja: 追加機能

en: Event Organiser offers a range of extension which add additional features to the plug-in.
ja: Event Organiser は以下の追加機能を提供しています。

en: Find out more &hellip;
ja: さらに見る

en: Calendar View
ja: カレンダー表示

en: today
ja: 今日

en: day
ja: 日

en: week
ja: 週

en: month
ja: 月

en: go to date
ja: 日付を指定

en: You do not have sufficient permissions to create events.
ja: イベントを作成できる権限がありません

en: You do not have sufficient permissions to edit this event.
ja: このイベントを編集できる権限がありません

en: You do not have sufficient permissions to delete this event.
ja: このイベントを削除できる権限がありません

en: Calendar options
ja: カレンダーオプション

en: 24 hour time
ja: 24時間表示

en: Loading&#8230;
ja: 読み込み中...

en: Current date/time
ja: 現在の日時

en: Create an event
ja: イベントを作成する

en: When
ja: 日時

en: Event Title
ja: イベント名

en: Where
ja: 場所

en: Save Draft
ja: 下書きを保存する

en: Cancel
ja: キャンセルする

en: Publish Event
ja: イベントを公開する

en: Submit for Review
ja: レビューを投稿する

en: Event Details
ja: イベント詳細

en: Event Detail
ja: イベント詳細

en: System Info
ja: システム情報

en: Download system information file
ja: システムファイルをダウンロードする

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

note: / TRANSLATORS: [this plugin] requires [required plugin] version [required plugin version] or higher
en: %s requires %s version %s or higher
ja: %sは%sバージョン、または%s以上が必要です。

en: unknown
ja: 不明

en: Organiser
ja: 主催

en: This is a reoccurring event
ja: 繰り返しイベントです

en: Check to edit this event and its reoccurrences
ja: このイベントとその繰り返し内容を変更する

en: Start Date/Time
ja: 開始日時

en: End Date/Time
ja: 終了日時

en: All day
ja: 終日

en: Reoccurence:
ja: 繰り返し:

en: daily
ja: 日ごと

en: weekly
ja: 週ごと

en: monthly
ja: 月ごと

en: yearly
ja: 年ごと

en: custom
ja: カスタム

en: Repeat every
ja: 毎に繰り返す

en: until
ja: まで

en: Include/Exclude occurrences
ja: 繰り返し日を追加／削除

en: Show dates
ja: 日付を表示する

en: Select a venue
ja: 会場を選択

en: Venue Name
ja: 会場名

en: Event dates were not saved.
ja: イベント日程は保存されませんでした。

en: Get Event Organiser Pro Add-On
ja: Event Organiser Pro Add-Onを入手する

en: Go Pro
ja: Proへ

en: Get Event Organiser Pro
ja: Event Organiser Proを入手する

en: Event Organiser Pro is a premium add-on bringing advanced booking management to Event Organiser.
ja: Event Organiser ProはEvent Organiserに高度の予約管理を追加するプレミアムアドオンです。

en: Venue custom fields & thumbnails
ja: 会場のカスタムフィールドとサムネイル

en: Go to Event Organiser settings
ja: Event Organiser設定に移動する

en: Event
ja: イベント

en: Reoccurrence
ja: 繰り返し

en: View all events
ja: 全てのイベント

en: Future events
ja: 開催予定のイベント

en: Expired events
ja: 過去のイベント

en: Events within 24 hours
ja: 24時間以内のイベント

en: Events within 1 week
ja: 1週間以内のイベント

en: Events within %d weeks
ja: %d週間以内のイベント

en: Events within 1 month
ja: 1ヶ月以内のイベント

en: Events within %d months
ja: %dヶ月以内のイベント

en: Events within 1 year
ja: 1年以内のイベント

en: &mdash; No Change &mdash;
ja: - 変更なし -

en: General
ja: 基本

en: Permissions
ja: 権限

en: Permalinks
ja: パーマリンク

en: Import
ja: インポート

en: Export
ja: 書き出し

en: Event Organiser Settings
ja: Event Organiser設定

en: Edit Events
ja: イベントの編集

en: Publish Events
ja: イベントの公開

en: Delete Events
ja: イベントの削除

en: Edit Others' Events
ja: その他のイベントの編集

en: Delete Other's Events
ja: その他のイベントの削除

en: Read Private Events
ja: プライベートイベントの閲覧

en: Manage Venues
ja: 会場の管理

en: Manage Event Categories & Tags
ja: カテゴリとタグの管理

en: Add-on Licence keys
ja: ライセンスキーを追加する

en: Templates
ja: テンプレート

en: Select which features events should support
ja: 入力可能な項目を選択

en: Author
ja: 制作者

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: Excerpt
ja: 抜粋

en: Custom Fields
ja: カスタムフィールド

en: Comments
ja: コメント

en: Revisions
ja: リビジョン

en: Event Tags
ja: イベントタグ

en: Show past events:
ja: 過去のイベントを表示する:

en: Display past events on calendars, event lists and archives (this can be over-ridden by shortcode attributes and widget options).
ja: カレンダーやイベントリスト、アーカイブにて、過去のイベントを表示（ショートコード属性とウィジェットのオプションで上書きできます）。

en: Add an 'events' link to the navigation menu:
ja: イベントメニューをナビゲーションメニューに追加する

en: Date Format:
ja: 日付形式:

en: dd-mm-yyyy
ja: 日-月-年（dd-mm-yyyy）

en: mm-dd-yyyy
ja: 月-日-年（mm-dd-yyyy）

en: yyyy-mm-dd
ja: 年-月-日（yyyy-mm-dd）

en: This alters the default format for inputting dates.
ja: 日付の入力形式を変えます。

en: If selected only one occurrence of an event will be displayed on event lists and archives (this can be over-ridden by shortcode attributes and widget options.
ja: チェックすれば、イベントリストやアーカイブにて、1回だけが表示されます（1つのイベントが複数回ある場合）。（ショートコード属性とウィジェットのオプションで上書きできます）

en: Are current events past?
ja: 進行中のイベントは過去と見なしますか？

en: If 'no' is selected, an occurrence of an event is only past when it has finished. Otherwise, an occurrence is considered 'past' as soon as it starts.
ja: 「いいえ」の場合、イベントが終了したら過去となります。「はい」の場合は、イベントが始まった時点で過去と見なします。

en: Delete expired events:
ja: 期限切れのイベントを削除:

en: If selected the event will be automatically trashed 24 hours after the last occurrence finishes.
ja: チェックすれば、イベント終了から24時間後に自動削除されます。

en: Enable events ICAL feed:
ja: iCal フィードを利用:

en: If selected, visitors can subscribe to your events with the url: %s
ja: チェックすれば、訪問者は次のurlであなたのイベントを購読できます。（url: %s）

en: Exclude events from searches:
ja: イベントを検索から除く:

en: Enable templates:
ja: テンプレートを利用:

en: For each of the pages, the corresponding template is used. To use your own template simply give it the same name and store in your theme folder. By default, if Event Organiser cannot find a template in your theme directory, it will use its own default template. To prevent this, uncheck this option. WordPress will then decide which template from your theme's folder to use.
ja: それぞれのページに合せてテンプレートが使用されます。自作のテンプレートを使うには、あなたのテーマフォルダーにて同じ名前を指定して保存してください。あなたのテーマフォルダーに指定のテンプレートが見つからない場合は、Event Organiserの既定のテンプレートが使用されます。これを防ぐためには、このチェックを外してください。ワードプレスが自動的にあなたのテーマフォルダーからテンプレートを決定します。

en: Events archives:
ja: イベントアーカイブ:

en: Event page:
ja: イベントページ:

en: Venue page:
ja: 会場ページ:

en: Events Category page:
ja: イベントカテゴリページ:

en: For more information see documentation <a href='%s'>on editing the templates</a>
ja: 詳細については<a href='%s'>テンプレートの編集</a>をご覧ください

en: Disable CSS:
ja: CSSを使わない

en: Check this option to prevent any stylesheets from Event Organiser being loaded on the front-end
ja: チェックすれば、Event Organiserが提供するスタイルシートの使用を防ぎます。

en: Enable event pretty permalinks:
ja: 'Pretty パーマリンク'を有効にする:

en: If you have pretty permalinks enabled, select to have pretty premalinks for events.
ja: 'Pretty パーマリンク'が有効であれば、イベントでも有効にするためチェックしてください。

en: Event (single)
ja: イベント

en: Events page
ja: イベントページ

en: Event (date archive)
ja: イベント（日別）

en: Year archive
ja: 年アーカイブ

en: Month archive
ja: 月アーカイブ

en: Day archive
ja: 日アーカイブ

en: Event management permissions
ja: イベント管理権限

en: Set permissions for events and venue management
ja: イベントと会場の管理権限を設定します

en: Role
ja: 役割

en: None
ja: なし

en: Do not add to menu
ja: メニューに追加しません

en: Page list (fallback)
ja: ページリスト（フィードバック）

en: You do not have permission to manage venues
ja: 会場を編集する権限がありません

en: You do not have permission to edit this venue.
ja: 会場を追加する権限がありません。

en: Venue <strong>was not</strong> updated
ja: 会場が更新<strong>されませんでした</strong>

en: Venue <strong>was not</strong> created
ja: 会場が追加<strong>されませんでした</strong>

en: You do not have permission to delete this venue
ja: 会場を削除する権限がありません

en: Venue(s) <strong>were not </strong> deleted
ja: 会場が削除<strong>されませんでした</strong>

en: Save
ja: 保存

en: Venue <strong>created</strong>
ja: 会場が<strong>登録</strong>されました

en: Venue <strong>updated</strong>
ja: 会場が<strong>更新</strong>されました

en: Venue(s) <strong>deleted</strong>
ja: 会場が<strong>削除</strong>されました

en: Search results for &#8220;%s&#8221;
ja: &#8220;%s&#8221; の検索結果

en: Venue name
ja: 会場名

en: Permalink:
ja: パーマリンク:

en: Get Link
ja: リンクを取得

en: Slug
ja: スラッグ

en: There was an error detecting iCal source.
ja: iCal ファイルにてエラーがありました。

en: Unable to read iCal file
ja: iCal ファイルが読み込めませんでした

en: Feed not found
ja: フィードが見つかりません

en: There was an error opening the ICAL file.
ja: iCalファイルの展開でエラー発生しました。

en: [Lines %1$d-%2$d]
ja: [%1$d-%2$d行]

en: [Line %1$d]
ja: [%1$d行]

en: Invalid date "%s". Date expected in YYYYMMDD format.
ja: 正しくない日付: "%s"。日付形式は YYYYMMDD です。

en: Invalid datetime "%s". Date expected in YYYYMMDDTHHiissZ or YYYYMMDDTHHiiss format.
ja: 正しくない日時: "%s"。日付形式は YYYYMMDDTHHiissZ または YYYYMMDDTHHiiss です。

en: File Error encountered: %d
ja: ファイルにてエラー発生: %d

en: No file detected.
ja: ファイルが見つかりませんでした

en: Invalid file uploaded. The file must be a ics calendar file of type 'text/calendar', no larger than 2MB.
ja: ファイルが正しくありません。'text/calendar'タイプのICSファイル（2MB以下）のみ可能です。

en: Export Events
ja: イベントを書き出す

en: The export button below generates an ICS file of your events that can be imported in to other calendar applications such as Google Calendar.
ja: あなたのイベントを、Googleカレンダーのような他のカレンダーでもインポートできるICSファイルにして出力します。

en: Download Export File
ja: 書き出しファイルをダウンロードする

en: Import Events
ja: イベントをインポートする

en: Import an ICS file.
ja: ICSファイルをインポートします。

en: Import venues
ja: 会場をインポート

en: Import categories
ja: カテゴリをインポート

en: Upload ICS file
ja: ICSファイルをアップロードする

en: You do not have sufficient permissions to import events.
ja: イベントをインポートする権限がありません。

en: No events were imported.
ja: イベントがインポートされませんでした。

en: Error:
ja: エラー:

en: Warning:
ja: 注意:

en: 1 event was successfully imported
ja: 1件のイベントがインポートされました

en: %d events were successfully imported
ja: %d件のイベントがインポートされました

en: 1 venue was created
ja: 1件の会場が作成されました

en: %d venues were created
ja: %d件の会場が作成されました

en: 1 category was created
ja: 1件のカテゴリが作成されました

en: %d categories were created
ja: %d件のカテゴリが作成されました

en: Protected
ja: 保護

en: Private
ja: プライベート

en: Draft
ja: 下書き

en: Start
ja: 開始

en: End
ja: 終了

en: This event reoccurs
ja: このイベントを繰り返す

en: Edit Event
ja: イベントを編集

en: Delete this occurrence
ja: この回を削除

en: Break this series
ja: このシリーズを消去する

en: All Day
ja: 全日程

en: Add To Google Calendar
ja: Googleカレンダーに追加する

en: Search Venues
ja: 会場を検索

en: View Venue
ja: 会場を見る

en: Edit Venue
ja: 会場を編集

en: Update Venue
ja: 会場を更新

en: Add New Venue
ja: 新しい会場を追加

en: New Venue Name
ja: 新しい会場名

en: No venues found
ja: 会場が見つかりません

en: Add or remove venues
ja: 会場を追加／削除

en: Separate venues with commas
ja: コンマで会場を分ける

en: Venue Location
ja: 会場位置

en: View all venues
ja: 全ての会場

en: No Venue
ja: 会場がありません

en: Search Categories
ja: カテゴリを検索

en: All Categories
ja: すべてのカテゴリ

en: Parent Category
ja: 親カテゴリ

en: Edit Category
ja: カテゴリを編集

en: Update Category
ja: カテゴリを更新

en: Add New Category
ja: 新しいカテゴリを追加

en: New Category Name
ja: 新しいカテゴリ名

en: No categories found
ja: カテゴリが見つかりません

en: View all categories
ja: 全てのカテゴリ

en: Search Tags
ja: タグを検索

en: All Tags
ja: すべてのタグ

en: Popular Tags
ja: 人気のタグ

en: Edit Tag
ja: タグを編集

en: Update Tag
ja: タグを上書き

en: Add New Tag
ja: 新しいタグを追加

en: New Tag Name
ja: 新しいタグ名

en: No tags found
ja: タグが見つかりません

en: Choose from the most used tags
ja: よく使うタグから選ぶ

en: Tags
ja: タグ

en: Add or remove tags
ja: タグを追加／削除

en: Separate tags with commas
ja: コンマでタグを分けられます

en: View all tags
ja: 全てのタグを見る

[ctx: post]
en: Add New
ja: 新規追加

en: Add New Event
ja: 新しいイベントを追加

en: New Event
ja: 新規イベント

en: All events
ja: すべてのイベント

en: View Event
ja: イベントを見る

en: Search events
ja: イベントを検索

en: No events found
ja: イベントが見つかりませんでした

en: No events found in Trash
ja: ゴミ箱にはイベントが見つかりませんでした

en: Event updated. <a href="%s">View event</a>
ja: イベントが更新されました。<a href="%s">見る</a>

en: Custom field updated.
ja: カスタムフィールドが更新されました。

en: Custom field deleted.
ja: カスタムフィールドが削除されました。

en: Event updated.
ja: イベントが更新されました。

en: Event restored to revision from %s
ja: イベントは %s に保存された版から復元されました

en: Event published. <a href="%s">View event</a>
ja: イベントが公開されました。<a href="%s">表示する</a>

en: Event saved.
ja: イベントが保存されました。

en: Event submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview event</a>
ja: イベントを投稿しました。<a target="_blank" href="%s">イベントのプレビュー</a>

en: M j, Y @ G:i
ja: Y年n月j日 @ G:i

en: Event draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview event</a>
ja: イベントの草稿を更新しました。<a target="_blank" href="%s">イベントのプレビュー</a>

en: Creating events
ja: イベントを作成

en: Creating events:
ja: イベントを作成:

en: Repeating events
ja: イベントを繰り返す

en: Selecting a venue
ja: 会場を選択

en: Only pre-existing venues can be selected. To add a venue, go to the venues page.
ja: 既に作成された会場のみ選択できます。会場の作成は「会場」ページにて可能です。

en: Overview
ja: 概要

en: Add Event
ja: イベントを追加

en: For more information
ja: 詳細を見る

en: See the <a %s> documentation</a>
ja: <a %s>ドキュメント</a>を見る

en: Debugging Event Organiser
ja: Event Organiserをデバッグ

en: Go Pro!
ja: Proへ！

en: Color
ja: 色

en: Assign the category a colour.
ja: カテゴリの色を設定します。

en: last
ja: 最後の

en: first
ja: 1回

en: second
ja: 2回

en: third
ja: 3回

en: fourth
ja: 4回

en: one time only
ja: 1回のみ

en: custom reoccurrence
ja: カスタム周期

en: every day
ja: 毎日

en: every %d days
ja: %d日ごと

en: every week on
ja: 毎週

en: every %d weeks on
ja: %d週ごと

en: every month on the
ja: 毎月の

en: every %d months on the
ja: %d月ごとの

en: every year
ja: 毎年

en: every %d years
ja: %d年ごと

en: Show More
ja: もっと

en: Show Less
ja: 隠す

en: Hide dates
ja: 日を隠す

en: Hour
ja: 時間

en: Minute
ja: 分

en: days
ja: 日

en: weeks
ja: 週

en: months
ja: 月

en: year
ja: 年

en: years
ja: 年

en: every year on the
ja: 毎年の

en: every %d years on the
ja: %d年ごとの

en: This event will repeat
ja: このイベントは繰り返し行われます

en: Settings
ja: 設定

en: Dismiss this notice
ja: 通知を閉じる

en: Dismiss
ja: 閉じる

en: Address
ja: 番地

en: City
ja: 市区町村

en: State / Province
ja: 都道府県

en: Post Code
ja: 郵便番号

en: Country
ja: 国

en: Schedule not recognised.
ja: スケジュールが承認されていません。

en: Start date not provided.
ja: 開始日は設定されていません。

en: Start date occurs after end date.
ja: 開始日が終了日よりあとに設定されています。

en: Schedule end date is before is before the start date.
ja: スケジュール終了日より開始日が後に設定されています。

en: Event does not contain any dates.
ja: イベントに日程が入っていません。

en: Events:
ja: イベント:

en: Later events <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ja: 過去のイベント <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Nothing Found
ja: 見つかりませんでした

en: Apologies, but no results were found for the requested archive.
ja: ごめんなさい。指定されたアーカイブは見つかりませんでした。

en: This event is running from %1$s until %2$s. It is next occurring on %3$s
ja: このイベントは %1$s から %2$s まで開催しています。 次回の開催は %3$s です。

en: This event finished on %s
ja: このイベントは%sに終了しました

en: Upcoming Dates
ja: 開催日

en: This event was posted in %1$s by <a href="%5$s">%4$s</a>. Bookmark the <a href="%2$s" title="Permalink to %3$s" rel="bookmark">permalink</a>.
ja: このイベントは%1$sに<a href="%5$s">%4$s</a>より投稿されました。ブックマークのリンクは<a href="%2$s" title="Permalink to %3$s" rel="bookmark">こちら</a>

en: This event was posted by <a href="%5$s">%4$s</a>. Bookmark the <a href="%2$s" title="Permalink to %3$s" rel="bookmark">permalink</a>.
ja: このイベントは<a href="%5$s">%4$s</a>より投稿されました。ブックマークのリンクは<a href="%2$s" title="Permalink to %3$s" rel="bookmark">こちら</a>

en: Event Category Archives: %s
ja: イベントカテゴリアーカイブ: %s

en: Apologies, but no events were found for the requested category.
ja: ごめんなさい。指定されたカテゴリは見つかりませんでした。

en: Event Tag Archives: %s
ja: イベントタグアーカイブ: %s

en: Apologies, but no events were found for the requested tag.
ja: ごめんなさい。指定されたタグは見つかりませんでした。

en: Events at: %s
ja: イベント会場: %s

en: Apologies, but no events were found for the requested venue.
ja: ごめんなさい。指定された会場は見つかりませんでした。
