Event Organiser - en to mk translation catalogue (223 entries)

en: Title
mk: Наслов

en: Day
mk: Ден

en: Week
mk: Седмица

en: Month
mk: Месец

en: Previous month
mk: Претходен месец

en: Next month
mk: Следен месец

en: Number of events
mk: Број на настани

en: Order by
mk: Подреди по

en: Start date
mk: Почетен датум

en: Publish date
mk: Датум на објавување

en: ASC
mk: Раст

en: DESC
mk: Опаѓ

en: Template (leave blank for default)
mk: Образец (остави празно за непроменето)

en: Edit
mk: Уредувај

en: Delete
mk: Избриши

en: View
mk: Преглед

en: Categories
mk: Категории

en: Select Category
mk: Избери категорија

en: Title:
mk: Наслов:

en: Show hierarchy
mk: Прикажи хиерархија

en: There is no excerpt because this is a protected post.
mk: Нема извадок бидејќи ова е заштитен напис

en: today
mk: денеска

en: day
mk: ден

en: week
mk: седмица

en: month
mk: месец

en: Calendar options
mk: Опции за календар

en: 24 hour time
mk: 24 часа

en: Loading&#8230;
mk: Вчитување&#8230;

en: Current date/time
mk: Тековен Датум/Час

en: Create an event
mk: Направи настан

en: When
mk: Кога

en: Event Title
mk: Наслов на настанот

en: Where
mk: Каде

en: Save Draft
mk: Зачувај нацрт

en: Cancel
mk: Откажи

en: Publish Event
mk: Објави настан

en: Event Details
mk: Подробности за настанот

en: Event Detail
mk: Подробност за настанот

en: Yes
mk: Да

en: No
mk: Не

en: unknown
mk: непознато

en: Organiser
mk: Организатор

en: This is a reoccurring event
mk: Ова е повторлив

en: Start Date/Time
mk: Почетен Датум/Час

en: End Date/Time
mk: Краен Датум/Час

en: All day
mk: Цел ден

en: Reoccurence:
mk: Повторливост

en: daily
mk: дневно

en: weekly
mk: седмично

en: monthly
mk: месечно

en: yearly
mk: годишно

en: Repeat every
mk: Повтори секој(а)

en: on
mk: на

en: day of month
mk: ден од месец

en: day of week
mk: ден од седмица

en: until
mk: до

en: Show dates
mk: Прикажи датуми

en: Go to Event Organiser settings
mk: Оди на поставувања

en: Event
mk: Настан

en: Reoccurrence
mk: Повторување

en: View all events
mk: Види ги сите настани

en: Future events
mk: Идни настани

en: Expired events
mk: Поминати настани

en: General
mk: Општо

en: Permissions
mk: Допуштања

en: Import
mk: Импортирај

en: Export
mk: Изнеси

en: Event Organiser Settings
mk: Поставувања за Организатор на настани

en: Event Organiser
mk: Организатор на настани

en: Edit Events
mk: Уреди настани

en: Publish Events
mk: Објави настани

en: Delete Events
mk: Избриши настани

en: Edit Others' Events
mk: Уредувај Настани на другите

en: Templates
mk: Обрасци

en: Author
mk: Творец

en: Thumbnail
mk: Мала слика

en: Excerpt
mk: Извадок

en: Comments
mk: Коментари

en: Revisions
mk: Ревизии

en: Show past events:
mk: Прикажи поминати настани

en: Add an 'events' link to the navigation menu:
mk: Додај врска „настани“ во навигациското мени:

en: Date Format:
mk: Облик на датумот:

en: dd-mm-yyyy
mk: d-mm-yyyy

en: Enable templates:
mk: Овозможи обрасци:

en: Disable CSS:
mk: Оневозможи CSS:

en: Event (single)
mk: Настан (единечен)

en: Year archive
mk: Годишна архива

en: Month archive
mk: Месечна архива

en: Day archive
mk: Дневна архива

en: Role
mk: Улога

en: None
mk: Ништо

en: Do not add to menu
mk: Не додавај во мени

en: Save
mk: Зачувај

en: Permalink:
mk: Постојана врска:

en: Get Link
mk: Земи врска

en: There was an error opening the ICAL file.
mk: Се појави грешка при отворање на ICAL датотеката.

en: [Lines %1$d-%2$d]
mk: [Редови %1$d-%2$d]

en: No file detected.
mk: Не е избрана датотека

en: File size: %s. File type: %s
mk: Големина на датотека: %s. Вид на датотека: %s

en: Export Events
mk: Изнеси Настани

en: Download Export File
mk: Преземи изнесена датотека

en: Import Events
mk: Импортирај настани

en: Import an ICS file.
mk: Импортирај ICS датотека

en: Import categories
mk: Импортирај категории

en: You do not have sufficient permissions to import events.
mk: Немате доделено допуштања за импортирање настани.

en: No events were imported.
mk: Не се импортирани настани

en: Error:
mk: Грешка:

en: Warning:
mk: Предупредување

en: 1 event was successfully imported
mk: 1 настан е успешно импортиран

en: %d events were successfully imported
mk: %d настани се успешно импортирани

en: 1 category was created
mk: 1 категорија е направена

en: %d categories were created
mk: %d категории се направени

en: Protected
mk: Заштитен

en: Private
mk: Приватен

en: Draft
mk: Нацрт

en: Start
mk: Започни

en: End
mk: Крај

en: This event reoccurs
mk: Местото на одржување се повторува

en: Edit Event
mk: Уреди настан

en: Break this series
mk: Прекини ја оваа серија

en: All Day
mk: Цел ден

en: Add To Google Calendar
mk: Додај во Google календар

en: New Venue Name
mk: Име на ново Место на одржување

en: No venues found
mk: НЕ се пронајдени места на одржување

en: Add or remove venues
mk: Додај или отстрани места на одржување

en: Separate venues with commas
mk: Раздели места на одржување со запирка

en: No Venue
mk: Нема место на одржување

[ctx: taxonomy singular name]
en: Category
mk: Категорија

en: Search Categories
mk: Пребарај категории

en: All Categories
mk: Сите категории

en: Parent Category
mk: Родистелска категорија

en: Parent Category:
mk: Родителска категорија

en: Edit Category
mk: Уреди категорија

en: Update Category
mk: Обнови категорија

en: Add New Category
mk: Додај нова категорија

en: New Category Name
mk: Ново име на категорија

en: No categories found
mk: Не се најдени категории

[ctx: post]
en: Add New
mk: Додај нов

en: Add New Event
mk: Додај нов настан

en: New Event
mk: Нов настан

en: All events
mk: Сите настани

en: View Event
mk: Види настан

en: Search events
mk: Пребарај настани

en: No events found
mk: Не се пронајдени настани

en: No events found in Trash
mk: Не се пронајдени настани во Отпадоци

en: Event updated. <a href="%s">View event</a>
mk: Настанот обновен. <a href="%s">Види настан</a>

en: Custom field updated.
mk: Сопственото поле обновено.

en: Custom field deleted.
mk: Сопственото поле избришано.

en: Event updated.
mk: Настанот обновен.

en: Event restored to revision from %s
mk: Настанот е вратен на ревизија од %s

en: Event published. <a href="%s">View event</a>
mk: Настанот објавен<a href="%s">Погледни го настанот</a>

en: Event saved.
mk: Настанот зачуван.

en: Event submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview event</a>
mk: Настанот е поднесен <a target="_blank" href="%s">Види настан</a>

en: Event scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview event</a>
mk: Настанот закажан за: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Види настан</a>

en: Event draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview event</a>
mk: Нацртот на настано е обновен. <a target="_blank" href="%s">Види настан</a>

en: This event has been broken from a recurring event.
mk: За овој настан е прекината повторливоста.

en: Creating events
mk: Креирање настани

en: Creating events:
mk: Креирање настани:

en: The start date is the date the event starts. If the event is a reoccuring event, this is the start date of the first occurrence.
mk: Почетниот датум е датум на кој што настанот почнува. Ако настанот е повторлив, ова е почетниот датум на првиот пат.

en: The end date is the date the event finishes. If the event is a reoccuring event, this is the end date of the first occurrence.
mk: Крајниот датум е датум на кој што настанот завршува. Ако настанот е повторлив, ова е краен датум на првиот пат.

en: Repeating events
mk: Повторливи настани

en: Specify how regularly the event should repeat (default 1)
mk: Одреди колку често настанот ќе се повторува (зададено 1)

en: Selecting a venue
mk: Избор на место на одржување

en: Use the venues input field to search for existing venues
mk: Користете го внесувачкото поле за место на одржување за пребарување на постоечки места на одржување

en: Only pre-existing venues can be selected. To add a venue, go to the venues page.
mk: Може да се избираат само поставени места на одржување. За да додадете место на одржување одете на страната за места на одржување.

en: Overview
mk: Преглед

en: Delete will permanently remove the venue
mk: Бришењето засекогаш ќе го отстрани местото на одржување

en: View will take you to the venue's page
mk: Преледот ќе ве однесе на страната на местото на одржување

en: Add Event
mk: Додај настан

en: For more information
mk: За повеќе информации

en: See the <a %s> documentation</a>
mk: Види <a %s> документација</a>

en: Debugging Event Organiser
mk: Дебагирање на Event Organiser

en: Go Pro!
mk: Премини на Про!

en: Color
mk: Боја

en: Assign the category a colour.
mk: Додели боја на категоријата

en: last
mk: последен

en: first
mk: прв

en: second
mk: втор(а)

en: third
mk: трет(а)

en: fourth
mk: четврт(а)

en: one time only
mk: само еднаш

en: custom reoccurrence
mk: друга повторливост

en: every day
mk: секој ден

en: every %d days
mk: Секој %d ден

en: every week on
mk: секоја седмица на

en: every %d weeks on
mk: Секоја %d седмица на

en: every month on the
mk: секој месец на

en: every %d months on the
mk: секој %d месец на

en: every year
mk: секоја година

en: every %d years
mk: секоја %d година

en: Show More
mk: Прикажи повеќе

en: Show Less
mk: Прикажи помалку

en: Hide dates
mk: Скриј датуми

en: Hour
mk: Час

en: Minute
mk: Минута

en: days
mk: денови

en: weeks
mk: седмици

en: months
mk: месеци

en: year
mk: година

en: years
mk: години

en: every year on the
mk: секоја година на

en: every %d years on the
mk: секоја %d година на

en: This event will repeat
mk: Овој настан ќе се повтори

en: Settings
mk: Поставувања

en: <h4>City & State Fields Added</h4>City and state / province fields for venues have now been added. </br> If you'd like, Event Organiser can <a href='%s'>attempt to auto-fill them</a>. You can always manually change the details aftewards.
mk: <h4>Полиња за Град и Држава додадени</h4>Полињата за град и држава / провинција за место на одржување додадени. </br> ако сакате, Event Organiser може<a href='%s'>да се обиде сам да ги пополни</a>. Подробностите може рачно да ги промените отпосле.

en: <h4>The Default Templates Have Changed</h4>Don't panic! If you've set up your own templates in your theme you won't notice any change. </br> If you haven't and want the old templates back, <a href='http://wp-event-organiser.com/blog/new-default-templates-in-1-7'>see this post<a/>.
mk: <h4>Почетните образци се променети</h4>Без паника! Ако сте направиле свои обрасци во вашата тема, нема да приметите разлика.</br> ако не сте и ги сакате вашите стари обрасци <a href='http://wp-event-organiser.com/blog/new-default-templates-in-1-7'>видете го овој напис<a/>.

en: Dismiss this notice
mk: Откажи ја оваа забелешка

en: Dismiss
mk: Откажи

en: Address
mk: Адреса

en: City
mk: Град

en: State / Province
mk: Држава/Провинција

en: Post Code
mk: Поштенски код

en: Country
mk: Држава

en: Schedule not recognised.
mk: Закажувањето не е препознаено.

en: Start date not provided.
mk: Почетниот датум не е внесен

en: Start date occurs after end date.
mk: Почетниот датум е после крајниот

en: Schedule end date is before is before the start date.
mk: Закажаниот датум е пред почетниот датум.

en: Events:
mk: Настани:

en:  <span class="meta-nav">&larr;</span> Newer events
mk: <span class="meta-nav">&larr;</span> Понови настани

en: Nothing Found
mk: Ништо не е најдено

en: Apologies, but no results were found for the requested archive.
mk: Простете, ништо не најдено за бараната архива

en: This event finished on %s
mk: Овој настан заврши на %s

en: Events at: %s
mk: Настани на: %s
