Event Organiser - en to pt translation catalogue (365 entries)

en: Displays a list of events, grouped by date
pt: Mostrar os eventos agrupados por data

en: Events Agenda
pt: Agenda de eventos

en: Title
pt: Titulo

en: Group by
pt: Agrupar por

en: Day
pt: dia

en: Week
pt: semana

en: Month
pt: mês

en: Group date format
pt: Formato agrupar data

en: Event date/time format
pt: Formato da Data do Evento

en: Include 'Add To Google' link
pt: Incluir o link "Adicionar ao Google"

en: Displays a calendar of your events
pt: Exibição de um calendário de eventos

en: Events Calendar
pt: Eventos no calendário

en: Include past events
pt: Incluir eventos finalizados

en: Event categories
pt: Categorias

en: List category slug(s), seperate by comma. Leave blank for all
pt: Lista de categorias, separar por vírgulas. Deixar em branco para todas

en: Event venue
pt: Local do evento

en: All Venues
pt: Todos os locais

en: Previous month
pt: Mês Passado

en: Next month
pt: Próximo Mês

en: Displays a list of events
pt: Mostar lista de eventos

en: Events
pt: Eventos

en: Number of events
pt: Número de Eventos

en: Venue
pt: Local

en: Order by
pt: Ordenar por

en: Start date
pt: Data de Íncio

en: Publish date
pt: Publica a data

en: Group occurrences
pt: Ocorrências de grupo

en: Template (leave blank for default)
pt: Template (deixar em branco por defeito)

en: Event list widget placeholders
pt: Lista de eventos widget

en: You can use specified tags as placeholders for event information which you want to appear in the widget. <a href="%s" target="_blank"> Find out more</a>.
pt: Pode usar tags específicas como responsáveis pela informação do evento onde gostaria de aparecer no widget. <a href="%s" target="_blank"> Descubra mais</a>.

en: 'No events' message
pt: Nenhuma mensagem de eventos

en: Edit
pt: Editar

en: Delete
pt: Eliminar

en: View
pt: Ver

en: A list or dropdown of event categories
pt: Lista ou menu suspenso das categorias de evento

en: Event Categories
pt: Categorias de eventos

en: Categories
pt: Categorias

en: Select Category
pt: Seleccionar Categoria

en: Title:
pt: Título

en: Display as dropdown
pt: Mostar como menu suspenso

en: Show hierarchy
pt: Mostrar hierarquia

en: A list or dropdown of event venues
pt: Lista ou menu suspenso para os locais de eventos

en: Event Venues
pt: Eventos locais

en: Venues
pt: Locais

en: There is no excerpt because this is a protected post.
pt: Por uma questão de permissões não é possivél mostrar o excerto.

en: Extensions
pt: Extenções

en: Calendar View
pt: Vista do calendário

en: today
pt: Hoje

en: day
pt: dia

en: week
pt: semana

en: month
pt: mês

en: go to date
pt: ir a uma data

en: You do not have sufficient permissions to create events.
pt: Não tens permissões suficientes para criar eventos

en: You do not have sufficient permissions to edit this event.
pt: Não tens permissões suficientes para editar este evento

en: You do not have sufficient permissions to delete this event.
pt: Não tens permissões suficientes para apagar este evento

en: Occurrence deleted.
pt: Ocorrência apagada

en: Calendar options
pt: Opções do calendário

en: 24 hour time
pt: 24 horas tempo

en: Loading&#8230;
pt: carregando

en: Current date/time
pt: Data/Tempo corrente

en: Create an event
pt: Cria um evento

en: When
pt: Quando

en: Event Title
pt: Título do evento

en: Where
pt: Onde

en: Save Draft
pt: Guardar rascunho

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Publish Event
pt: Publica um evento

en: Submit for Review
pt: Submeter para revisão

en: Event Details
pt: Detalhes do evento

en: Event Detail
pt: Detalhes do evento

en: System Info
pt: Informações sobre o sistema

en: This page highlights useful information for debugging. If you're reporting a bug, please include this information.
pt: Esta página destaca informações úteis para a eliminação de erros. Se estás a reportar um bug, por favor inclui essa informação.

en: Most bugs arise from theme or plug-in conflicts. You can check this by disabling all other plug-ins and switching to TwentyTweleve.
pt: A maioria dos bugs surgem a partir de conflitos nos plug-in ou temas. Poderás confirmar esta informação desactivando todos os plug-ins trocando para o TwentyTweleve.

en: To help speed things along, if you report a bug please indicate if you have done so. Once the plug-in or theme has been identified it is often easy to resolve the issue.
pt: Para melhorar a rapidez do processo, se reportares um bug por favor indica que o fizeste. Uma vez identificado o plug-in ou o tema, frequentemente é fácil resolver o problema.

en: Below any <strong>known</strong> plug-in and theme conflicts are highlighted in red.
pt: Por baixo de qualquer <strong>saber</strong> os conflitos nos plug-in ou temas estão realçados em vermelho.

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Known plug-in & theme conflicts, highlighted in red, may be minor or have a simple resolution. Please contact support.
pt: Conhecendo os conflitos dos plug-ins & temas, realçados em vermelho, poderão ser menores ou ter uma resolução simples. Por favor contacte o suporte.

note: / TRANSLATORS: [this plugin] has only been tested up to [required plugin] [required plugin version]
en: %s has only been tested up to %s %s
pt: %s apenas tem sido testado até o %s %s

en: unknown
pt: desconhecido

en: Organiser
pt: Organizar

en: This is a reoccurring event
pt: Isto é um evento recorrente

en: Check to edit this event and its reoccurrences
pt: Verifica a edição deste evento e as suas recorrências

en: Start Date/Time
pt: Data/Tempo do começo

en: End Date/Time
pt: Data/Tempo do final

en: All day
pt: Todo o dia

en: Reoccurence:
pt: Recorrência

en: daily
pt: diário

en: weekly
pt: semanal

en: monthly
pt: mensal

en: yearly
pt: anual

en: custom
pt: personalizar

en: Repeat every
pt: Repetir cada

en: on
pt: a

en: day of month
pt: dia do mês

en: day of week
pt: dia da semana

en: until
pt: até

en: Include/Exclude occurrences
pt: Incluir/Excluir ocorrências

en: Show dates
pt: Mostrar datas

en: Select a venue
pt: Selecionar um local

en: Venue Name
pt: Nome do local

en: Event dates were not saved.
pt: Datas de eventos que não foram guardadas

en: Go Pro
pt: ir para a Versão Profissional

en: Event
pt: Evento

en: Reoccurrence
pt: Recorrências

en: View all events
pt: Ver todos os eventos

en: Future events
pt: Eventos futuros

en: Expired events
pt: Eventos expirados

en: Events within 24 hours
pt: Eventos em 24h

en: Events within 1 week
pt: Eventos dentro de 1 semana

en: Events within %d weeks
pt: Eventos dentro de %d semanas

en: Events within 1 month
pt: Eventos dentro de 1 mês

en: Events within %d months
pt: Eventos dentro de %d meses

en: Events within 1 year
pt: Eventos dentro de 1 ano

en: &mdash; No Change &mdash;
pt: Nenhuma alteração

en: General
pt: Geral

en: Permissions
pt: Permissões

en: Permalinks
pt: Links permanentes

en: Import
pt: Importar

en: Export
pt: Exportar

en: Event Organiser Settings
pt: Definições

en: Event Organiser
pt: Event Organizer

en: Edit Events
pt: Editar eventos

en: Publish Events
pt: Publicar eventos

en: Delete Events
pt: Eliminar eventos

en: Edit Others' Events
pt: Editar outros eventos

en: Delete Other's Events
pt: Eliminar outros eventos

en: Read Private Events
pt: Ler eventos privados

en: Manage Venues
pt: Controlar locais de reunião

en: Manage Event Categories & Tags
pt: Controlar categorias de eventos & tags

en: Select which features events should support
pt: Selecionar as características que os eventos poderão suportar

en: Author
pt: Autor

en: Thumbnail
pt: Miniatura

en: Excerpt
pt: Excerto

en: Custom Fields
pt: Campos personalizados

en: Comments
pt: Comentários

en: Revisions
pt: Revisões

en: Event Tags
pt: Eventos Tags

en: Show past events:
pt: Mostrar eventos anteriores

en: Display past events on calendars, event lists and archives (this can be over-ridden by shortcode attributes and widget options).
pt: Exibir eventos anteriores em calendários, listas de eventos e arquivos (isto poderá ser substituído por código curto e opções widget).

en: Add an 'events' link to the navigation menu:
pt: Adicionar links de eventos ao menu de navegação

en: Date Format:
pt: Formatar data

en: dd-mm-yyyy
pt: dd-mm-aaaa

en: yyyy-mm-dd
pt: aaaa-mm-dd

en: This alters the default format for inputting dates.
pt: Isto altera o formato errado para a entrada de datas

en: If selected only one occurrence of an event will be displayed on event lists and archives (this can be over-ridden by shortcode attributes and widget options.
pt: Se selecionada apenas uma única ocorrência de um evento este será relevado na lista de eventos e nos arquivos (isto poderá ser substituído por código curto e opções widget).

en: Are current events past?
pt: Estão a ocorrer eventos anteriores?

en: If 'no' is selected, an occurrence of an event is only past when it has finished. Otherwise, an occurrence is considered 'past' as soon as it starts.
pt: Se "não" é selecionado, uma ocorrência de um evento está apenas no passado quando está terminada. De outro modo, uma ocorrência é considerada "passada" logo que comece.

en: Delete expired events:
pt: Apagar eventos expirados

en: If selected the event will be automatically trashed 24 hours after the last occurrence finishes.
pt: Se selecionado o evento este será automáticamente

en: Enable events ICAL feed:
pt: Permitir eventos por alimentação ICAL:

en: If selected, visitors can subscribe to your events with the url: %s
pt: Se selecionado, os visitantes podem subscrever os seus eventos com o url: %s

en: Exclude events from searches:
pt: Exclui eventos de pesquisas:

en: Enable templates:
pt: Permitir templates

en: For each of the pages, the corresponding template is used. To use your own template simply give it the same name and store in your theme folder. By default, if Event Organiser cannot find a template in your theme directory, it will use its own default template. To prevent this, uncheck this option. WordPress will then decide which template from your theme's folder to use.
pt: Por cada página, o template correspondente é utilizado. Para usar o seu próprio template simplificado, dá o mesmo nome e loja no teu arquivo do tema. Por defeito, se o Event Organizer não  encontrar um template no teu diretório do tema, irá ser usado o seu próprio template por defeito. Para prevenir esta acção retira esta opção. O WordPress irá então decidir qual o template a utilizar a partir do teu ficheiro de tema.

en: Events archives:
pt: Arquivos de eventos

en: Event page:
pt: Página do evento

en: Venue page:
pt: Página inicial

en: Events Category page:
pt: Página dos eventos categoria

en: Disable CSS:
pt: Desabilitar CSS:

en: Enable event pretty permalinks:
pt: Permitir bastantes eventos de links permanentes

en: If you have pretty permalinks enabled, select to have pretty premalinks for events.
pt: Se tiveres bastantes links permanentes permitidos, seleciona para teres bastantes links permanentes para eventos.

en: Event (single)
pt: Evento (único)

en: Year archive
pt: Ano do arquivo

en: Month archive
pt: Mês do arquivo

en: Day archive
pt: Dia do arquivo

en: Event management permissions
pt: Permissões de manageamento de eventos

en: Set permissions for events and venue management
pt: Configurar permissões para gerir eventos e locai

en: Role
pt: Papel

en: None
pt: Nenhum

en: Choose a custom permalink structure for events, venues, event categories and event tags.
pt: Escolhe uma estrutura personalizada para os links permanentes dos eventos, locais, categorias de evento e tags de evento.

en: Please note to enable these structures you must first have pretty permalinks enabled on WordPress in Settings > Permalinks.
pt: Por favor repara que para permitir estas estruturas, em primeiro lugar precisas de ativar a opção bastantes links permanentes no WordPress em Settings > Permalinks.

en: You may also need to go to WordPress Settings > Permalinks and click 'Save Changes' before any changes will take effect.
pt: Poderás também precisar de ir ao WordPress Settings > Permalinks e clicar no "Guardar Alterações" antes de qualquer alteração efectuada.

en: Do not add to menu
pt: Não adicionar ao menu

en: Page list (fallback)
pt: Lista de página

en: You do not have permission to manage venues
pt: Não tens permissão para gerir locais

en: You do not have permission to edit this venue.
pt: Não tens permissão para editar este local

en: Venue <strong>was not</strong> updated
pt: Local <strong>was not</strong> actualizado

en: Venue <strong>was not</strong> created
pt: Local <strong>was not</strong> criado

en: You do not have permission to delete this venue
pt: Não tens permissão para apagar este local

en: Venue(s) <strong>were not </strong> deleted
pt: Local(s) <strong>não foi </strong> apagado

en: Save
pt: Guardar

en: Venue <strong>created</strong>
pt: Local <strong>criado</strong>

en: Venue <strong>updated</strong>
pt: Local <strong>actualizado</strong>

en: Venue(s) <strong>deleted</strong>
pt: Locals) <strong>apagado</strong>

en: Search results for &#8220;%s&#8221;
pt: Pesquisar resultados para “%s”

en: Venue name
pt: Nome do local

en: Permalink:
pt: Link permanente:

en: Get Link
pt: Conseguir link

en: There was an error detecting iCal source.
pt: Erro ao detectar a fonte do iCal.

en: Unable to read iCal file
pt: Não foi possivel ler o ficheiro iCal

en: Feed not found
pt: O Feed não foi encontrado

en: There was an error fetching the feed. Response code: %s.
pt: Erro ao aceder ao feed. Código de erro: %s.

en: There was an error opening the ICAL file.
pt: Erro ao abrir o ficheiro ICAL.

en: Invalid date "%s". Date expected in YYYYMMDD format.
pt: Data inválida "%s". Deverá ter o formato AAAAMMDD.

en: Invalid datetime "%s". Date expected in YYYYMMDDTHHiissZ or YYYYMMDDTHHiiss format.
pt: Datetime inválido "%s". O format esperado é YYYYMMDDTHHiissZ ou YYYYMMDDTHHiiss.

en: File Error encountered: %d
pt: Erro de ficheiro encontrado: %d

en: No file detected.
pt: Nenhum ficheiro detectado

en: Invalid file uploaded. The file must be a ics calendar file of type 'text/calendar', no larger than 2MB.
pt: Ficheiro inválido. A extensão do ficheiro tem de set do tipo 'text/calendar', de tamanho não superior a 2MB.

en: File size: %s. File type: %s
pt: Tamanho do ficheiro: %s. Tipo de ficheiro: %s.

en: Export Events
pt: Exportar eventos

en: The export button below generates an ICS file of your events that can be imported in to other calendar applications such as Google Calendar.
pt: O botão de exportar abaixo gera um ficheiro ICS dos seus eventos e pode depois ser importado por outras aplicações de calendário como o Google Calendar.

en: Download Export File
pt: Download de um ficheiro exportado

en: Import Events
pt: Importar eventos

en: Import an ICS file.
pt: Importar uma extensão do ficheiro.

en: Import venues
pt: Importar locais

en: Import categories
pt: Importar categorias

en: Upload ICS file
pt: Upload de uma extensão de ficheiro

en: You do not have sufficient permissions to import events.
pt: Não tem permissões suficientes para importar eventos.

en: No events were imported.
pt: Nenhum evento foi importado.

en: Error:
pt: Erro:

en: Warning:
pt: Aviso:

en: 1 event was successfully imported
pt: 1 evento foi importado com sucesso.

en: %d events were successfully imported
pt: %d eventos foram importados com sucesso.

en: 1 venue was created
pt: 1 local foi criado

en: %d venues were created
pt: %d locais foram criados

en: 1 category was created
pt: 1 categoria foi criada

en: %d categories were created
pt: %d categorias foram criadas.

en: Protected
pt: Protegido

en: Private
pt: Privado

en: Draft
pt: Rascunho

en: Start
pt: Início

en: End
pt: Final

en: This event reoccurs
pt: Este evento é recorrente

en: Edit Event
pt: Editar evento

en: Delete this occurrence
pt: Apagar esta ocorrência

en: Break this series
pt: Partir estas series

en: All Day
pt: Todo o dia

en: Add To Google Calendar
pt: Adicionar ao calendário Google

en: Search Venues
pt: Pesquisar locais

en: View Venue
pt: Ver local

en: Edit Venue
pt: Editar local

en: Update Venue
pt: Actualizar local

en: Add New Venue
pt: Adicionar novo local

en: New Venue Name
pt: Novo nome do local

en: No venues found
pt: Nenhum local encontrado

en: Add or remove venues
pt: Adicionar ou remover locais

en: Separate venues with commas
pt: Separar locais por vírgulas

en: Venue Location
pt: Localização do local

en: View all venues
pt: Ver todos os locais

en: No Venue
pt: Nenhum local

en: Search Categories
pt: Pesquisar categorias

en: All Categories
pt: Todas as categorias

en: Parent Category
pt: Categoria parente

en: Edit Category
pt: Editar categoria

en: Update Category
pt: Update da categoria

en: Add New Category
pt: Adicionar uma nova categoria

en: New Category Name
pt: Novo nome da categoria

en: No categories found
pt: Nenhuma categoria encontrada

en: View all categories
pt: Ver todas as categorias

en: Search Tags
pt: Procurar Tags

en: All Tags
pt: Todas as Tags

en: Popular Tags
pt: Tags populares

en: Edit Tag
pt: Editar Tag

en: Update Tag
pt: Update tag

en: Add New Tag
pt: Adicionar nova Tag

en: New Tag Name
pt: Novo nome da Tag

en: No tags found
pt: Nenhuma tag encontrada

en: Choose from the most used tags
pt: Escolher entre as tags mais utilizadas

en: Add or remove tags
pt: Adicionar ou remover tags

en: Separate tags with commas
pt: Separar as tags por vírgulas

en: Add New Event
pt: Adicionar um novo evento

en: New Event
pt: Novo evento

en: All events
pt: Todos os eventos

en: View Event
pt: Ver evento

en: Search events
pt: Procurar eventos

en: No events found
pt: Nenhum evento encontrado

en: No events found in Trash
pt: Nenhum evento encontrado no lixo

en: Event updated. <a href="%s">View event</a>
pt: Evento actualizado. <a href="%s">Ver evento</a>

en: Custom field updated.
pt: Campo personalizado actualizado.

en: Custom field deleted.
pt: Campo personalizado eliminado

en: Event updated.
pt: Evento actualizado.

en: Event restored to revision from %s
pt: Evento restaurado para revisão desde %s

en: Event saved.
pt: Evento guardado

en: Event submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview event</a>
pt: Evento submetido. <a target="_blank" href="%s"> Evento pré visualizado

en: Event scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview event</a>
pt: Evento agendado por <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Pré-visualizar evento</a>

en: Event draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview event</a>
pt: Projecto do evento atualizado. <a target="_blank" href="%s">Pré-visualizar evento</a>

en: This event has been broken from a recurring event.
pt: Este evento foi partido de um evento recorrente.

en: Creating events
pt: Criando eventos

en: Creating events:
pt: Criando eventos:

en: The start date is the date the event starts. If the event is a reoccuring event, this is the start date of the first occurrence.
pt: A data de início é a data em que o evento começa. Se o evento é recorrente, esta é a data da primeira ocorrência.

en: The end date is the date the event finishes. If the event is a reoccuring event, this is the end date of the first occurrence.
pt: A data final é a data em que o evento termina. Se o evento é recorrente, esta é a data final da primeira ocorrência.

en: All dates and times must be entered in the specified format. This format can changed in the settings page.
pt: Todas as datas e intervalos tem de estar no formato especifico. Este formato pode ser mudado nas definições.

en: Repeating events
pt: Repetindo eventos

en: To repeat an event according to some regular pattern, use the reoccurrence dropdown menu to select how the event is to repeat. Further options then appear,
pt: Para repetir um evento sob um determinado padrão, utilize o menu de suspensão para selecionar como é que o evento é repetido. Mais opções em seguida,

en: Specify how regularly the event should repeat (default 1)
pt: Especifique a regularidade da repetição do evento (defeito 1)

en: Choose the reoccurrence end date. No further occurrences are added after this date, but an occurrence that starts before may finish after this date.
pt: Escolha a data final da recorrência. Nenhuma ocorrência é adicionada depois desta data, mas uma ocorrência que comece antes poderá terminar depois desta data.

en: If monthly reoccurrence is selected, select whether this should repeat on that date of the month (e.g. on the 24th) or on the day of the month (e.g. on the third Tuesday)
pt: Se mensalmente a recorrência é selecionada, selecione como será repetida, nesse dia do mês (e.g. em 24th) ou um dia do mês (e.g. na terceira terça)

en: If weekly reoccurrence is selected, select which days of the week the event should be repeated. If no days are selected, the day of the start date is used
pt: Se semanalmente a recorrência é selecionada, seleciona os dias da semana em que o evento será repetido. Se nenhum dia é selecionado, é utilizada o dia da data de início

en: Selecting a venue
pt: Selecionando um local

en: Use the venues input field to search for existing venues
pt: Use os locais adicionados nos campos de pesquisa para pesquisar locais existentes

en: Only pre-existing venues can be selected. To add a venue, go to the venues page.
pt: Apenas campos pré-existentes podem ser selecionados. Para adicionar um local, vá á página dos locais.

en: Overview
pt: Visão geral

en: This is the list of all saved events. Note that <strong> reoccurring events appear as a single row </strong> in the table and the start and end date refers to the first occurrence of that event.
pt: Esta é a lista de todos os eventos guardados. Note que <strong> os eventos recorrentes aparecem como uma linha única </strong> na tabela, e a data do começo e do final é referente á primeira ocorrência do evento.

en: Hovering over a row in the venues list will display action links that allow you to manage that venue. You can perform the following actions:
pt: Rodando em torno da linha da lista dos locais, irão surgir links de acção que permitem gerir esse local. Pode fazer as seguintes acções:

en: Edit takes you to the editing screen for that venue. You can also reach that screen by clicking on the venue title.
pt: Editar leva ao painel para editar esse local. Também pode aceder ao painel clicando no nome do local.

en: Delete will permanently remove the venue
pt: Eliminar irá remover de forma permanente o local

en: View will take you to the venue's page
pt: Visualizar irá levar á página do local

en: This page shows all (occurrances of) events. You can view the summary of an event by clicking on it. If you have the necessary permissions, a link to the event's edit page will appear also.
pt: Esta página mostra todas as ocorrências dos eventos. Pode visualizar o resumo de um evento, clicando sobre ele. Se tiver permissões ficará com um link disponível para editar o evento.

en: By clicking the relevant tab, you can view events in Month, Week or Day mode. You can also filter the events by events by category and venue. The 'go to date' button allows you to quickly jump to a specific date.
pt: Ao clicar na aba relevante, poderá ver os eventos do mês, semana ou dia. Pode igualmente filtrar os eventos por categoria ou local. O botão "ir para a data" permite a passagem rápida para uma data específica

en: Add Event
pt: Adicionar evento

en: You can create an event on this Calendar, by clicking on day or dragging over multiple days (in Month view) or multiple times (in Week and Day view). You can give the event a title, specify a venue and provide a descripton. The event can be immediately published or saved as a draft. In any case, the event is created and you are forwarded to that event's edit page.
pt: Criar um evento sobre este calendário, clicando no dia ou arrastar ao longo de vários dias (tendo em vista o mês) ou várias vezes (na semana e vista do Dia). Pode dar um título, especificar um local e  uma descrição. O evento pode ser imediatamente publicado ou guardado como rascunho. Em qualquer caso, o evento é criado e é encaminhado para a página da edição desse evento.

en: For more information
pt: Para mais informação

en: See the <a %s> documentation</a>
pt: Ver a  <a %s> documentação</a>

en: Debugging Event Organiser
pt: Fazer Debug ao Event Organizer

en: Color
pt: Cor

en: Assign the category a colour.
pt: Atribuir uma cor á categoria.

en: last
pt: Último

en: first
pt: Primeiro

en: second
pt: Segundo

en: third
pt: Terceiro

en: fourth
pt: Quarto

en: one time only
pt: Tempo específico

en: custom reoccurrence
pt: Recorrência personalizada

en: every day
pt: Cada dia

en: every %d days
pt: cada %d dias

en: every week on
pt: cada semana activa

en: every %d weeks on
pt: cada %d semanas activas

en: every month on the
pt: cada mês em que

en: every %d months on the
pt: cada %d meses em que

en: every year
pt: Cada ano

en: every %d years
pt: Cada %d anos

en: Show More
pt: Mostrar mais

en: Show Less
pt: Mostrar menos

en: Hide dates
pt: Datas ocultas

en: Hour
pt: Hora

en: Minute
pt: Minuto

en: days
pt: dias

en: weeks
pt: semanas

en: months
pt: meses

en: year
pt: ano

en: years
pt: anos

en: every year on the
pt: cada ano em que

en: every %d years on the
pt: cada %d anos em que

en: This event will repeat
pt: Este evento será repetido

en: Settings
pt: Configurações

en: <h4>City & State Fields Added</h4>City and state / province fields for venues have now been added. </br> If you'd like, Event Organiser can <a href='%s'>attempt to auto-fill them</a>. You can always manually change the details aftewards.
pt: <h4>campos adicionados para Cidade & estado</h4> campos para locais como Cidade e estado/provincia, foram agora adicionados. Se preferir, o Event Organizer pode <a href='%s'> tentar fazer um auto preenchimento. Posteriormente, em qualquer momento pode mudar os detalhes de forma manual.

en: <h4>The Default Templates Have Changed</h4>Don't panic! If you've set up your own templates in your theme you won't notice any change. </br> If you haven't and want the old templates back, <a href='http://wp-event-organiser.com/blog/new-default-templates-in-1-7'>see this post<a/>.
pt: <h4>Os templates por defeito mudaram</h4>Não entrar em pânico! Se configurou os seus próprios templates no seu tema não notará qualquer alteração. Se não o fez e quiser de volta os templates antigos, veja este post, <a href='http://wp-event-organiser.com/blog/new-default-templates-in-1-7.

en: Dismiss this notice
pt: Anular esta notícia

en: Dismiss
pt: Anular

en: Address
pt: Morada

en: City
pt: Cidade

en: State / Province
pt: Distríto/Vila (Cidade)

en: Post Code
pt: Código postal

en: Country
pt: País

en: Schedule not recognised.
pt: Agenda não reconhecida.

en: Start date not provided.
pt: Iniciar data não

en: Start date occurs after end date.
pt: A data de inicio ocorre após a data de término.

en: Schedule end date is before is before the start date.
pt: A data final agendada é anterior á data de ínico.

en: Invalid monthly schedule (invalid ordinal)
pt: Calendário mensal invalidado

en: Events:
pt: Eventos:

en: Later events <span class="meta-nav">&rarr;</span>
pt: Eventos posteriores <span class="meta-nav">→</span>

en:  <span class="meta-nav">&larr;</span> Newer events
pt: <span class="meta-nav">←</span> Eventos recentes

en: Nothing Found
pt: Nada encontrado

en: Apologies, but no results were found for the requested archive.
pt: Desculpe, mas nenhum evento foi encontrado para o arquivo selecionado

en: This event finished on %s
pt: O evento terminou em %s.

en: Upcoming Dates
pt: Próximas datas

en: This event was posted in %1$s by <a href="%5$s">%4$s</a>. Bookmark the <a href="%2$s" title="Permalink to %3$s" rel="bookmark">permalink</a>.
pt: Este evento foi colocado em %1$s by <a href="%5$s">%4$s</a>.
    Marcar o <a href="%2$s" title="Permalink to %3$s" rel="bookmark">permalink</a>.

en: This event was posted by <a href="%5$s">%4$s</a>. Bookmark the <a href="%2$s" title="Permalink to %3$s" rel="bookmark">permalink</a>.
pt: Este evento foi colocado pela <a href="%5$s">%4$s</a>. Marcar o <a href="%2$s" title="Permalink to %3$s" rel="bookmark">permalink</a>.

en: Event Category Archives: %s
pt: Arquivos dos eventos categoria: %s

en: Apologies, but no events were found for the requested category.
pt: Desculpe, mas nenhum evento foi encontrado para a categoria selecionada

en: Event Tag Archives: %s
pt: Arquivos evento Tag: %s

en: Apologies, but no events were found for the requested tag.
pt: Desculpe, mas nenhum evento foi encontrado para a tag selecionada

en: Events at: %s
pt: Eventos em: %s

en: Apologies, but no events were found for the requested venue.
pt: Desculpe, mas nenhum evento foi encontrado para o local selecionado
