Event Organiser - en to sv translation catalogue (381 entries)

en: Displays a list of events, grouped by date
sv: Visare en lista av alla evenemang, grupperade per datum

en: Events Agenda
sv: Evenemangsagenda

en: Title
sv: Titel

en: Group by
sv: Gruppera efter

en: Day
sv: Dag

en: Week
sv: Vecka

en: Month
sv: Månad

en: Group date format
sv: Gruppdatumformat

en: Event date/time format
sv: Evenemang-datum/tid-format

en: Include 'Add To Google' link
sv: Inkludera 'Add To Google'-länk

en: Displays a calendar of your events
sv: Visar en kalender med dina evenemang

en: Events Calendar
sv: Evenemangskalender

en: Include past events
sv: Inkludera genomförda evenemang

en: Show long events
sv: Visa långvariga evenemang

en: Link directly to event for days with only one event
sv: Länk direkt till evenemang som varar endast en dag

en: Event categories
sv: Evenemangskategorier

en: List category slug(s), seperate by comma. Leave blank for all
sv: Lista slug(s) för kategorier, separera med komma. Lämna tom för alla.

en: Event venue
sv: Evenemangplats

en: All Venues
sv: Alla lokaler

en: Previous month
sv: Föregående månad

en: Next month
sv: Nästa månad

en: Displays a list of events
sv: Visar en lista med evenemang

en: Events
sv: Evenemang

en: Number of events
sv: Antal evenemang

en: Venue
sv: Lokal

en: Order by
sv: Sortera på

en: Start date
sv: Startdatum

en: Publish date
sv: Datum för publicering

en: Group occurrences
sv: Grupptillfällen

en: Template (leave blank for default)
sv: Mall (lämna tom för standardmall)

en: Event list widget placeholders
sv: Evenemangslista-widgetplatsmarkör

en: You can use specified tags as placeholders for event information which you want to appear in the widget. <a href="%s" target="_blank"> Find out more</a>.
sv: Du kan använda specifika taggar som platsmarkörer för evenemangsinformation som du vill ska synas i 'widgeten'. <a href="%s" target="_blank">Ta reda på mer</a>

en: 'No events' message
sv: 'Inga evenemang'-meddelande

en: Edit
sv: Redigera

en: Delete
sv: Ta bort

en: View
sv: Visa

en: A list or dropdown of event categories
sv: En lista eller 'dropdown'

en: Event Categories
sv: Evenemangskategorier

en: Categories
sv: Kategorier

en: Select Category
sv: Välj kategori

en: Title:
sv: Titel:

en: Display as dropdown
sv: Visa som 'dropdown'

en: Show hierarchy
sv: Visa hierarki

en: A list or dropdown of event venues
sv: En lista eller en 'dropdown' på evenemangplatser

en: Event Venues
sv: Evenemangslokaler

en: Venues
sv: Lokaler

en: Select Venue
sv: Välj plats/lokal

en: There is no excerpt because this is a protected post.
sv: Det finns inget utdrag eftersom detta är ett skyddat inlägg.

en: Event Organiser Extensions
sv: Event Organisers Tillägg

en: Extensions
sv: Tillägg

en: Find out more &hellip;
sv: Mer information &hellip;

en: Calendar View
sv: Kalendervy

en: today
sv: idag

en: day
sv: dag

en: week
sv: vecka

en: month
sv: månad

en: go to date
sv: gå till datum

en: You do not have sufficient permissions to create events.
sv: Du har inte rätt att skapa evenemang

en: You do not have sufficient permissions to edit this event.
sv: Du har inte tillräcklig behörighet att redigera denna evenemang

en: You do not have sufficient permissions to delete this event.
sv: Du har inte rätt att ta bort detta evenemang

en: Occurrence deleted.
sv: Evenemang borttaget

en: Calendar options
sv: Kalenderalternativ

en: 24 hour time
sv: 24-timmars tid

en: Loading&#8230;
sv: Laddar&#8230;

en: Current date/time
sv: Nuvarande datum/tid

en: Create an event
sv: Skapa ett evenemang

en: When
sv: När

en: Event Title
sv: Evenemangstitel

en: Where
sv: Var

en: Save Draft
sv: Spara utkast

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Publish Event
sv: Publicera evenemang

en: Submit for Review
sv: Skicka till granskning

en: Event Details
sv: Evenemangsdetaljer

en: Event Detail
sv: Evenemangdetaljer

en: System Info
sv: System Information

en: This page highlights useful information for debugging. If you're reporting a bug, please include this information.
sv: Denna sida markerar användbar information för 'debugging'. Om du rapporterar en bugg, inkludera denna information är du snäll.

en: Most bugs arise from theme or plug-in conflicts. You can check this by disabling all other plug-ins and switching to TwentyTweleve.
sv: De flesta buggar upkommer från teman eller plug-in-konflikter. Du kan kolla detta genom att avaktivera alla andra plug-ins och byta till TwentyTweleve.

en: To help speed things along, if you report a bug please indicate if you have done so. Once the plug-in or theme has been identified it is often easy to resolve the issue.
sv: För att hjälpa till att öka farten, om du rapporterar en bugg, indikera att du har gjort det. När plug-innet eller temat har blivit identifierat, är det ofta enkelt att lösa problemet.

en: Below any <strong>known</strong> plug-in and theme conflicts are highlighted in red.
sv: Nedanför är <strong>kända</string> plug-in- och temakonflikter markerade i rött.

en: Download system information file
sv: Ladda ner filen för systeminformation

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Known plug-in & theme conflicts, highlighted in red, may be minor or have a simple resolution. Please contact support.
sv: Kända plug-in & temakonflikter, markerade i rött,

note: / TRANSLATORS: [this plugin] has only been tested up to [required plugin] [required plugin version]
en: %s has only been tested up to %s %s
sv: %s har endast blivit testad upp till %s %s

note: / TRANSLATORS: [this plugin] requires [required plugin] version [required plugin version] or higher
en: %s requires %s version %s or higher
sv: %s kräver %s version %s eller högre

en: unknown
sv: okänd

en: Organiser
sv: Organisatör

en: This is a reoccurring event
sv: Detta är ett återkommande evenemang

en: Check to edit this event and its reoccurrences
sv: Bocka i för att ändra detta återkommande evenemang

en: Ensure dates are entered in %1$s format and times in 24 hour format
sv: Kontrollera att datumet är i %1$s format och tiden i 24-timmarsformat

en: Ensure dates are entered in %1$s format and times in 12 hour format
sv: Kontrollera att datumet är i %1$s format och tiden i 12-timmarsformat

en: Start Date/Time
sv: Startdatum/tid

en: End Date/Time
sv: Slutdatum/tid

en: All day
sv: Hela dagen

en: Reoccurence:
sv: Återkommande:

en: daily
sv: dagligen

en: weekly
sv: veckovis

en: monthly
sv: månadsvis

en: yearly
sv: årligen

en: custom
sv: anpassad

en: Repeat every
sv: Upprepa varje

en: on
sv: på

en: day of month
sv: dag i månaden

en: day of week
sv: dag i veckan

en: until
sv: tills

en: Include/Exclude occurrences
sv: Inkludera/Exkludera förkomster

en: Show dates
sv: Visa datum

en: Select a venue
sv: Välj en lokal

en: Venue Name
sv: Lokalnamn

en: Event dates were not saved.
sv: Evenemangsdatum sparades inte.

en: Venue custom fields & thumbnails
sv: Plats för

en: Go to Event Organiser settings
sv: Gå till Event Organisers inställningar

en: Event
sv: Evenemang

en: Reoccurrence
sv: Återkommande

en: View all events
sv: Visa alla evenemang

en: Future events
sv: Framtida evenemang

en: Expired events
sv: Genomförda evenemang

en: Events within 24 hours
sv: Evenemang inom 24 timmar

en: Events within 1 week
sv: Evenemang inom en vecka

en: Events within %d weeks
sv: Evenemang inom %d veckor

en: Events within 1 month
sv: Evenemang inom 1 månad

en: Events within %d months
sv: Evenemang inom %d månader

en: Events within 1 year
sv: Evenemang inom 1 år

en: &mdash; No Change &mdash;
sv: &mdash; Ingen ändring &mdash;

en: General
sv: Generella

en: Permissions
sv: Rättigheter

en: Permalinks
sv: Permalänkar

en: Import
sv: Importera

en: Export
sv: Exportera

en: Event Organiser Settings
sv: Inställningar för Event Organiser

en: Edit Events
sv: Redigera evenemang

en: Publish Events
sv: Publicera evenemang

en: Delete Events
sv: Ta bort evenemang

en: Edit Others' Events
sv: Redigera andras evenemang

en: Delete Other's Events
sv: Ta bort andras evenemang

en: Read Private Events
sv: Läsa privata evenemang

en: Manage Venues
sv: Administrera lokaler

en: Manage Event Categories & Tags
sv: Administrera evenemangkategorier och etiketter

en: Add-on Licence keys
sv: Lägg till licenskoden / Licence keys

en: Templates
sv: Mallar

en: Select which features events should support
sv: Välj vilka funktioner evenemang ska stödja

en: Author
sv: Författare

en: Thumbnail
sv: Tumnagel

en: Excerpt
sv: Utdrag

en: Custom Fields
sv: Anpassade fält

en: Comments
sv: Kommentarer

en: Revisions
sv: Versioner

en: Event Tags
sv: Evenemangsetiketter

en: Show past events:
sv: Visa genomförda evenemang

en: Display past events on calendars, event lists and archives (this can be over-ridden by shortcode attributes and widget options).
sv: Visa genomförda evenemang i kalendrar, evenemansglistor och arkiv (detta kan skrivas över med short code-attribut och widgetalternativ).

en: Add an 'events' link to the navigation menu:
sv: Lägg till en 'evenemang'-länk till navigationsmenyn

en: Date Format:
sv: Datumformat:

en: dd-mm-yyyy
sv: dd-mm-åååå

en: mm-dd-yyyy
sv: mm-dd-åååå

en: yyyy-mm-dd
sv: åååå-mm-dd

en: This alters the default format for inputting dates.
sv: Detta ändrar standardformatet för datuminmatning.

en: If selected only one occurrence of an event will be displayed on event lists and archives (this can be over-ridden by shortcode attributes and widget options.
sv: Om vald, kommer endast en förekomst av ett evenemang visas på evenemanglistor och arkiv (detta kan överskridas av 'shortcode'-attributer och widget-alternativ.

en: Are current events past?
sv: Är pågående evenemang genomförda?

en: If 'no' is selected, an occurrence of an event is only past when it has finished. Otherwise, an occurrence is considered 'past' as soon as it starts.
sv: Om 'nej' väljs kommer ett evenemangstillfälle anses vara genomfört när sluttiden har passerats. Annars kommer ett evenmang anses vara genomfört så fort det börjat.

en: Delete expired events:
sv: Ta bort genomförda evenemang:

en: If selected the event will be automatically trashed 24 hours after the last occurrence finishes.
sv: Om detta väljs kommer evenemanget att tas bort 24 timmar efter det sista tillfällets sluttid passerats.

en: Enable events ICAL feed:
sv: Aktivera ICAL feed för evenemang:

en: If selected, visitors can subscribe to your events with the url: %s
sv: Om detta väljs kan besökare prenumerera på dina evenemang med url:en %s

en: Exclude events from searches:
sv: Exkludera evenemang från sökningar:

en: Enable templates:
sv: Aktivera mallar:

en: For each of the pages, the corresponding template is used. To use your own template simply give it the same name and store in your theme folder. By default, if Event Organiser cannot find a template in your theme directory, it will use its own default template. To prevent this, uncheck this option. WordPress will then decide which template from your theme's folder to use.
sv: För varje sida används motsvarande mall. Om du vill använda en egen mall ge den samma namn och spara den i din temafolder. Om Event Organiser inte kan hitta en mall i din temakatalog kommer den att använda sin egen mall. För att undvika detta bocka ur detta alternativ. WordPress kommer då bestämma vilken mall från ditt temas folder som används.

en: Events archives:
sv: Evenemangsarkiv

en: Event page:
sv: Evenemangssida

en: Venue page:
sv: Lokalsida

en: Events Category page:
sv: Kategorisida för evenemang

en: Enable event pretty permalinks:
sv: Aktivera anpassade permalänkar för evenemang:

en: If you have pretty permalinks enabled, select to have pretty premalinks for events.
sv: Om du har aktiverat anpassade permalänkar, välj detta för att anpassa permalänkar för evenemang.

en: Event (single)
sv: Event (singel)

en: Events page
sv: Evenemangssida

en: Event (date archive)
sv: Evenemang (arkiverade datum)

en: Year archive
sv: Årsarkiv

en: Month archive
sv: Månadsarkiv

en: Day archive
sv: Dagsarkiv

en: Set permissions for events and venue management
sv: Ändra rättigheter för evenemang och lokalhantering

en: Role
sv: Roll

en: None
sv: Ingen

en: Choose a custom permalink structure for events, venues, event categories and event tags.
sv: Välj en specialanpassad permalänkstruktur för evenemang, lokaler, evenemangskategorier och evenemangstaggar.

en: Please note to enable these structures you must first have pretty permalinks enabled on WordPress in Settings > Permalinks.
sv: Observera att för att aktivera dessa strukturer måste du först ha aktiverat 'anpassade permalänkar' i WordPress under Inställningar > Permalänkar.

en: You may also need to go to WordPress Settings > Permalinks and click 'Save Changes' before any changes will take effect.
sv: Du kan behöva gå till WordPress-inställningar > Permalänkar och klicka 'Spara ändringar' innan ändringarna syns.

en: Do not add to menu
sv: Lägg inte till i meny

en: Page list (fallback)
sv: Sidlista (reserv)

en: You do not have permission to manage venues
sv: Du har inte rättighet att administrera lokaler

en: You do not have permission to edit this venue.
sv: Du har inte rätt att redigera denna lokal

en: Venue <strong>was not</strong> updated
sv: Plats <strong>blev inte</strong> uppdaterad

en: Venue <strong>was not</strong> created
sv: Lokalen skapades <strong>inte</strong>

en: You do not have permission to delete this venue
sv: Du har inte behörighet att ta bort denna lokal

en: Venue(s) <strong>were not </strong> deleted
sv: Lokal(er) togs <strong>ej</strong> bort

en: Save
sv: Spara

en: Venue <strong>created</strong>
sv: Lokal<strong>skapad</strong>

en: Venue <strong>updated</strong>
sv: Lokal<strong>uppdaterad</strong>

en: Venue(s) <strong>deleted</strong>
sv: Lokaler <strong>togs bort</strong>

en: Search results for &#8220;%s&#8221;
sv: Sökresultat för &#8220;%s&#8221;

en: Venue name
sv: Lokalnamn

en: Permalink:
sv: Permalink;

en: Get Link
sv: Hämta länk

en: There was an error detecting iCal source.
sv: Ett fel uppstod vid inläsning av iCal-källan

en: Unable to read iCal file
sv: ICal-filen kan ej läsas

en: Feed not found
sv: Flödet hittades inte

en: There was an error opening the ICAL file.
sv: Ett fel uppstod när ICAL-filen öppnades

en: File Error encountered: %d
sv: Fel i fil påträffat: %d

en: No file detected.
sv: Ingen fil hittades.

en: Invalid file uploaded. The file must be a ics calendar file of type 'text/calendar', no larger than 2MB.
sv: Ogiltig fil upladdad. Filen måste vara en ics calendar-fil av typen 'text/calendar', och inte större än 2MB

en: File size: %s. File type: %s
sv: Filstorlek: %s. Filtyp: %s

en: Export Events
sv: Exportera evenemang

en: The export button below generates an ICS file of your events that can be imported in to other calendar applications such as Google Calendar.
sv: Exportknappen nedan genererar en ICS-fil med dina evenemang som kan importeras i en annan kalenderapplikation som Google Calendar.

en: Download Export File
sv: Ladda ner exportfil

en: Import Events
sv: Importera evenemang

en: Import an ICS file.
sv: Importera en ICS-fil.

en: Import venues
sv: Importera lokaler

en: Import categories
sv: Importera kategorier

en: Upload ICS file
sv: Ladda upp en ICS-fil

en: You do not have sufficient permissions to import events.
sv: Du har inte rätt att importera evenemang

en: No events were imported.
sv: Inga evenemang importerades

en: 1 event was successfully imported
sv: 1 evenemang importerades

en: %d events were successfully imported
sv: %d evenemang importerades

en: 1 venue was created
sv: 1 lokal skapades

en: %d venues were created
sv: %d lokaler importerades

en: 1 category was created
sv: 1 kategori skapades

en: %d categories were created
sv: %d kategorier importerades

en: Protected
sv: Skyddad

en: Private
sv: Privat

en: Draft
sv: Utkast

en: End
sv: Slut

en: This event reoccurs
sv: Detta evenemang är återkommande

en: Edit Event
sv: Redigera evenemang

en: Delete this occurrence
sv: Ta bort detta tillfälle

en: Break this series
sv: Avbryt denna serie

en: All Day
sv: Hela dagen

en: Add To Google Calendar
sv: Lägg till i Google Calendar

en: Search Venues
sv: Sök bland lokaler

en: View Venue
sv: Visa lokal

en: Edit Venue
sv: Redigera lokal

en: Update Venue
sv: Uppdatera lokal

en: Add New Venue
sv: Skapa ny lokal

en: New Venue Name
sv: Ny Lokalnamn

en: No venues found
sv: Inga lokaler hittades

en: Add or remove venues
sv: Lägg till eller ta bort lokaler

en: Separate venues with commas
sv: Separera lokaler med ett komma

en: Venue Location
sv: Lokaladress

en: View all venues
sv: Visa alla lokaler

en: Venue:
sv: Plats

en: No Venue
sv: Ingen lokal

[ctx: taxonomy singular name]
en: Category
sv: Kategori

en: Search Categories
sv: Sök kategorier

en: All Categories
sv: Alla kategorier

en: Parent Category
sv: Föräldrakategori

en: Parent Category:
sv: Huvudkategori

en: Edit Category
sv: Redigera kategori

en: Update Category
sv: Uppdatera kategori

en: Add New Category
sv: Skapa ny kategori

en: New Category Name
sv: Nytt kategorinamn

en: No categories found
sv: Inga kategorier hittades

en: View all categories
sv: Visa alla kategorier

[ctx: taxonomy singular name]
en: Tag
sv: Tagg

en: Search Tags
sv: Sök bland etiketter

en: All Tags
sv: Alla etiketter

en: Popular Tags
sv: Populära etiketter

en: Edit Tag
sv: Redigera etikett

en: Update Tag
sv: Updatera etikett

en: Add New Tag
sv: Skapa ny etikett

en: New Tag Name
sv: Nytt etikettnamn

en: No tags found
sv: Inga etiketter hittades

en: Choose from the most used tags
sv: Välj bland de vanligaste etiketterna

en: Tags
sv: Etiketter

en: Add or remove tags
sv: Lägg till eller ta bort etiketter

en: Separate tags with commas
sv: Separera etiketter med ett komma

en: View all tags
sv: Visa alla taggar

[ctx: post]
en: Add New
sv: Lägg till ny

en: Add New Event
sv: Skapa nytt evenemang

en: New Event
sv: Nytt evenemang

en: All events
sv: Alla evenemang

en: View Event
sv: Visa evenemang

en: Search events
sv: Sök bland evenemang

en: No events found
sv: Inga evenemang hittades

en: No events found in Trash
sv: Inga evenemang hittades i papperskorgen

en: Event updated. <a href="%s">View event</a>
sv: Evenemanget uppdaterades. <a href="%s">Visa evenemang</a>

en: Custom field updated.
sv: Anpassat fält uppdaterat.

en: Custom field deleted.
sv: Anpassat fält borttaget.

en: Event updated.
sv: Evenemang uppdaterat.

en: Event restored to revision from %s
sv: Evenemang återställt till utkast från %s

en: Event published. <a href="%s">View event</a>
sv: Evenemang publicerat. <a href="%s">Visa evenemang</a>

en: Event saved.
sv: Evenemang sparat.

en: Event submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview event</a>
sv: Evenemanget skickat. <a target="_blank" href="%s">Förhandsgranska evenemang</a>

en: Event scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview event</a>
sv: Evenemanget bokat för: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Förhandsgranska evenemang</a>

en: M j, Y @ G:i
sv: j M Y @ G:i

en: Event draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview event</a>
sv: Evenemangsutkast uppdaterat. <a target="_blank" href="%s">Förhandsgranska evenemang</a>

en: Creating events
sv: Skapa evenemang

en: Creating events:
sv: Skapa evenemang:

en: The start date is the date the event starts. If the event is a reoccuring event, this is the start date of the first occurrence.
sv: Startdatument är det datum då evenemanget börjar. Om evenemanget är återkommande är detta startdatumet för det första tillfället.

en: The end date is the date the event finishes. If the event is a reoccuring event, this is the end date of the first occurrence.
sv: Slutdatument är det datum då evenemanget slutar. Om evenemanget är återkommande är detta slutdatumet för det sista tillfället.

en: All dates and times must be entered in the specified format. This format can changed in the settings page.
sv: Alla datum och tider måste skrivas in i det specifierade formatet. Detta format kan ändras på inställningssidan.

en: Repeating events
sv: Återkommande evenemang

en: To repeat an event according to some regular pattern, use the reoccurrence dropdown menu to select how the event is to repeat. Further options then appear,
sv: Om att evenemanget ska återkomma enligt ett mönster använd dropdown-menyn Återkommande för att specificera mönstret. Fler val visas då

en: Specify how regularly the event should repeat (default 1)
sv: Specificera hur evenemanget ska återkomma (förinställning 1)

en: Choose the reoccurrence end date. No further occurrences are added after this date, but an occurrence that starts before may finish after this date.
sv: Välj ett slutdatum för återkommande evenemang. Inga fler evenemanget läggs till efter detta datum, men ett evenemang som börjar innan kan sluta efter  detta datum.

en: If monthly reoccurrence is selected, select whether this should repeat on that date of the month (e.g. on the 24th) or on the day of the month (e.g. on the third Tuesday)
sv: Om evenemanget återkommer varje månad måste du välja om evenemanget ska repeteras på månadens datum (t.ex. på den 24e) eller på dagen i månaden (t.ex. på den tredje tisdagen)

en: If weekly reoccurrence is selected, select which days of the week the event should be repeated. If no days are selected, the day of the start date is used
sv: Om evenemanget återkommer varje vecka måste du välja vilka dagar det ska repeteras på. Om inga dagar väljs kommer startdatumets dag att väljas.

en: Selecting a venue
sv: Att välja en lokal

en: Use the venues input field to search for existing venues
sv: Använd inmatningsfältet för lokaler för att söka efter existerande lokaler

en: Only pre-existing venues can be selected. To add a venue, go to the venues page.
sv: Endast existerande lokaler kan väljas. För att skapa en lokal gå till lokalsidan.

en: Overview
sv: Översikt

en: This is the list of all saved events. Note that <strong> reoccurring events appear as a single row </strong> in the table and the start and end date refers to the first occurrence of that event.
sv: Detta är listan av alla sparade evenemang. Notera att <strong> återkommande evenemang visas på en enda rad </strong> i tabellen och att start- och slutdatumet är det första tillfällets start- och slutdatum.

en: Hovering over a row in the venues list will display action links that allow you to manage that venue. You can perform the following actions:
sv: Om du hovrar över en rad i lokallistan kommer du att se länkar som du kan använda för att uppdatera lokalen. Du kan göra följande:

en: Edit takes you to the editing screen for that venue. You can also reach that screen by clicking on the venue title.
sv: Redigera tar dig till redigeringssidan för den lokalen. Du kan också nå denna sida genom att klicka på lokalens titel.

en: Delete will permanently remove the venue
sv: Ta bort kommer ta bort lokalen permanent

en: View will take you to the venue's page
sv: Visa tar dig till lokalens sida

en: This page shows all (occurrances of) events. You can view the summary of an event by clicking on it. If you have the necessary permissions, a link to the event's edit page will appear also.
sv: Denna sida visar alla evenemang och deras tillfällen. Du kan se sammanfattningen av ett evenemang genom att klicka på den. Om du har rätt rättigheter kommer du också att se en länk till evenemangets redigeringssida.

en: By clicking the relevant tab, you can view events in Month, Week or Day mode. You can also filter the events by events by category and venue. The 'go to date' button allows you to quickly jump to a specific date.
sv: Du kan växla mellan månads-, vecko- och dagsvy genom att klicka på respektive flik. Du kan också filtrera evenemangen på kategori och lokal. 'Gå till datum'-knappen gör att du lätt kan hoppa till ett specifikt datum.

en: Add Event
sv: Skapa evenemang

en: You can create an event on this Calendar, by clicking on day or dragging over multiple days (in Month view) or multiple times (in Week and Day view). You can give the event a title, specify a venue and provide a descripton. The event can be immediately published or saved as a draft. In any case, the event is created and you are forwarded to that event's edit page.
sv: Du kan skapa ett evenemang i denna kalender genom att klicka på en dag eller dra mysen över flera dagar ( i månadsvyn) eller flera tider (i vecko- eller dagsvyn). Du kan ge evenemanget en titel, en lokal och en beskrivning. Evenemanget kan publiceras direkt eller sparas som ett utkast. I vilket fall kommer det att skapas och du kommer skickas vidare till evenemangets redigeringssida.

en: For more information
sv: För mer information

en: See the <a %s> documentation</a>
sv: Se <a %s> dokumentationen</a>

en: Color
sv: Färg

en: Assign the category a colour.
sv: Ge kategorin en färg

en: last
sv: sista

en: first
sv: första

en: second
sv: andra

en: third
sv: tredje

en: fourth
sv: fjärde

en: one time only
sv: endast en gång

en: custom reoccurrence
sv: Anpassad upprepning

en: every day
sv: varje dag

en: every %d days
sv: var %d dag

en: every week on
sv: varje vecka på

en: every %d weeks on
sv: va %d vecka på

en: every month on the
sv: varje månade den

en: every %d months on the
sv: var %d månad den

en: every year
sv: varje år

en: every %d years
sv: var %d år

en: Show More
sv: Visa mer

en: Show Less
sv: Visa mindre

en: Hide dates
sv: Göm datum

en: Hour
sv: Timme

en: Minute
sv: Minut

en: days
sv: dagar

en: weeks
sv: veckor

en: months
sv: månader

en: year
sv: år

en: years
sv: år

en: every year on the
sv: varje år den

en: every %d years on the
sv: var %d år den

en: This event will repeat
sv: Detta evenemang är återkommande

en: Settings
sv: Inställningar

en: <h4>City & State Fields Added</h4>City and state / province fields for venues have now been added. </br> If you'd like, Event Organiser can <a href='%s'>attempt to auto-fill them</a>. You can always manually change the details aftewards.
sv: <h4>Stad & delstat/landskapsfält tillagt</h4>Stad och delstat/landskapsfält för platser har nu blivit tillagt. </br> Om du vill kan Event Organiser <a href='%s'>försöka auto-fylla dem</a>. Du kan alltid ändra det manuellt efteråt.

en: <h4>The Default Templates Have Changed</h4>Don't panic! If you've set up your own templates in your theme you won't notice any change. </br> If you haven't and want the old templates back, <a href='http://wp-event-organiser.com/blog/new-default-templates-in-1-7'>see this post<a/>.
sv: <h4>Orginalmallen har ändrats</h4>Få inte panik! Om du har ställt in en egen mall i ditt tema kommer du inte märka någon skillnad. </br> Om du inte har det och vill ha den gamla mallen tillbaks, <a href='http://wp-event-organiser.com/blog/new-default-templates-in-1-7'>se detta inlägg</a>.

en: Dismiss this notice
sv: Avfärda denna notis

en: Dismiss
sv: Avfärda

en: Address
sv: Adress

en: City
sv: Stad

en: State / Province
sv: Delstat/landskap

en: Post Code
sv: Postnummer

en: Country
sv: Land

en: Schedule not recognised.
sv: Schemat känns inte igen.

en: Start date not provided.
sv: Startdatum ej uppgivet.

en: Start date occurs after end date.
sv: Startdatum inträffar efter slutdatum

en: Schedule end date is before is before the start date.
sv: Slutdatum är innan startdatum

en: Invalid monthly schedule (invalid ordinal)
sv: Ogiltigt månadsschema (ogiltigt ordningstal)

en: Event does not contain any dates.
sv: Evenemanget innehåller inget datum

en: Occurrence not deleted. Occurrence not found.
sv: Händelsen är inte raderas. Händelsen hittades inte.

en: Events:
sv: Evenemang:

en: Later events <span class="meta-nav">&rarr;</span>
sv: Senare evenemang <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en:  <span class="meta-nav">&larr;</span> Newer events
sv:  <span class="meta-nav">&larr;</span> Nyare evenemang

en: Nothing Found
sv: Inget hittat

en: Apologies, but no results were found for the requested archive.
sv: Tyvärr hittades inget i detta arkiv

en: This event is running from %1$s until %2$s. It is next occurring on %3$s
sv: Detta event pågår från %1$s till %2$s. Det förekommer härnäst den %3$s

en: This event finished on %s
sv: Detta evenemang slutade på %s

en: Upcoming Dates
sv: Kommande datum

en: This event was posted in %1$s by <a href="%5$s">%4$s</a>. Bookmark the <a href="%2$s" title="Permalink to %3$s" rel="bookmark">permalink</a>.
sv: Detta evenemang postades i %s %1$s av <a href="%5$s">%4$s</a>. Bokmärke till <a href="%2$s" title="Permalänk till %3$s" rel="bookmark">permalänken</a>.

en: This event was posted by <a href="%5$s">%4$s</a>. Bookmark the <a href="%2$s" title="Permalink to %3$s" rel="bookmark">permalink</a>.
sv: Detta evenemang postades av <a href="%5$s">%4$s</a>. Bokmärke till <a href="%2$s" title="Permalänk till %3$s" rel="bookmark">permalänken</a>.

en: Event Category Archives: %s
sv: Arkiv för evenemangskategorier: %s

en: Apologies, but no events were found for the requested category.
sv: Tyvärr hittades inga evenemang för denna kategori.

en: Event Tag Archives: %s
sv: Arkiv för evenemangsetiketter: %s

en: Apologies, but no events were found for the requested tag.
sv: Tyvärr hittades inga evenemang för denna etikett.

en: Events at: %s
sv: Evenemang på: %s

en: Apologies, but no events were found for the requested venue.
sv: Tyvärr hittades inga evenemang för denna lokal.
